Krátke správy 13. 09. 2017

22:59
Bezpečnostná rada OSN vyzvala na ukončenie násilia na západe Mjanmarska. Tamojšie bezpečnostné sily vedú ofenzívu voči povstalcom z radov moslimského etnika Rohingov. Išlo o prvé vyhlásenie najvyššieho orgánu OSN k situácii v Mjanmarsku za posledných deväť rokov. (ap)
22:07
Na predmestí Ríma došlo pre utečenecké centrum k potýčkam. Ide o ďalší prejav stupňujúceho sa napätia vyvolaného prílevom migrantov do Talianska. (ap)
21:53
Rusko obmedzilo parkovanie pred konzulátmi USA. Zrejme ide o súčasť pokračujúcej diplomatickej roztržky medzi Washingtonom a Moskvou. (ap)
21:41
Libanonský premiér hovoril s Putinom o vojenskej spolupráci. "V súčasnosti chceme prezbrojiť našu armádu a bezpečnostné sily a o tejto otázke sme hovorili aj s prezidentom Putinom," povedal libanonský premiér Saad Harírí po skončení schôdzky. Zdôraznil tiež, že Libanon a Rusko sú blízkymi partnermi v boji proti terorizmu. (tasr)
21:27
Žena sa pokúsila vlámať do školy, kam chodí princ George. K údajnému pokusu o vlámanie do Thomasovej školy v okrese Battersea v južnej časti Londýna došlo ešte v utorok krátko popoludní. Princ Goerge však už zrejme v tom čase v škole nebol. Metropolitná polícia informovala, že úzko spolupracuje s vedením školy na previerke tamojších bezpečnostných predpisov. (bbc)
20:54
Sankcie USA proti Rusku ohrozujú financovanie plynovodu Severný prúd 2. Tvrdí to rakúsky energetický koncern OMV. "Nové sankcie USA takmer znemožňujú financovanie veľkých projektov, ako je Severný prúd 2," citovala dnes ruská tlačová agentúra Interfax šéfa OMV Rainera Seeleho. (interfax)
19:45
Séria falošných bombových hrozieb v Rusku postihla v týchto dňoch desiatky miest po celom Rusku. Zo škôl, nákupných centier, hotelov, staníc a ďalších verejných budov museli evakuovať desaťtisíce ľudí. (bbc)
19:29
Na prvé kolo oddlžovania nemocníc pôjde asi 80 miliónov eur. Peniaze pôjdu najprv na úhradu starších dlhov, priblížil po rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Kabinet dnes odsúhlasil jeho plán oddlžovania nemocníc, štát dá na tento účel najviac 585 miliónov eur. (tasr)
19:05
Lekári sa s VšZP na nových zmluvách nedohodli. Zopakoval sa tak scenár z tohto týždňa, keď k dohode o nových zmluvách nedošlo ani so súkromnou Dôverou. Ďalšie stretnutie je avizované v priebehu budúceho týždňa. (tasr)
18:58
Politici zneužívajú falošné policajné písomnosti v politickom boji. Policajný zbor SR to uviedol v dnešnom písomnom stanovisku. Reagoval ním na vyjadrenia podpredsedníčky NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej o pravosti kriminálnej informácie, ktorá má hovoriť o údajnom zapletení predsedu parlamentu Andreja Danka do korupcie. (tasr)
18:45
Leteckí dopravcovia budú musieť za emisné certifikáty platiť viac. Poslanci zároveň schválili výraznejší príspevok leteckej dopravy na vnútrokontinentálnych letoch k ochrane životného prostredia. Dopravcovia už nebudú dostávať bezplatne 85 % emisných certifikátov, ale len 50 %. (tasr)
18:30
Za predsedu Úradu pre verejné obstarávanie poslanci zvolili Miroslava Hliváka. Hlivák je právnik, ktorý počas verejného vypočutia, označil za tri základné piliere svojho projektu pre ÚVO profesionalizáciu úradu, predvídateľnosť jeho konania a rozhodovania a výchovu novej generácie odborníkov v oblasti verejného obstarávania. (tasr)
17:27
Osem protiteroristických jednotiek bude mať cvičenie na Lešti.

