Krátke správy 24. 10. 2017

22:00
Generálneho riaditeľa UNESCO nezvolili ani vo štvrtom kole hlasovania. Žiaden kandidát na túto funkciu v hlasovaní nezískal potrebných 30 hlasov. (tasr)
21:45
Pri útoku v Káhire zahynul koptský kňaz. Útočník pri útoku použil sekáčik, ktorým kňazovi zasadil úder do hlavy. Páchateľ z miesta činu ušiel, ale neskôr ho polícia zadržala. Motív jeho činu nie je zatiaľ známy. (tasr)
21:23
Počet obetí lesných požiarov na severe Kalifornie stúpol na 24 mŕtvych. Štrnásť mŕtvych hlásili z okresu Sonoma, jedného z požiarom najviac postihnutých miest. "Našli sme telá, z ktorých zostali len kosti a popol," oznámil dnes na tlačovej konferencii okresný šerif s tým, že identifikácia tiel bude zdĺhavá a náročná. (tasr)
20:40
Spojené arabské emiráty nevydajú nové víza zamestnancom z KĽDR. Zrušenie víz, ku ktorému došlo v čase stúpajúceho napätia medzi Severnou Kóreou a USA, sa netýka niekoľko tisíc severokórejských zamestnancov, ktorí už v krajine pracujú, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí SAE. (tasr)
20:03
Obama podpísal dekrét, ktorým čiastočne zrušil Obamacare. Americký prezident Donald Trump podpísal dnes nariadenie, na základe ktorého bude mať viac Američanov prístup k programom zdravotníckej starostlivosti s nižším poistným. (ap)
19:43
Zemanove výroky ohľadom anexie Krymu kritizuje aj Senát ČR i ukrajinský premiér. Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman dnes označil Zemana za ťažko psychicky postihnutého človeka. Zdravý by vraj nemohol navrhovať výmenu Krymu za kompenzácie v podobe peňazí alebo surovín. Podľa Hrojsmana ide o "šialený výrok". Prezident Zeman nebude Hrojsmanov výrok komentovať. (novinky.cz)
19:31
Producent Weinstein príde možno o členstvo v Americkej filmovej akadémii. V súvislosti s podozreniami z opakovaného sexuálneho obťažovania žien. V podozreniach popísané Weinsteinovo konanie je "odporné, hanebné a v rozpore s vysokými štandardmi akadémie a kreatívnej komunity, ku ktorej sa hlási", uvádza sa v dnes zverejnenom vyhlásení akadémie. (tasr)
18:18
Rusko by mohlo zvýšiť počet rakiet na svojich západných hraniciach. Išlo by odpoveď na zvyšovanie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku. Povedal to dnes predseda branno-bezpečnostného výboru ruskej Štátnej dumy Vladimir Šamanov. (ap)
17:44
Gorbačov vyzýva Putina a Trumpa, aby sa stretli a rokovali o jadrovom odzbrojení. Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov vyzýva usporiadať schôdzku prezidentov Ruska a USA, ktorá by bola venovaná najmä problému nešírenia jadrových zbraní a posilneniu strategickej stability. Táto výzva je súčasťou Gorbačovovho článku pre dnešné vydanie denníka Rossijskaja gazeta. (tasr)
17:26
Sex s manželkou mladšou ako 18 rokov je znásilnením, rozhodol súd. Indický najvyšší súd vydal v stredu rozhodnutie, na základe ktorého bude pohlavný styk s manželkou mladšou ako 18 rokov v krajine považovaný za znásilnenie. Ľudskoprávni aktivisti to privítali ako dôležitý krok smerom k vykoreneniu zvyku uzatvárať tzv. detské manželstvá. (tasr)
16:29
Tragická dopravná nehoda sa stala v obci Hybe.

Havarovali tam dve autá. Nehodu neprežil jeden človek a traja ďalší sú zranení.

16:17
Aj druhý test potravín potvrdil odlišné zloženie produktov v rámci EÚ.

Testu odborníkov podrobili tentoraz 21 produktov, pričom sedem malo identické zloženie s rovnakými z Nemecka či Rakúska, tri boli mierne odlišné a 11 malo odlišné zloženie.
Skúmanie sa zameralo na detskú výživu, krmivo pre domáce zvieratá, ako aj súkromné značky z obchodných reťazcov. (tasr)

16:01
Poslanci zvolili piatich členov novej Rady pre štátnu službu.

