Krátke správy 06. 07. 2018

22:27
Násilie počas pochodu nacionalistov si vyžiadalo mŕtveho a zranených. Auto vrazilo do skupiny demonštrantov v meste Charlottesville. (AP)
21:52
Tohtoročný dúhový pochod v Prahe prilákal približne 35-tisíc ľudí. Súčasne s pochodom gejov, lesieb, bisexuálov a transrodových osôb usporiadali jeho odporcovia vlastnú akciu nazvanú Pochod pre rodinu. (iDNES.cz)
20:27
Od januára budúceho roka budú platiť nové pravidlá pre všetky spotrebiteľské úvery.

Abstract...

19:11
V Turecku zatkli troch podozrivých "katov" Islamského štátu.

Abstract...

18:26
Generálny pardon BVS za využívanie kanalizácie bez zmluvy platí do konca augusta. V prípade, že do uvedeného termínu zlegalizujú svoje pripojenie, stane sa tak bez sankcií a BVS si voči nim nebude uplatňovať náhradu škody ani zmluvnú pokutu. (tasr)
17:44
V okrese Liptovský Mikuláš hrozí prívalová povodeň. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre túto oblasť výstrahu 2. stupňa. (shmú)
17:42
Portugalsko bojovalo v piatok s rekordným počtom 220 samostatných požiarov. Dnes ráno bolo do boja s plameňmi stále zmobilizovaných vyše 2500 hasičov, ktorým pomáhalo viac ako 800 vozidiel a 15 lietadiel s posádkami. (tasr)
16:54
Francúzsky prezident Macron varoval Severnú Kóreu pred stupňovaním napätia. Vyzval všetky strany v súčasnej severokórejskej jadrovej kríze, aby konali zodpovedne a po niekoľkodňovej vojne slov medzi Washingtonom a Pchjongjangom zabránili vyostrovaniu napätia. (tasr)
15:33
V Bratislave opäť premávajú trolejbusy linky 201 na Hlavnú stanicu. Od začiatku dennej premávky boli na tejto linke zrušené dopravné obmedzenia, ktoré spôsobila veterná smršť vo štvrtok večer. (DPB)
15:01
SHMÚ varuje pred búrkami na strednom a severnom Slovensku. Výstraha 1. stupňa platí pre Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica a Brezno. (shmú)
14:48
Západoslovenská distribučná naďalej odstraňuje poruchy po veternej smršti. Bez elektrickej energie bolo dnes na obed približne 6 000 zákazníkov, prevažne v Bratislave a okolí. Počas búrok v noci nadnes pribudli ďalšie postihnuté miesta. (tasr)
14:06
Štyria mŕtvi v Poľsku a veľké škody v Česku. Silné víchrice si v Poľsku vyžiadali najmenej štyri ľudské životy a spôsobili veľké škody aj v Českej republike. (tasr)
13:18
V indickej nemocnici zomrelo za tri dni 35 detí. Rodičia vyjadrili obvinenie, že na detskom oddelení boli nedostatočné zásoby kyslíka.
13:07
Pozor na silný vietor. Viaceré okresy západného a východného Slovenska môže dnes potrápiť silný vietor. Meteorológovia očakávajú, že tu vietor môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal do 23.00 h výstrahu 1. stupňa.
12:23
Počet mŕtvych po zrážke osobných vlakov v Alexandrii stúpol na 49. Súkromné noviny al-Masrí al-Júm s odvolaním sa na nemenované zdroje napísali, že príčinou nehody bola porucha v systéme železničných výhybiek, ktorý posúva vlaky v tejto oblasti na určité koľaje.
11:30
Vysoké teploty dnes môžu potrápiť juhovýchod Slovenska. Teplota sa tu môže vyšplhať až na 33 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal pre okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance výstrahu 1. stupňa. Tá potrvá od 14.00 do 18.00 h. (shmú)
11:18
Trump uistil ostrov Guam o bezpečí po severokórejskej vyhrážke. "Stojíme pri vás na tisíc percent... Ste v bezpečí," povedal Trump guvernérovi ostrova.
10:43
V obci Abramová sa zrazila sanitka s osobným autom. Po nehode zostala sanitka prevrátená na boku. Udalosť si vyžiadala päť ľahšie zranených.
10:18
Nie všetci vodiči sú spokojní s obnovenou vozovkou na Moste SNP. Viacerí vodiči i cestujúci na sociálnej sieti píšu, že vnímajú na obnovenej vozovke nerovnosti.
09:20
Požiar na Korzike viedol k evakuácii stoviek dovolenkárov. Požiar postihol oblasť severne od mesta Bastia. V obciach Pietracorbara a Sisco tam evakuovali z kempingov takmer 700 dovolenkárov. (tasr)
08:39
Čínsky prezident vyzval na pokojné riešenie napätia okolo Severnej Kórey. Šéf Bieleho domu nalieha na Čínu, aby vyvíjala tlak na Severnú Kóreu s cieľom zastaviť jej nukleárny zbrojný program. (tasr)
07:44
USA zvažuje možnosť vojenského zásahu vo Venezuele. Trump novinárom na golfovom ihrisku v New Jersey povedal, že nevylučuje vojenskú možnosť, bližšie ju však nešpecifikoval. "Je to určite niečo, čo by sme mohli urobiť," citovala ho agentúra AP.
06:58
Vyhlásenie Kenyatta za víťaza volieb vyvolalo protesty i oslavy. Súčasný kenský prezident Uhuru Kenyatta podľa v piatok zverejnených výsledkov získal mandát na druhé funkčné obdobie, čo viedlo k divokým pouličným oslavám ale aj protestom. (tasr)