Správy z vášho kraja:

Krátke správy 03. 08. 2017

23:06
Po streľbe na škole hlásia mŕtveho a do 20 zranených, strelca zrejme chytili. Polícia vzala v súvislosti so streľbou do väzby jednu osobu. Úrad šerifa okresu Broward County potvrdil, že ide o predpokladaného strelca.
22:37
Je nemysliteľné, aby v súčasnosti v srdci Európy dochádzalo k diskriminácii a segregácii rómskych detí a žiakov. Uviedla to dnes na adresu Slovenska eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová po rokovaní s ministerkou školstva Martinou Lubyovou. (tasr)
22:20
Vláda na Haiti by mohla zrušiť povolenie britskej humanitárnej organizácii Oxfam pôsobiť na ostrove, tvrdí minister Aviol Fleura. Britské média koncom minulého týždňa zverejnili informácie, z ktorých vyplýva, že personál Oxfamu, ktorý po ničivom zemetrasení na Haiti pôsobil, platil tamojším ženám za pohlavný styk. (reuters)
22:17
Prezident juhoafrickej republiky Jacob Zuma dnes rezignoval. Dlhoročný prezident JAR svoje odstúpenie oznámil na očakávanej tlačovej konferencii, keď povedal, že nechce byť príčinou rozkolov vo vládnucej strane Africký národný kongres. (ap)
22:07
Vo veku 65 rokov zomrel dnes Morgan Tsvangirai, zimbabwiansky opozičný líder a predseda Hnutia za demokratickú zmenu. Podľa denníka Guardian podľahol Tsvangirai rakovine hrubého čreva, s ktorou bojoval viac ako dva roky.
21:54
Na strednej škole na Floride sa strieľalo, hlásia obete. Úrad šerifa okresu Broward County uviedol, že z miesta hlásia zranených a obyvateľov vyzvala, aby sa oblasti kvôli prebiehajúcemu zásahu vyhýbali.(tasr)
21:34
Časť zákona o tepelnej energetikeje v rozpore s ústavou. Právna norma v roku 2015 zaviedla absolútnu exekučnú imunitu pre štátne teplárne. ÚS vo veci rozhodoval na návrh Okresného súdu Bratislava II v súvislosti s konkrétnym prípadom exekúcie. (tasr)
21:18
Budúci rozpočet EÚ by mal byť nad hranicou percenta európskeho HDP, doteraz toto tvrdo presadzovala Veľká Británia. Dokument, ktorým sa budú lídri zaoberať, podľa Maroša Šefčoviča na konkrétnych príkladoch ilustruje, čo znamenajú nové priority EÚ pre budúce rozpočtové obdobie, implementácia Bratislavskej cestovnej mapy alebo ako sa máme vyrovnať s nákladmi na fungovanie pobrežnej a hraničnej stráže.(tasr)
20:43
Ministerstvo hospodárstva pracuje na príprave novej samostatnej webovej stránky pre podnikateľov. Jej cieľom by mala byť rýchla navigácia podnikateľských subjektov pri hľadaní vecne príslušných inštitúcií k vybranej problematike. (tasr)
20:37
Momentálne neexistuje vyhliadka na dosiahnutie dohody o obnovení vlády v Severnom Írsku. Uviedla to dnes líderka tamojšej probritskej Demokratickej unionistickej strany Arlene Fosterová, ktorá zároveň vyzvala Londýn na prevzatie finančnej kontroly nad touto britskou provinciou. (reuters)
20:29
Vo veku 78 rokov zomrel dnes v kruhu svojej rodiny holandský expremiér Ruud Lubbers, kabinet viedol v rokoch 1982-1994. Bol najdlhšie slúžiacim a zároveň najmladším politikom, ktorý sa v krajine ujal funkcie predsedu vlády. Keď v roku 1982 na tento post nastúpil, mal 43 rokov a zároveň bol šéf konzervatívnej strany Kresťanskodemokratická výzva. (ap)
20:22
Mladí ľudia v Iráne oslavujú Valentína aj napriek zákazu. Tamojšie úrady oslavy tohto sviatku, ktorý je podľa nich súčasťou "úpadkovej západnej kultúry", zakázali.(ap)
19:58
Poslanec František Šebej je prvý Slovák, ktorý získal japonský Rad vychádzajúceho slnka. Najstarší národný rad krajiny vychádzajúceho slnka mu udelila japonská vláda Šebejovi za jeho prínos k prehlbovaniu vzájomného porozumenia medzi Japonskom a Slovenskou republikou. (tasr)
19:17
Na niekoľko veľvyslanectiev v Moskve dorazili obálky s bielym práškom. Obálky mali prísť na veľvyslanectvá najmenej troch štátov z Európy a Blízkeho východu. Podľa servera Lenta.ru doručili obálky s práškom na veľvyslanectvá Českej republiky, Francúzska a Saudskej Arábie. (interfax)
18:57
Muža, ktorý ubytoval útočníkov z Paríža, oslobodili spod obvinení. Prokuratúra pre 31-ročného Jawada Bendaouda požadovala štyri roky väzenia. Sudca uviedol, že muža uznali za nevinného z poskytnutia ubytovania dvom útočníkom a z toho, že im pomáhal skrývať sa v čase, keď boli najhľadanejšími zločincami vo Francúzsku. (tasr)
18:11
Jedna osoba utrpela zranenia pri streľbe na základni Fort Meade v americkom štáte Maryland. Sídlo tam má Národná bezpečnostná agentúra (NSA). Na záberoch je vidno čierne SUV s viackrát prestreleným predným sklom. Na zemi ležal spútaný muž obklopený príslušníkmi polície. (tasr)
17:42
Na Srí Lanke sa zrútila budova. V budove slúžiacej na sklad čaju v hlavnom meste Kolombo sa v tom čase nachádzalo 25 ľudí. Zranilo sa sedem osôb, príčinu nešťastia vyšetruje polícia. (tasr)
17:32
Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici dnes oslobodil spod obžaloby Ľuboša Ferusa. Prokurátor údajného bosa nitrianskeho podsvetia obžaloval z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Po tomto verdikte sa odvolal prokurátor, bude rozhodovať ešte najvyšší súd. (tasr)
17:31
Taliban avizoval, že chce ukončiť vojnu v Afganistane prostredníctvom dialógu. Militantné hnutie zároveň varovalo, že ochota uzavrieť mier neznamená, že jeho bojovníci sú vyčerpaní. Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že Taliban bude pokračovať v boji bez ohľadu na intenzitu útokov zo strany USA a afganských vládnych síl. (reuters)
17:08
Na londýnskom letisku Heathrow sa dnes zrazili dve vozidlá. Po nehode zomrel zamestnanec leteckej spoločnosti British Airways, ďalší muž utrpel zranenia a previezli ho do nemocnice. Kvôli incidentu meškalo najmenej 20 letov spomínaných aerolínií.
16:43
Anexiu ukrajinského Krymu v roku 2014 osobne nariadil ruský prezident Vladimir Putin. Vyhlásil to dnes na kyjevskom súde bývalý ruský zákonodarca Iľja Ponomariov. Ponomariov uviedol, že "s istotou vie", že anexiu tohto polostrova Putin presadzoval 22. februára na mimoriadnej nočnej schôdzi so šéfmi bezpečnostných služieb. (tasr)
16:35
V prípade úmrtia trojročného Sebastiána v nitrianskej fakultnej nemocnici boli obvinené tri lekárky a dve zdravotné sestry.

