Krátke správy 19. 02. 2017

22:52
Vo vidieckom sídle Clintonovcov neďaleko New Yorku horelo. Informácie o príčinách požiaru alebo o tom, kto sa v čase jeho vypuknutia v dome nachádzal, zatiaľ neboli k dispozícii. Manželia Clintonovci si nehnuteľnosť v Chappaque kúpili v roku 1999. (tasr)
22:30
Pri páde lavíny zahynuli v Taliansku dve nemecké lyžiarky. Obeťami pádu lavíny sú 45-ročná žena a jej 11-ročná dcéra, ktoré sa záchranárom podarilo spod más snehu vytiahnuť živé, ťažkým zraneniam však neskôr podľahli. (tasr)
22:11
Macron chce v roku 2018 pripraviť zákon o boji proti "fake news". Podľa neho by sa táto legislatíva vzťahovala na sociálne médiá hlavne počas volebného obdobia, čím by sa tiež výrazne zmenilo postavenie Najvyššej rady pre rozhlasové a televízne vysielanie (CSA), ktorá vo Francúzsku reguluje elektronické médiá. (tasr)
21:42
Trump sa chystá udeľovať "ceny" lživým médiám. "V pondelok o 17.00 h vyhlásim OCENENIA ZA NAJNEČESTNEJŠIE A NAJSKORUMPOVANEJŠIE MÉDIÁ ROKA. Posudzované budú nečestnosť a zlé spravodajstvo lživých médií rozdelené do viacerých kategórií. Zostaňte na príjme!" odkázal v utorok večer miestneho času Trump. (tasr)
21:21
Palestínska vláda požiadala Izrael o obnovenie dodávok elektriny do pásma Gazy. Izrael, hlavný dodávateľ energie pre pásmo Gazy, obmedzil dodávky elektriny v júni 2017 na štyri hodiny denne, aby tak vyhovel palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi. (ap)
21:12
V prípade série útokov v Dundalku vyšetrovatelia nevylučujú ani terorizmus. Jeden muž prišiel o život a dve ďalšie osoby utrpeli zranenia pri sérii útokov, ktoré sa odohrali v stredu v meste Dundalk ležiacom na východe Írska. (tasr)
20:47
SHMÚ varuje pred vetrom, snehom i zvýšenou hladinou riek na východe krajiny. Ústav vydal výstrahu 1. stupňa pred vetrom pre okres Tvrdošín a na horách v Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Pred snehovými jazykmi platí výstraha 1. stupňa v Trenčianskom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Výstraha druhého stupňa pred povodňami naďalej platí na vodných tokoch na východe krajiny.
20:24
Z Dóžovho paláca v Benátkach odcudzili šperky za tisíce eur. Ukradnuté klenoty boli súčasťou expozície s názvom Treasures of the Mughals and Maharajas (Poklady mogulov a maharadžov), na ktorej bolo vystavených zhruba 270 indických šperkov a drahokamov z 16.-20. storočia a ktorá sa mala v stredu skončiť. (tasr)
18:20
Tlaková níž Eleanor spôsobila vo Švajčiarsku vykoľajenie vlaku. Osem ľudí utrpelo ľahké zranenia. K vykoľajeniu došlo pri obci Lenk im Simmental ležiacej južne od metropoly Bern. (tasr)
18:05
Nemecká polícia zadržala 21-ročného muža, ktorý utiekol v pondelok z berlínskej väznice Plötzensee. Z tohto väzenia uniklo deväť trestancov, piati z nich sú stále na úteku. (tasr)
17:25
Angela Merkelová sa stretla s lídrami dvoch strán s cieľom pripraviť pôdu pre sondážne rozhovory o vytvorení koalície. Predseda sociálnych demokratov (SPD) Martin Schulz uviedol, že stredajšie rokovania sa sústredia skôr na technické ako obsahové otázky. Rozhovory by sa mali začať 7. januára. (tasr)
16:45
Amsterdamské letisko Schiphol zrušilo takmer 200 letov v rámci príprav na príchod tlakovej níže. Nepriaznivé počasie si tiež vyžiadalo prerušenie železničnej dopravy v pobrežných oblastiach, zatiaľ čo na iných tratiach vlaky premávajú zníženou rýchlosťou. (tasr)
16:30
Jeden muž prišiel o život a niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom na východe Írska. Údajného páchateľa útoku, ktorého motív je zatiaľ nejasný, sa podarilo zadržať. Polícia potvrdila správy, podľa ktorých ide o osobu blízkovýchodného pôvodu. (dpa)
16:29
Streamovaciu službu Spotify zažalovali za neoprávnené používanie skladieb. Spoločnosť Wixen Music Publishing, ktorá vlastní autorské práva k dielam interpretov ako Tom Petty, Neil Young či The Doors, zažalovala Spotify za to, že bez povolenia a finančného vyrovnania používa tisíce skladieb. Požaduje náhradu škody vo výške najmenej 1,6 miliardy dolárov a zastavenie tejto činnosti. (tasr)
16:05
Víchrica Eleanor si vyžiadala prvú obeť. Vo Francúzsku prišiel o život lyžiar, na ktorého v departemente Horné Savojsko spadol strom. Ďalších 15 ľudí utrpelo zranenia, z toho štyria vážne. (tasr)
15:57
Výročie vzniku SR pripomína aj strieborná zberateľská minca, ktorú dnes uviedli do predaja. Minca s nominálnou hodnotou 25 eur, ktorej autorom je Pavel Károly, zobrazuje cestu Slovenska k samostatnosti. Zberateľskú mincu v tejto hodnote vydáva NBS po prvý raz. (tasr)
15:48
Horské priechody Donovaly, Šútovce a Šturec uzatvorili pre vozidlá nad desať metrov dĺžky, dôvodom je husté sneženie. To komplikuje situáciu aj na ceste II/584 Srdiečko – Bystrá, ktorá je zjazdná iba so snehovými reťazami. (ssc)
15:41
Na pražskom letisku zadržali pašeráka s troma kilogramami kokaínu. Zásielku drog sa podarilo odhaliť u cudzinca, ktorý v sobotu pristál na pražskom Letisku Václava Havla. Colníkov zaujalo dvojité dno kufra. Keď sa doň dostali, našli skoro tri kilogramy kokaínu. (novinky.cz)
15:27
Izrael chce presvedčiť 40-tisíc afrických utečencov, aby opustili krajinu, inak ich mieni vyhostiť. Izrael podľa správy považuje utečencov pochádzajúcich prevažne z Eritrey a Sudánu za nelegálnych prisťahovalcov. Ich žiadosti o azyl sú schvaľované len v mimoriadne zriedkavých prípadoch. (tasr)
14:55
Takmer 90 percent ľudí Slovenska očakáva, že rok 2018 bude približne rovnaký alebo aj lepší, ako bol ten uplynulý. Necelých 40 percent očakáva, že tento rok bude lepší, než bol predchádzajúci. Vyplýva to z prieskumu GfK Slovakia, ktorý sa uskutočnil v novembri 2017 na vzorke 1 000 respondentov vo veku od 15 do 79 rokov.
14:44
Etiópsky premiér prepustí všetkých politických väzňov a zatvorí väznicu. Tento prekvapivý krok vysvetlil samotný premiér ako pokus o "rozšírenie demokratického priestoru pre všetkých". (ap)
14:36
V najbližších troch rokoch by sa mala začať na Slovensku modernizácia štyroch železničných tratí z eurofondov. A to úseku z Malaciek po Devínsku Novú Ves, od štátnej hranice Slovenska s Českou republikou po Kúty, tiež z Lučivnej po Poprad a zo Žiliny cez Varín po Strečno. (tasr)
14:18
Od januára platia opatrenia na zjednodušenie čerpania eurofondov.