Zúčastnia sa ho príslušníci elitných jednotiek zo Švédska, Talianska, Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Holandska, Poľska a Fínska. (tasr)

16:53
Ministerka školstva Martina Lubyová: Pokúsim sa získať prostriedky na celonárodné testovanie piatakov.

Rezort pod doterajším vedením ministra Petra Plavčana (nominant SNS) naň nezabezpečil v rozpočte potrebné finančné prostriedky. (tasr)

16:19
Ministrov neuspokojilo vysvetlenie Kisku k daňovému úniku v jeho firme.

Skonštatovali dnes, po zasadnutí vlády. Ministerstvo financií samo od seba v tejto veci nebude konať, informoval jeho šéf. (tasr)

16:16
Policajti odhalili drogovú skupinu zo Slovenska, Česka a Poľska. Organizovaná skupina pôsobila na území všetkých troch štátov a zásobovala drogový trh metamfetamínom. Zadržali 38 ľudí a po troch osobách je vyhlásené pátranie. (tasr)
16:05
Meteorológovia očakávajú vo štvrtok na juhozápade veľmi silný vietor.

Večer očakávajú veľmi silný vietor a jeho nárazy môžu presiahnuť 100 km/h. (SHMÚ)

14:30
Donald Trump počas svojej cesty do Ázie v novembri zrejme navštívi aj Čínu. Čínsky prezident Si Ťin-pching pozval amerického prezidenta na návštevu svojej krajiny počas ich aprílového stretnutia v meste Palm Beach na Floride. (tasr)
14:18
Europoslanci chcú prísnejšie kontroly zbraní vývážaných z krajín EÚ. Uznesenie vyjadruje vážne znepokojenie v súvislosti s pretekmi v zbrojení a s vojenskými prístupmi k riešeniu politických konfliktov. (tasr)
13:58
Iracký súd poslal na popravu občana Ruska usvedčeného z členstva v IS. Nemenovaného Rusa zadržali v Iraku počas operácie tamojších síl na oslobodenie druhej, západnej polovice mesta Mósul spod okupácie IS. (ap)
13:38
Politici sa chcú bližšie pozrieť, v akom rozsahu bude eHealth fungovať od 1. januára budúceho roka.

A kedy ho má štát spustiť naostro. Na mimoriadnom zdravotníckom výbore preto dnes odsúhlasili poslanecký prieskum. Mal by sa uskutočniť v priebehu budúceho týždňa, termín ešte presne stanovený nie je. (tasr)

13:25
Prezidentskú funkciu v Singapure bude zastávať žena. Halimah Yacobová je vôbec prvou prezidentkou v dejinách tejto ázijskej krajiny. (dpa)
13:21
Na účet v banke vypláca Sociálna poisťovňa vyše 949-tisíc dôchodkov.

Trend záujmu dôchodcov o vyplácanie ich dôchodkov na účty v bankách stále dlhodobo rastie a s ním súčasne klesá počet tých, ktorí si dôchodky nechávajú vyplácať v hotovosti prostredníctvom pošty. (tasr)

13:03
Polícia zaistila v Bratislave vojenskú muníciu pravdepodobne z 2. svetovej vojny.

Na Roľníckej ulici v Bratislave našli pracovníci stavebných prác viacero kusov munície. (tasr)

12:46
Vláda schválila posledné dve oblasti akčných plánov integrácie Rómov.

Ide o opatrenia v oblasti nediskriminácie a oblasti prístupov smerom k väčšinovej spoločnosti. (tasr)

12:22
Nepočujúci budú môcť odoslať na tiesňové číslo 112 SMS správu.

Zabezpečí sa im tak rovnaký prístup k tiesňovým službám. Vyplýva to z novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorú na dnešnom zasadnutí odobrila vláda. (tasr)

11:59
Slovensko ponúkne nového kandidáta pre Všeobecný súd EÚ.

