Správy z vášho kraja:

Krátke správy 10. 02. 2018

23:29
Podozrivý Nikolas Cruz sa vo štvrtok k útoku priznal. Vyšetrovateľom podľa vyhlásenia povedal, že v stredu popoludní "začal strieľať do študentov, ktorých videl na chodbách a na pôde školy". Pri útoku zomrelo 17 ľudí. (ap)
22:41
Kandidátom opozičného Hnutia za demokratickú zmenu v Zimbabwe pred prezidentskými voľbami sa dnes stal Nelson Chamisa. Hnutie si kandidáta zvolilo potom, čo včera zomrel jeho dlhoročný predseda a vodca zimbabwianskej opozície Morgan Tsvangirai, ktorý bol celé desaťročia tŕňom v päte zosadeného prezidenta Roberta Mugabeho. (dpa)
22:33
Senát neschválil dnes spoločný návrh zákona Republikánskej a Demokratickej strany.

Takmer dvom miliónom mladých prisťahovalcov, tzv. rojkov (dreamers), by umožnil získať americké občianstvo. (tasr)

22:24
Najmenej osem ľudí zahynulo dnes na stredozápade Brazílie pri zrážke nákladiaku s umelým hnojivom s autobusom, ktorý viezol 43 p. Pri nehode, ku ktorej došlo v brazílskom štáte Goiás, ďalších 30 ľudí utrpelo zranenia. Všetky obete nehody boli cestujúci z havarovaného autobusu.(ap)
22:08
Berlín a Ankara chcú opäť zintenzívniť bilaterálne vzťahy po období ich zhoršenia spôsobenom neúspešným pokusom o prevrat v Ture. Nemecko-turecké vzťahy sú veľmi dôležité najmä z dôvodu členstva oboch krajín v NATO a množstva Turkov žijúcich v Nemecku, povedala dnes  Angela Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým premiérom Binalim Yildirimom. (tasr)
21:33
Emeritný arcibiskup a bojovník za ľudské práva z JAR Desmond Tutu odstupuje z postu globálneho vyslanca Oxfamu. Dôvodom sú obvinenia, že členovia vedenia platili v krízami postihnutých krajinách za sex mladým ženám. Malo sa tak stať na Haiti, ktoré v roku 2010 postihlo silné zemetrasenie. Oxfam mal zatajiť podobný sexuálny škandál aj v Čade z roku 2006. (reuters)
21:17
Donald Trump dnes uviedol, že navštívi mesto Parkland, kde na strednej škole jej bývalý študent zastrelil včera 17 ľud. V súvislosti s plánovanou cestou nezverejnil jej časový harmonogram. Oznámil len, že sa v Parklande plánuje stretnúť s rodinami obetí a miestnymi predstaviteľmi, aby utešil smútiacich a "pokračoval v koordinácii reakcie" na  federálnej úrovni. (ap)
20:59
Poľsko vyzýva zahraničných Poliakov, aby hlásili úradom prípady ohovárania vlasti. V trojstranovom liste, ktorý kancelária predsedu Senátu rozposlala rozličným poľským organizáciám na celom svete, Stanislaw Karczewski vyzýva ich členov, aby "zaznamenávali a reagovali" na prejavy protipoľských nálad, ako aj "vyhlásenia a názory poškodzujúce (dobré meno Poľska).(ap)
20:56
Útočník z Floridy bol členom nacionalistickej milície, tvrdí líder belošskej ultranacionalistickej organizácie Jordan Jereb. Uviedol, že jeho organizácia chce dosiahnuť, aby sa Florida stala rasovo čistým belošským štátom. Povedal, že skupina organizuje "spontánne a nepravidelné demonštrácie", pričom sa usiluje nebyť súčasťou moderného sveta. (ap)
20:47
Pápež nariadil vyslúženým prelátom, aby sa vzdali luxusu a túžby po moci. V uplynulých rokoch sa totiž množstvo vatikánskych predstaviteľov a biskupov dostalo pod paľbu kritiky za to, že sa po odchode zo svojho úradu nevzdávajú luxusného spôsobu života vrátane bývania a policajného sprievodu. (tasr)
20:12
Koncern BMW vybuduje v Kaliningradskej oblasti Ruska automobilku. Koncern vyberal umiestnenie závodu medzi Moskvou, Kalugou a Petrohradom. Nakoniec zvíťazilo Chabrovo. Projekt za niekoľko sto miliónov eur sa začne realizovať už v tomto roku. (tasr)
19:49
Väčšina ľudí v Nemecku už vie, čo pojem bitcoin znamená, ale iba zlomok z nich má praktické skúsenosti. Takéto výslekdy priniesol dnes zverejnený reprezentačný prieskumu, ktorý si objednalo odvetvového združenie Bitkom. Až 64 % respondentov odpovedalo, že o bitcoine už niečo počulo. Iba 4 % potvrdili, že ho už získali alebo využili. (tasr)
19:22
Traja lyžiari zahynuli, keď ich vo francúzskych Pyrenejach zmietla lavína. Záchranári s pomocou vrtuľníka a niekoľkých tímov s lavínovými psami začali oblasť prehľadávať v stredu podvečer, keď dostali hlásenie, že traja muži sú nezvestní. Lyžiari pochádzali z francúzskych miest Bordeaux a Poitiers. (tasr)
19:11
Epicentrom najväčšieho podvodu s bitcoinom bolo zatiaľ Rakúsko. Ide o zatiaľ najväčší prípad podvodu s kryptomenou bitcoin, aký sa zistil v Európe. (tasr)
18:47
Poľsko vyzýva zahraničných Poliakov, aby hlásili prípady ohovárania vlasti. Kancelária predsedu Senátu rozposlala rozličným poľským organizáciám na celom svete list, v ktorom vyzýva milióny ich členov, aby "zaznamenávali a reagovali" na prejavy protipoľských nálad, ako aj "vyhlásenia a názory poškodzujúce dobré meno Poľska. (tasr)
18:12
Silná búrka v Riu de Janeiro zabila troch ľudí. Dvaja ľudia zahynuli, keď sa zrútil ich rodinný dom, treťou obeťou bol príslušník polície, na ktorého auto na severe mesta spadol strom. Búrka tiež spôsobila výpadky elektriny, zablokovala cestnú a železničnú dopravu. (tasr)
17:46
Pri páde lavíny v oblasti Veľkého Gápľa na južnej strane Chopku v Nízkych Tatrách zahynul dnes slovenský lyžiar.