Jej zriadenie priniesol nový zákon o štátnej službe, ktorý je účinný od 1. júna 2017. Rada má byť nezávislým koordinačným a monitorovacím orgánom. Jej základnou úlohou bude ochrana princípov, na ktorých je štátna služba budovaná a dohľad nad dodržiavaním etického kódexu štátneho zamestnanca. (tasr)

15:43
Spojené štáty vystúpia k 31. decembru 2018 z UNESCO. Spojené štáty vystúpia z medzinárodnej organizácie UNESCO. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na generálnu riaditeľku UNESCO Irinu Bokovovú. Podľa agentúry AP sa tak stane k 31. decembru 2018. (tasr)
15:30
Výnimočný stav v Egypte bude platiť ďalšie tri mesiace. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí predĺžil o ďalšie tri mesiace platnosť výnimočného stavu, vyhláseného v tejto krajine po viacerých útokoch na kostoly a koptských kresťanov, ktoré si od decembra minulého roka vyžiadali vyše 100 mŕtvych a mnoho zranených. (tasr)
15:18
Fico: Odmena pre advokáta Bžána bola nechutná a vysoká.

Počas Hodiny otázok to v pléne parlamentu vyhlásil premiér Robert Fico s tým, že oceňuje kroky ministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý mal úlohu odmenu skresať a vyvodiť personálnu zodpovednosť v štátnej firme MH Manažment. (tasr)

15:16
Národný program Učiace sa Slovensko v jeho súčasnej podobe sa nedá realizovať. Má sa dopracovať a potom sa bude riešiť aj politická podpora. Vyhlásila to počas parlamentnej Hodiny otázok ministerka školstva Martina Lubyová. (tasr)
14:57
SNS vyzýva Jána Grešša, aby zvážil svoju kandidatúru na predsedu Nitrianskeho kraja.

Poukázala pritom na jeho protikandidáta - súčasného predsedu NSK Milana Belicu, ktorý je podľa SNS najsilnejším z kandidátov. Národniari totiž tvrdia, že v Nitre je obdobná situácia ako v Banskej Bystrici a hrozí, že post predsedu kraja môže získať kandidát z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. (tasr)

14:34
V pondelok začnú s rekonštrukciou podchodu na Trnavskom mýte v Bratislave.

Práce by mali trvať približne deväť mesiacov a ich ukončenie je plánované na budúcoročné leto. (tasr)

14:11
Na slovenskom trhu sa môže nachádzať nebezpečná kozmetika.

Prvým je šumivá bomba do kúpeľa Bomba de Bańo Efervescente y Karité, značka Deunapieza. Ďalším je farba na tetovanie Strong black značky Biotek. (tasr)

13:59
Opozícia trvá na mimoriadnej schôdy aj napriek tomu, že minister hospodárstva odvolal Dozornú radu MH Manažment.

Opozícia trvá na tom, že by mala byť zvolaná mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce hovoriť o kauze vysokej odmeny pre právnika Radomíra Bžána v súdnom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG). (tasr)

13:49
Záplavy a zosuvy pôdy si vo Vietname vyžiadali 43 obetí, 34 ľudí je nezvestných. Prírodný živel podľa úradov zranil 21 ľudí a zničil alebo poškodil viac ako 1000 domov. Viac ako 16.700 domov bolo zaplavených a v šiestich provinciách došlo aj zničeniu úrody a infraštruktúry. Evakuáciu nariadili 200.000 ľuďom v severnej provincii Ninh Binh. (tasr)
13:44
Airbnb čaká v Česku zmena pravidiel, prenajímatelia musia počítať s platením daní.

Majitelia bytov v Česku, ktorí trvale prenajímajú izby prostredníctvom internetových služieb typu Airbnb alebo Booking.com, by sa mali začať pripravovať na platenie DPH a dane z príjmov. Uvádza to Generálne finančné riaditeľstvo. (tasr)

13:17
Polícia objasnila streľbu na rodinný dom v Pohronskej Polhore.

Zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a výtržníctva obvinili dvoch mužov.

12:32
Nemecko a Dánsko predĺžili hraničné kontroly o ďalších šesť mesiacov.

Zavedením kontrol na hranici s Rakúskom reagovalo Nemecko na masový prílev migrantov z roku 2015. Podobné opatrenie vtedy prijali aj Rakúsko, Dánsko, Švédsko či Nórsko. (tasr)

12:11
Obete trestných činov bude chrániť nový zákon, ktorý dnes definitívne schválili poslanci. Do právneho poriadku sa zavádzajú nové pojmy - obeť a obzvlášť zraniteľná obeť. Vznikne katalóg práv obete trestného činu a vymedzí sa rozsah služieb odbornej pomoci. Obetiam ich budú poskytovať špecializované subjekty financované štátom. (tasr)
11:53
Nepočujúci by mali mať možnosť odoslať na tiesňové číslo 112 SMS správu. Zabezpečiť by sa im tak mal rovnaký prístup k tiesňovým službám. Vyplýva to z novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorú dnes poslanci posunuli do druhého čítania. (tasr)
11:31
Sopka Šinmoedake na juhozápade Japonska sa prebudila prvýkrát za posledných šesť rokov. Vychrlila oblak popola do výšky 1700 metrov nad úrovňou krátera. Agentúra DPA o tom dnes informovala s odvolaním sa na údaje japonského meteorologického úradu.
10:59
Skrachované aerolínie Air Belin kupuje Lufthansa.