Hlavné zmeny sú v predchádzaní rizík, zvyšovaní informovanosti a povinnom hodnotení skupinami expertov. (tasr)

14:07
Kráľovná Alžbeta II. sa objaví v dokumentárnom filme o korunovácii. Panovníčka sa v ňom podelí o spomienky na svoju vlastnú korunováciu v roku 1953, ako aj na korunováciu svojho otca - kráľa Juraja VI. - v roku 1937, keď mala 11 rokov. (tasr)
14:03
Prezident Andrej Kiska zagratuloval ministrovi financií Petrovi Kažimírovi.

A to k oceneniu Najlepší minister financií za rok 2018 v Európskej únii. Napísal tak na sociálnej sieti.

14:00
Českí meteorológovia vydali varovanie pred silným vetrom. Podľa Českého hydrometeorologického ústavu môže na severe krajiny napadnúť do 20 centimetrov snehu, v oblastiach okolo vrcholov hôr až do 35 centimetrov. Vietor má zosilňovať a dosahovať rýchlosť až 110 kilometrov za hodinu. (tasr)
13:55
Britská protiteroristická jednotka zadržala šesť osôb podozrivých z členstva v zakázanej krajne pravicovej skupine. Neonacistická skupina National Action sa po vražde poslankyne parlamentu Jo Coxovej stala prvou zakázanou krajne pravicovou skupinou v Británii. Zabitie poslankyne totiž pochvaľovala. (reuters)
13:53
Najmenej desať ľudí zabil na severe Nigérie samovražedný útočník počas skorých ranných modlitieb vošiel do mešity a odpálil výbu. Počas skorých ranných modlitieb vošiel do mešity a odpálil výbušninu. Dejiskom útoku bolo mesto Gamboru Ngala na území nigérijského štátu Borno. (tasr)
13:48
Z bratislavského letiska pribudne v roku 2018 šesť nových pravidelných liniek.