Sebastián bol ešte začiatkom minulého roka hospitalizovaný v nemocnici s podozrením na cukrovku. Jeho stav sa prudko zhoršil v noci 30. januára. Malého pacienta previezli do nemocnice v Bratislave, kde mu však už život zachrániť nedokázali. (tasr)

16:09
Polícia po akcii v Senici a Nitre vyhostila 24 cudzincov.

Akcia bola zameraná na kontrolu oprávnenosti pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenskej republiky, kontrolu dodržiavania pobytového režimu či nelegálne zamestnávanie cudzincov. (tasr)

15:51
Zariadenie Čistý deň je definitívne bez akreditácie.

Rezort TV Markíza potvrdil, že už ukončil správne konanie so všetkými účastníkmi, ktorí doň vstúpili.

15:38
Maďarská vláda predložila parlamentu návrh zákona "Stop Sorosovi". Balík pozostáva z návrhov troch zákonov. Prvý sa týka povoľovania činnosti organizácií, ktoré podporujú migráciu, druhý rieši poplatky za zahraničné financovanie prisťahovalectva a tretí je o vyhosťovaní osôb, ktoré by podporovali a organizovali prisťahovalectvo. (tasr)
14:49
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal, že nepresadzuje vytvorenie európskeho "superštátu". Reagoval tak na stúpencov brexitu, ktorí ho kritizujú za názory, ktoré vnímajú ako federalistické. (tasr)
14:41
Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili po vyhostení z Ukrajiny do Poľska prišiel do Holandska. Saakašviliho právny zástupca na letisku v Amsterdame povedal, že jeho klient pricestoval do Holandska a plánuje sa usadiť v Amsterdame. Bývalý ukrajinsko-gruzínsky politik je ženatý s Holanďankou, s ktorou má dvoch synov. (tasr)
14:31
Zástancovia brexitu by nemali prejavovať "škodoradosť" ohľadom vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ. Vyhlásil to dnes britský minister zahraničných vecí Boris Johnson. Podľa jeho slov je brexit dôvodom na "nádej, a nie na strach". Šéf britskej diplomacie vyzval ľud, aby sa zjednotil v pohľade smerom do budúcnosti. (bbc)
13:59
NATO plánuje zriadiť nový systém, ktorý by umožňoval voľný pohyb armádnych zložiek naprieč Európou. Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová to povedala dnes počas dvojdňového zasadnutia ministrov obrany členských štátov NATO. Nemecko sa podľa ministerky ponúklo, že bude hostiť sídlo veliteľstva tohto orgánu. (tasr)
13:52
O post šéfa KDH sa uchádzajú traja kandidáti.