Podľa nemeckých médií Lufthansa, jednotka na nemeckom leteckom trhu, dnes v priebehu dňa podpíše zmluvu s Air Berlin o prevzatí časti tohto druhého najväčšieho leteckého dopravcu v krajine. (tasr)

10:47
Elektrina by mohla zdražieť.

Zmeny navrhujú dodávatelia. Posledné slovo však bude mať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. (sme)

10:38
Podmorské zemetrasenie s magnitúdou 4,8 zasiahlo v noci grécke ostrovy v severnej časti Egejského mora. Miesto vzniku otrasov sa nachádzalo približne 10 km pod morským dnom v oblasti medzi ostrovmi Alonnisos a Skyros, ktoré patria do súostrovia Severné Sporady. Záchvevy však boli citeľné aj v Aténach, vzdialených od ohniska zemetrasenia približne 130 kilometrov. (tasr)
10:28
Španielsko dalo katalánskemu lídrovi osem dní na upustenie od nezávislosti. Ak Carles Puigdemont potvrdí, že nezávislosť vyhlásil, dostane ďalšie tri dni na nápravu svojho rozhodnutia - do štvrtka 19. októbra do 10.00 h. Ak sa tak nestane, aktivuje sa článok 155. (tasr)
10:19
Ústavný súd v Košiciach rozhodol v kauze Andreja Babiša. Zrušil verdikt, že šéf hnutia ANO je v archívnych zväzkoch ŠtB vedený ako agent neoprávnene. Súd tak bude musieť rozhodnúť znovu. (tn.cz)
10:10
Slovensko upravuje podmienky spracovania osobných údajov.

Upravujú sa i niektoré oblasti spracúvania osobných údajov pre potreby národnej legislatívy, napríklad ochrana spracúvania rodného čísla alebo zamestnaneckých osobných údajov. (tasr)

09:07
Palestínske hnutia Hamas a Fatah dosiahli dohodu o politickom zmierení. Oznámil to dnes vo vyhlásení šéf Hamasu Ismáíl Haníja. Ďalší predstaviteľ Hamasu doplnil, že detaily dohody budú zverejnené na poludňajšej tlačovej konferencii v egyptskej Káhire, kde sa v utorok začali rokovania o politickej jednote týchto dvoch palestínskych hnutí. (reuters)
07:51
Väčšina Američanov si myslí, že Trump zhoršuje situáciu medzi USA a KĽDR. Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa, že svojím septembrovým prejavom na Valnom zhromaždení OSN "zapálil rozbušku vojny". Prezident USA sa v prejave vyhrážal "úplným zničením" Severnej Kórey, ak bude donútený brániť Spojené štáty alebo ich spojencov. (tasr)
06:45
Do domu dcéry filmového producenta Weinsteina privolali políciu. Policajti zareagovali v stredu ráno na telefonát z domu, oznamujúci "rozruch", informoval policajný hovorca. Médiá už skôr informovali, že dom patrí Weinsteinovej 22-ročnej dcére Remy. Webová stránka TMZ napísala, že dcéra nahlásila polícii, že jej otec má "samovražedné úmysly a je depresívny". Weinstein čelí od minulého týždňa obvineniam zo sexuálneho obťažovania a z údajných útokov na ženy. (tmz)
06:38
Dánsko nevydá do Turecka údajného komplica atentátnika z istanbulského klubu. Rodáka z Uzbekistanu I. Asparova (42) podozrievajú, že istému Kirgizovi odovzdal viacero zbraní, ktoré potom pri útoku, pri ktorom prišlo o život 39 ľudí, použil atentátnik takisto uzbeckého pôvodu. (tass)
06:29
Trump vymenoval novú ministerku pre vnútornú bezpečnosť. Stala sa ňou Kirstjen Nielsenová. Ministerstvo zriadili po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001 a na starosti má okrem iného pohraničnú bezpečnosť, colný úrad, pobrežnú stráž či riadenie krízových situácií. (tasr)
06:26
Samovražedný bombový útočník sa odpálil v kaviarni v Iraku. Zabil najmenej 11 ľudí. Mestský bezpečnostný výbor uviedol, že pri útoku utrpelo zranenia ďalších 15 ľudí a všetky obete sú civilisti. (tasr)
06:20
Z búrky Ophelia sa stal rekordný desiaty hurikán tejto sezóny. Tropická búrka Ophelia zosilnela v stredu uprostred Atlantického oceánu. Hurikán sprevádzal vietor s rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu a nachádzal sa približne 1200 kilometrov juhozápadne od portugalského súostrovia Azory. (tasr)
06:09
Trump poprel správu televízie, že chcel 10-násobne navýšiť jadrový arzenál USA. "Lživá NBC News si vymyslela príbeh o tom, že som chcel 'desaťnásobné' navýšenie amerického jadrového arzenálu. Čistý výmysel, vytvorený s cieľom ponížiť. NBC=CNN!" napísal americký prezident v príspevku na sociálnej sieti Twitter. (tasr)