Novou pravidelnou linkou budú lety do gruzínskeho Tbilisi. Pribudne aj nová linka z Bratislavy do Londýna. Ryanair spustí v tomto roku štyri nové pravidelné linky, a to do Burgasu v Bulharsku, na Maltu, Pafos na Cypre a do Solúna v Grécku. (tasr)

13:36
Britské nemocnice zrušili približne 55.000 operácií. V dôsledku extrémneho návalu pacientov na pohotovostných oddeleniach počas sviatkov a v posviatočnom období tamojšia Národná zdravotná služba nemocniciam v Anglicku odporučila, aby zrušili všetky menej naliehavé plánované operácie aspoň do konca januára. (tasr)
13:00
Protest tisícov lekárov v Poľsku odmietajúcich pracovať nadčas narušil prevádzku nemocníc. Poľské zdravotníctvo je chronicky podfinancované, v niektorých regiónoch sa čaká na bezplatné zákroky aj roky. Nízke zárobky môžu nútiť lekárov pracovať nadčas, aj keď v pondelok vstúpilo do platnosti zvýšenie miezd. (ap)
12:49
RegioJet spúšťa novú autobusovú linku Viedeň - Budapešť.

Súkromný dopravca ju spustí vo štvrtok 4. januára. Autobusy budú premávať šesťkrát denne v každom smere. (tasr)

12:47
V dánskej Kodani ukradli fľašu vodky patriacu k najdrahším na svete. Ide o vzácnu vodku značky Russo-Baltique s hodnotou približne milión eur, oznámil vlastník veľkej zbierky vodiek Brian Engberg. Kodanská polícia v stredu potvrdila, že v prípade bolo podané trestné oznámenie. (tasr)
12:40
Nórsko prerušilo dodávky zbraní a munície do Spojených arabských emirátov (SAE). Obáva sa, že by tento arzenál mohol byť použitý vo vojne v Jemene. SAE sú totiž súčasťou medzinárodnej vojenskej koalície, ktorá sa pod velením Saudskej Arábie vytvorila v roku 2015 na boj proti Iránom podporovaným povstaleckým húsíom. (tasr)
12:35
Víchrica Eleanor bičovala Francúzsko. Živel spôsobil výpadok elektriny pre približne 200.000 domácností po celej krajine, vrátane 30.000 domácností pri Paríži. Vietor dosahoval rýchlosť vyše 140 kilometrov za hodinu. (tasr)
12:31
Súčasný český prezident Miloš Zeman, ktorý sa opäť uchádza o znovuzvolenie, valcuje protikandidátov na sociálnych sieťach. Ten pritom roky držal tradície - klasického písacieho stroja i života bez mobilu. Slabší je Zeman iba na Twitteri, na ktorom ho pred Vianocami sledovalo necelých 7 000 užívateľov, všimlo si české Právo.
12:23
Väčšina Francúzov je za povolenie náhradného materstva. Naznačil to prieskum publikovaný vo francúzskom denníku La Croix. Všetky formy tzv. surogačného materstva, pri ktorom žena porodí dieťa pre inú osobu, sú vo Francúzsku zakázané. (reuters)
12:20
New York rozmiestni v uliciach nové stĺpiky, aby zabránil útokom vozidlami. Pribudnúť má viac ako 1500 takýchto stĺpikov, čo si vyžiada investície vo výške v prepočte 41 miliónov eur. Oznámil to v utorok starosta Bill de Blasio. (dpa)
12:19
India obmedzí počet návštevníkov mauzólea Tádž Mahal. Monument, ktorý je súčasťou UNESCO, navštevujú každý rok milióny turistov a ich počet vďaka zlepšujúcej sa dopravnej infraštruktúre neustále narastá. Podľa expertov sa však obrovské davy ľudí negatívne podpisujú pod stav tejto stavby. (tasr)
12:16
Daňové licencie sú od januára 2018 zrušené.