Súčasný šéf Alojz Hlina, ktorého podporujú členovia predsedníctva, poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Miloslav Hatala a poslanec Národnej rady Richard Vašečka, ktorý nedávno opustil OĽaNO a vstúpil do KDH. (tasr)

13:44
Emmanuel Macron pohrozil "úderom" v Sýrii, ak sa preukáže, že jej vláda používa chemické zbrane proti civilistom. "Udrieme v mieste, odkiaľ boli tieto útoky spustené alebo kde sú organizované," povedal novinárom. Macron však dodal, že francúzske tajné služby doposiaľ dôkazy o použití zakázaných chemických zbraní nenašli. (tasr)
13:36
V Bosne a Hercegovine zomrel slovenský vojak major Peter Pavlovský (†42).

Pôsobil v operácii ALTHEA.

13:19
Kaliňák: Nekomentujem informáciu o možnosti odchodu premiéra na Ústavný súd.

Táto otázka je podľa neho v tejto chvíli bezpredmetná. (tasr)

12:55
Juhoafrická vládnuca strana pripravuje hlasovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery prezidentovi Jacobovi Zumovi. Cieľom hlasovania je odvolať Zumu a umožniť, aby post prezidenta Juhoafrickej republiky prevzal doterajší viceprezident Cyril Ramaphosa. (tasr)
12:43
Turecko poskytne Iraku päť miliárd dolárov na obnovu krajiny. Pomoc vo výške miliardy dolárov prisľúbil aj Katar. Saudská Arábia sa zaviazala, že poskytne 1,5 miliardy dolárov a Spojené arabské emiráty 500 miliónov. Európska únia prispeje na humanitárnu pomoc a stabilizáciu Iraku 400 miliónmi eur. (tasr)
12:33
Je to definitívne: Od 1. mája vzrastú príplatky za prácu.

Do Zákonníka práce sa zavedie inštitút 13. a 14. platu, ktorý budú môcť zamestnávatelia poskytovať pracovníkom naďalej na dobrovoľnej báze. (tasr)

12:01
Vládna koalícia plánuje predstaviť druhý spoločný sociálny balík, ktorý by mal vstúpiť do platnosti od budúceho roka.

v priebehu mesiaca by mohli byť zverejnené prvé opatrenia. (tasr)

11:45
Správy o úmrtiach podnecujú Filipíncov, aby sa z Kuvajtu vracali domov. Po tom, ako v Kuvajte našli telo mladej Filipínky v mrazničke, ponúkla filipínska vláda svojim krajanom bezplatné letenky domov. Očakáva sa, že až 10.000 Filipíncov prijme túto ponuku. (cnn)
11:37
Izraelská opozícia vyzvala premiéra Netanjahua, aby odstúpil. Tamojšia polícia v utorok odporučila generálnemu prokurátorovi vzniesť voči nemu obvinenia z brania úplatkov a zneužitia právomocí. (ap)
11:23
Od 1. mája vzrastú príplatky za prácu, poslanci odklepli Zákonník práce.

Príplatky za nočnú prácu sa majú zvyšovať v dvoch etapách a tiež sa bude rozlišovať, či ide o všeobecnú, alebo rizikovú prácu. (tasr)

11:09
Väčšina škôl v Slovinsku zostala v stredu zatvorená. Približne 38-tisíc tamojších učiteľov zorganizovalo jednodňový štrajk za zvýšenie svojich platov. Podľa agentúry Reuters ide o dosiaľ najväčší odborový štrajk v Slovinsku v tomto roku.
10:57
Lietadlo United Airlines bezpečne núdzovo pristálo v Honolulu. Stroj linky č. 1175 vzlietol z kalifornského San Francisca. Počas letu však nastala porucha na jeho druhom motore, ktorému odpadol kryt. (tasr)
10:41
Rozsudok v spore Babiša a ÚPN bude právoplatný doručením.