Pád lavíny, ktorá dosahovala rozmery 200 metrov šírky, zhruba 800 metrov dĺžky a mala odhadovanú výšku nánosu do šesť metrov, spozoroval službukonajúci príslušník HZS.

17:41
Cyprus neobnoví mierové rozhovory, kým Turecko blokuje vrty. Turecké vojnové lode už takmer týždeň bránia vykonávať prieskumné vrty pri pobreží Cypru, kde chce taliansky koncern ENI začať ťažiť zemný plyn, odvolávajúc sa na vojenské manévre. Turecko tvrdí, že ide o popieranie práv cyperských Turkov. (tasr)
17:30
Ekonómovia kritizujú daňovú reformu prezidenta Donalda Trumpa, ktorý krátko pred Vianocami znížil zdanenie podnikov z 35 na 21 %. Odmietavý postoj vyplynul z prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 50 expertov. Takmer 90 % z nich označilo zníženie daňovej záťaže za chybný krok. V tomto roku však môže podporiť rast americkej ekonomiky. (tasr)
17:12
V januári sa na mýte vybralo o 2 milióny eur viac ako vlani v tento mesiac. Je doposiaľ najvyšší výber za mesiac prvý mesiac v roku od spustenia komplexnej služby elektronického výberu mýta v roku 2010. (skytoll)
16:57
Ministerstvo spravodlivosti prijalo tri žiadosti subjektov o akreditáciu pre pomoc obetiam trestných činov. Získať ju môžu v zmysle nového zákona, následne sa budú môcť uchádzať aj o finančnú dotáciu na zabezpečenie činnosti. (tasr)
16:42
Povinnú predškolskú dochádzku by mali mať všetky deti na Slovensku a nie iba rómske. Na začiatok by mohla byť jednoročná, postupne by sa mohla rozšíriť a do škôlok by časom mohli deti chodiť povinne už od troch rokov. Takto by si to predstavoval vládny rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz (Most-Híd), podľa ktorého by to pomohlo rómskym deťom. (tasr)
16:05
Od spustenia veľkej bezpečnostnej operácie v Egypte zahynulo 53 militantov. V rámci operácie bolo pri leteckých úderoch zničených desať vozidiel SUV naložených zbraňami a strelivom. Ozbrojené zložky ďalej zadržali päť militantov a 680 ďalších vrátane "kriminálnych živlov" a osôb podozrivých z podporovania militantov. (tasr)
15:22
Skutočnú cenu za zbúranie starého skeletu rozostavanej nemocnice na Rázsochách určí až verejné obstarávanie. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker pred poslancami na Hodine otázok zdôraznil, že zverejnená suma vo výške 17 miliónov eur je len predpokladaná hodnota. (tasr)
15:01
Ústavný súd zatiaľ stále nerozhodol o dvoch sťažnostiach na neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do VÚC. Ide o sťažnosť neúspešného kandidáta na predsedu Košického samosprávneho kraja Richarda Rašiho (Smer-SD) a nezvoleného kandidáta Smer-SD na poslanca Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja Michala Vohara. (tasr).
14:53
Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že päť Rusov prišlo o život pri americkom nálete v Sýrii. Ide o prvé oficiálne priznanie ruských obetí pri útoku, ktorý môže vniesť ešte väčšie napätie do rusko-amerických vzťahov. (tasr)
14:41
Zabitých a zranených civilistov vo vojne v Afganistane vlani ubudlo, množstvo obetí leteckých útokov však vzrástlo. Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnila asistenčná misia OSN v Afganistane UNAMA. Podľa štatistiky došlo v porovnaní s rokom 2016 v roku 2017 k zníženiu počtu civilných obetí o deväť percent. (tasr)
14:23
Devätnásťročného Nikolasa Cruza obvinili zo 17 úkladných vrážd. Obvineniam predchádzalo niekoľkohodinové vypočúvania štátnych a federálnych úradov. Cruz v stredu spustil streľbu na floridskej strednej škole v meste Parkland. (tasr)
13:59
Kozmická loď Progress doručila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu zásoby. Progress odštartoval po dvojdňovom odklade z ruského kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane v utorok. Ruská vesmírna agentúra Roskosmos uviedla, že loď sa s ISS spojila automatickým režimom a doručila takmer 2,7 tony jedla, paliva a ďalších zásob. (tasr)
13:51
Juhoafrická republika má nového prezidenta.