Danko pripomenul, že prvýkrát za daňové obdobie roku 2017 si podnikatelia môžu v tomto roku uplatniť vyššie paušálne výdavky. (tasr)

11:58
Pri zrútení ruského vojenského vrtuľníka počas núdzového pristávania v Sýrii zahynuli obaja piloti na palube. Na palube stroja bol aj technik, ktorého so zraneniami urýchlene previezli na ruskú základňu. V súvislosti s príčinou zrútenia ministerstvo uviedlo, že vrtuľník sa nestal terčom streľby. (tasr)
11:21
Extrémistická skupina aš-Šabáb popravila päť mužov obvinených zo špionáže pre kenskú, etiópsku a somálsku vládu. Skupina oznámila, že tresty smrti vykonali včera večer na verejnom námestí v meste Kuntuwarey v regióne Lower Shabelle na juhu Somálska. (tasr)
11:11
Zaplavené ulice, vyvrátené stromy a tisíce domácností bez elektrickej energie. Taká bola situácia v častiach Írska a Veľkej Británie po tom, ako sa ostrovmi v noci na dnes prehnala víchrica Eleanor. (tasr)
10:55
Ekvádorského viceprezidenta Jorgeho Glasa zbavili funkcie, pretože sa vo svojom úrade neobjavil viac než tri mesiace. Nachádza sa totiž vo väzení, kde si odpykáva šesťročný trest za korupciu. (tasr)
10:41
Prvá oficiálna zahraničná cesta nového poľského premiéra Mateusza Morawieckého povedie zajtra do Budapešti. Spravodajský server Origo.hu zdôraznil, že maďarský premiér Viktor Orbán po volebných víťazstvách v rokoch 2010 a 2014 absolvoval svoje prvé zahraničné návštevy vo Varšave.
10:27
V SaS aj OĽaNO si niektorí vedia predstaviť spoluprácu s Mostom a SNS, tvrdí Matovič.

Líder OĽaNO však odmieta spoluprácu so Smerom-SD aj s SNS a Mostom-Híd. Je presvedčený, že opozícia dokáže ponúknuť alternatívu voči súčasnej vláde aj bez týchto strán. (tasr)

09:28
Na horách na severe Slovenska môže byť víchrica. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa. Vietor môže dosahovať rýchlosť 110 až 135 km/h. (tasr)
09:23
Predajcovia už nezabalia váš nákup zadarmo do ľahkých plastových tašiek, od začiatku roka sú povinne spoplatnené. Zmenu zaviedlo ministerstvo životného prostredia. Sľubuje si od nej obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch. Existuje však aj výnimka. (tasr)
08:41
Trump: Moje nukleárne tlačidlo je väčšie než Kimovo.

Trump tweetoval v reakcii na novoročný príhovor svojho severokórejského kolegu, ktorý oznámil, že jeho krajina dosiahla v roku 2017 historický cieľ "zavŕšenia" vývoja svojho jadrového programu, a dodal, že na svojom pracovnom stole má "nukleárne tlačidlo". (tasr)

08:15
Most-Híd a SMK nevedia spolupracovať, pripúšťa Béla Bugár.

Môže sa stať, že strany k sebe cestu nenájdu ani pred ďalšími parlamentnými voľbami, ktoré by mali byť v roku 2020. (tasr)

07:34
Severná Kórea obnoví komunikáciu so svojím južným susedom.

A to v snahe zmierniť napätie medzi oboma krajinami. Uviedla to v stredu agentúra AP s odvolaním sa na juhokórejské úrady.

07:06
Väzni vo Francúzsku budú mať telefónne pevné linky v celách.

Cieľom tohto opatrenia je pomôcť väzňom udržiavať vzťahy so svojimi rodinami ako aj bojovať proti rozšírenému pašovaniu mobilných telefónov vo väzenskom prostredí. (tasr)

06:52
Po väzenskej bitke gangov v Brazílii je na úteku 99 väzňov.

Vypukla v pondelok vo väzení v brazílskom štáte Goiás v strednej časti krajiny a pri ktorej zahynulo deväť väzňov. Útočníci v celách zapálili matrace a spálili telá tých, ktorí pri bitke prišli o život. (tasr)

06:32
Mike Tyson si otvorí ranč na pestovanie a predaj marihuany.

Bývalý majster sveta v boxe prichádza na kalifornský trh s novým obchodným zámerom. V nadväznosti na tohtotýždňovú legalizáciu predaja marihuany v Kalifornii sa Tyson a jeho obchodní spoločníci rozhodli vybudovať rozsiahlu kanabisovú farmu. (tasr)

06:11
Donald Trump hrozí zastavením finančnej pomoci pre Palestínu.

Pripustil, že mierový proces na Blízkom východe uviazol. Trump napísal na Twitteri, že "platíme Palestínčanom STOVKY MILIÓNOV DOLÁROV ročne a nedostáva sa nám žiadnej vďaky či úcty. Nechcú ani rokovať o značne meškajúcej... mierovej dohode s Izraelom". (tasr)

05:54
Pri nehode autobusu v Peru zahynulo najmenej 25 ľudí.

Došlo k nej neďaleko metropoly Lima, kde sa do rokliny zrútil autobus po tom, čo sa zrazil s kamiónom. (tasr)