Krajský súd v Bratislave zamietol žalobu Andreja Babiša na Ústav pamäti národa. (tasr)

10:03
Sudca zablokoval Trumpove rozhodnutie ukončiť program ochrany imigrantov. Ten má chrániť pred vyhostením státisíce nelegálnych imigrantov, ak ich do krajiny priviedli ešte ako deti. Ide o víťazstvo pre generálneho prokurátora štátu New York a imigrantov, ktorí žalovali federálnu vládu. (reuters)
09:53
Číňania sa hromadne presúvajú na oslavy nového roka psa. Podľa čínskeho lunárneho kalendára sa začína v piatok. Cestovanie Číňanov za rodinami pred významnými novoročnými oslavami je už tradične najmasovejšou sezónnou migráciou na svete. Ide o jeden z najdôležitejších sviatkov pre ázijské komunity žijúce kdekoľvek na svete. (ap)
09:36
Pred 25 rokmi zvolili poslanci NR SR za prvého prezidenta Michala Kováča.

Po rozpade ČSFR čakali občania Slovenskej republiky, ktorá začala písať svoju históriu 1. januára 1993, na svoju prvú hlavu štátu. V susednej Českej republike poslanci českej Snemovne zvolili Václava Havla za českého prezidenta už v prvom kole a inaugurácia prvého českého prezidenta sa uskutočnila 2. februára 1993. (tasr)

09:16
Vodiči hlásia zhustenú premávku v Bratislave, MHD miestami mešká do 20 minút.

Dopravný podnik uvádza, že meškanie spojov sa pohybuje v závislosti od aktuálnej dopravnej situácie, ktorú podľa podniku komplikujú zvýšený počet áut na diaľnici D2 a nepriaznivé poveternostné podmienky. (tasr)

08:19
Bolívijské mesto postihla v priebehu niekoľkých dní druhá explózia. Explózia v meste Oruro usmrtila v utorok neskoro večer dvoch ľudí a zranila ďalších desať osôb. Nešťastie sa stalo v tom istom meste, kde výbuch počas víkendových fašiangových slávností pripravil o život osem ľudí a ďalších 40 zranil. (ap)
07:25
Rakúska krajne pravicová FPÖ zriadi komisiu, ktorá posúdi minulosť strany. V utorok to oznámili lídri FPÖ a reagovali tak na obvinenia, že strana sa stále drží nacistickej ideológie. (tasr)
07:15
Ofenzíva Turecka proti Kurdom v Sýrii oslabuje boj proti IS. V utorok to vyhlásil americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. "Pokiaľ ide o situáciu v Afríne, vyrušuje nás to v boji proti IS na východe Sýrie," povedal Tillerson v Kuvajte na stretnutí koalície proti extrémistom z IS, ktorej členom je aj Turecko. (tasr)
07:10
Talianska strana Liga Severu v predvolebnej kampani hrozí odchodom z EÚ. Chce tak urobiť, ak Brusel odmietne rokovať o zmene fiškálnych a prisťahovaleckých pravidiel. V utorok to vyhlásil šéf strany zodpovedný za hospodársku politiku Claudio Borghi. (tasr)
07:00
Medzi 20 odsúdenými členmi Boko Haram je aj účastník únosu 200 dievčat. Na najvyšší trest v trvaní 15 rokov poslal súd v meste Kainji za mreže 35-ročného muža, ktorý bol obžalovaný z účasti na únose 200 študentiek zo strednej školy v meste Chibok, ktorý skupina Boko Haram uskutočnila v roku 2014. Muž sa okrem účasti na únose priznal aj k niekoľkým vraždám. (tasr)
06:51
Starý Dunaj pod Bratislavou pretne cyklomost. Spojí obce Dobrohošť a Dunakiliti. Umožniť to má medzivládna dohoda, ktorú bude v stredu schvaľovať slovenský kabinet. (tasr)
06:36
Chirurgovia v Houstone oddelili siamské dvojčatá zrastené hruďami a bruškami. Hovorkyňa Texaskej detskej nemocnice Lindsey Foxová uviedla, že 13-mesačné dievčatká Anna a Hope Richardsové boli v utorok v dobrom zdravotnom stave. (tasr)
06:07
Vo veku 83 rokov zomrel princ Henrik, manžel dánskej kráľovnej Margaréty II.. Henrika, princa francúzskeho pôvodu, liečili od minulého mesiaca na zápal pľúc v kodanskej Ríšskej nemocnici, ale keď sa mu zhoršil zdravotný stav, previezli ho do zámku, "kde si želal stráviť svoje posledné chvíle". (ap)