Krátke správy 13. 09. 2017

21:06
Portugalsko žiada o pomoc pri hasení stoviek lesných požiarov. Na žiadosť už zareagovalo susedné Španielsko, ktoré prisľúbilo poskytnutie personálu a lietadiel. (tasr)
20:24
Taliban sa zmocnil dôležitého okresu v provincii Fárjáb. Povstalci boli minulý týždeň úspešní aj v susednej provincii Sar-e Pol, pričom tamojšie úrady vyjadrili presvedčenie, že útok uskutočnili v spolupráci s organizáciou Islamský štát. (tasr)
18:58
V Indii zosuv pôdy strhol vozidlá na diaľnici. Masa skál a bahna strhla v skorých ranných hodinách dva autobusy a ďalšie vozidlá. Zahynulo 45 ľudí. (tasr)
18:19
Hodnota bitcoinu sa prvýkrát dostala nad 4000 USD. To znamená, že od začiatku roka sa jej hodnota zoštvornásobila. (tasr)
16:14
Zomrel niekdajší šéf Ceaušescovej tajnej služby Securitate. Tudor Postelnicu, ktorý za komunistického režimu v Rumunsku potláčal odpor a bol najbližším spolupracovníkom bývalého komunistického diktátora Nicolae Ceaušesca, zomrel vo veku 86 rokov. (tasr)
14:49
Telo nezvestnej novinárky v potopenej ponorke nenašli. Kapitána ponorky umiestnili v sobotu do vyšetrovacej väzby pre podozrenie zo zabitia, všetky obvinenia však popiera.
14:16
Po veternej smršti sú ešte niektoré domácnosti na západe bez elektriny. Bez elektrickej energie bolo dnes okolo obeda ešte približne 300 zákazníkov.
14:00
Po tragickej zrážke vlakov v Egypte sú štyria muži vo väzbe. Rušňovodiči oboch vlakov a dvaja ich pomocníci musia ísť vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie na 15 dní do väzby. (tasr)
13:23
Armáda USA: Pri nálete v Afganistane zahynuli viacerí velitelia IS. Pri nálete, ku ktorému došlo ešte vo štvrtok, zahynul Abdul Rahmán, vodca skupiny Islamský štát v Iraku a Sýrii-Chorásán v afganskej provincii Kunar. (reuters)
13:08
Policajti v Sobranciach zadržali muža, ktorý je podozrivý z prevádzačstva. Hliadka oddelenia hraničnej kontroly zadržala v piatok vo večerných hodinách v dodávke s michalovským evidenčným číslom 25 migrantov vietnamskej štátnej príslušnosti. (tasr)
12:51
Stovky ľudí v Iráne trápili po úniku jedovatého chlóru dýchacie a iné ťažkosti. Podľa správy plyn unikol z nádrží v opustenom sklade miestnej vodárenskej spoločnosti. (tasr)
12:14
Zomrel hudobník Ivo Pavlík, manžel Heidi Janků. Potvrdila to dnes samotná Heidi Janků s tým, že jej manžel dostal infarkt. (iDnes.cz)
11:37
Prešovskí hasiči v noci zasahovali pri požiari chaty na Sigorde. Pri požiari sa nikto nezranil. Odhadovaná výška škody je 5 000 eur. (tasr)
11:11
Irán: Parlament schválil zvýšenie výdavkov na rakety a gardy. Ide o reakciu na nedávno uvalené nové americké sankcie. (AP)
10:33
SaS chce zrušiť finančné limity na kampaň aj moratórium. Tieto zmeny navrhujú v novele zákona o volebnej kampani poslanci Peter Osuský, Ondrej Dostál a Martin Klus. Právnu normu predložili na septembrovú schôdzu parlamentu. (tasr)
10:12
Austrálsky terorista žiada vládu o pomoc po zadržaní v Turecku. Neila Prakasha (27), ktorý získaval bojovníkov pre teroristickú skupinu IS a plánoval teroristické činy proti Austrálčanom, zadržali v Turecku vlani v októbri po úteku zo Sýrie. (tasr)
09:07
Britská vláda vydá strategické materiály ohľadom brexitu.

Abstract...

08:28
Indonézsky ostrov Sumatra zasiahlo silné zemetrasenie. Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 z vypuklo v hĺbke 32 kilometrov a koncentrovalo sa 74 kilometrov západne od pobrežného mesta Bengkulu. (AP)
08:00
Vodiča auta na proteste v Charlottesville obvinili z vraždy druhého stupňa. Identifikovali ho ako Jamesa Alexa Fieldsa Juniora (21) z Ohia. Pri incidente s autom prišla o život 32-ročná žena a ďalších 19 osôb utrpelo zranenia. (DPA)
07:46
Vrtuľník sa zrútil blízko pochodu nacionalistov, hlásia dvoch mŕtvych. Štátna polícia potvrdila, že havária vrtuľníka súvisí so sobotňajším násilným pochodom belošských nacionalistov v tomto univerzitnom meste. Počet obetí sa tak vyšplhal na tri. (AP)