Rozhodla o tom dnes vláda SR, ktorá zobrala na vedomie späťvzatie súhlasu Radoslava Procházku s jeho kandidatúrou. (tasr)

11:28
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker predniesol hodinový prejav o stave Únie. Poukázal v ňom na najväčšie výzvy, ktorým museli Európania čeliť za uplynulý rok a ktoré pred lídrami EÚ stoja v najbližšej budúcnosti.
10:58
Pred 80 rokmi zomrel prvý československý prezident T. G. Masaryk.

Bol tvorcom novodobej teórie "čechoslovakizmu" a jednotného československého národa, považoval teda Čechov a Slovákov za jeden národ. Po vzniku prvej Československej republiky podcenil pokračujúce emancipačné kultúrne i politické úsilie Slovákov a ich autonomistické predstavy odmietal. (tasr)

10:48
Rumunská pobrežná stráž zachránila na Čiernom mori 157 ilegálnych migrantov. Medzi nimi bolo 56 detí. Zhrdzavenú loď odtiahli do prístavu v meste Konstanca. (ap)
10:39
Ministerka školstva bude musieť informovať, čo bude s testovaním piatakov.

Prezident to uviedol dnes po tom, čo Lubyovú vymenoval za novú ministerku a zároveň aj za členku vlády. (tasr)

10:28
Eric Trump, syn amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa stal otcom. Eric Jr. prišiel na svet v utorok o 8.50 ráno.
09:27
SHMÚ varuje pred vetrom na horách, vydal výstrahu druhého stupňa.

Miestami môže dosiahnuť rýchlosť 115 až 145 kilometrov za hodinu. (tasr)

08:47
Miroslav Lajčák otvoril 72. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vo svojom otváracom prejave pred zástupcami 193 krajín sveta uviedol, že jeho viera vo víťazstvo "kompromisu nad konfliktom" bude počas nadchádzajúceho roka z času na čas vystavená skúškam, avšak napokon určite zvíťazí. (tasr)
07:24
Biely dom kritizuje Clintonovú za údajné bezohľadné útoky v jej knihe.  Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová-Sandersová uviedla, že si nie je istá, či si Clintonovej knižné spomienky na kampaň pred vlaňajšími prezidentskými voľbami prečíta aj prezident Donald Trump, pretože ten "dosť dobre vie, čo sa stalo". (ap)
07:02
Ministri sa vrátia k plánu oddlžovania nemocníc. Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker koncept prvýkrát predložil koncom júna, z rokovania kabinetu ho však stiahol, chceli o ňom ešte hovoriť koaliční partneri. Most-Híd a SNS už potvrdili, že s plánom teraz problém nemajú. Odmietajú ho však dodávatelia zdravotníckych pomôcok a materiálu. (tasr)
06:47
Pri dvoch nehodách malých lietadiel vo Švajčiarsku zahynuli traja ľudia. Prvé nešťastie sa stalo neďaleko švajčiarskej metropoly Bern, kde do masívu 4078 metrov vysokej hory Schreckhorn narazilo jednovrtuľové lietadlo Pilatus PC-7 švajčiarskych vzdušných síl. Pri havárii zahynul pilot lietadla. K ďalšej nehode malého lietadla došlo neďaleko horskej obce Braunwald v kantóne Glarus. (tasr)
06:34
Z Bajkonuru odštartoval Sojuz s trojčlennou americko-ruskou posádkou. Americkí astronauti Joe Acaba a Mark Vande Hei, ako aj ruský kozmonaut Alexander Misurkin majú na orbitálnej základni stráviť približne 5,5 mesiaca. Spojenie kozmickej lode Sojuz s Medzinárodnou vesmírnou stanicou sa očakáva dnes okolo 05.30 h SELČ. (ap)
06:08
Počet obetí hurikánu Irma stúpol na Floride na 12 mŕtvych. Šesť ľudí zahynulo pri dopravných nehodách, štyria pri zabezpečovaní ochrany svojich nehnuteľností pred búrkou, jeden človek zahynul po zásahu elektrickým prúdom, ďalší zomrel na zlyhanie srdca. Irma, ktorá v pondelok zoslabla na tropickú búrku, po prechode Floridy usmrtila troch ľudí v štáte Georgia a jedného v Južnej Karolíne. (tasr)