Novou hlavou štátu sa stal Cyril Ramaphosa, ktorý bol zároveň aj jediným kandidátom nominovaným na voľbu v parlamente. Doterajší prezident Jacob Zuma v stredu rezignoval. (bbc)

13:42
Austrálsky premiér Malcolm Turnbull dnes zakázal sex medzi ministrami a ich personálom. Zároveň ostro skritizoval svojho zástupcu Barnabyho Joycea za "šokujúco chybný úsudok", pretože mal aféru so svojou tlačovou tajomníčkou. Vyšlo najavo, že so spomínanou, už bývalou zamestnankyňou, čaká dieťa. (tasr)
13:41
V Univerzitnej nemocnici v Košiciach zakázali návštevy. Dôvodom je aktuálny výskyt akútnych respiračných ochorení. (tasr)
13:31
Severoatlantická aliancia plánuje rozšíriť svoju vojenskú výcvikovú misiu v Iraku. Zároveň v tejto konfliktmi zničenej krajine pomôže budovať nové akadémie a školy pre miestne ozbrojené sily. (tasr)
13:07
Dopravné značky v menšinových obciach môžu byť dvojjazyčné. Informoval o tom vládny splnomocnenec pre národnostné menšiny László Bukovszky. Má ísť o značky zákazové, príkazové, informatívne prevádzkového charakteru, smerové značky aj dodatkové tabule. Zmeny by sa mali týkať viac ako 600 obcí. (tasr)
12:50
Zámer opozície zabrániť koncentrácii moci v médiách neprešiel. Nezaradení poslanci združení okolo Miroslava Beblavého ako autori návrhu uznali, že už súčasná legislatíva zakazuje tzv. krížové vlastníctvo médií, prax však podľa nich ukazuje jej obchádzanie. (tasr)
12:38
Rakvu s telom dánskeho princa Henrika (†83) previezli pred pohrebom do Kodane. Manžela kráľovnej Margaréty II. previezli zo zámku Fredensborg do kaplnky v Kodani, kde bude vystavená do budúcotýždňového súkromného pohrebu. Pohrebný voz sprevádzali kráľovná, obaja synovia kráľovského páru a ďalší členovia rodiny. (tasr)
12:31
Spojenci uhradia Slovensku 820-tisíc eur za pôsobenie slovenských vojakov v Iraku. "Z celkových nákladov nám takmer 80 percent budú refundovať spojenci. Tento úspech sme dosiahli v rámci našich rokovaní," povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. (tasr)
11:51
Kvóty sa nesmú zopakovať, posilnilo by to hlasy o czexite, myslí si Andrej Babiš.. Máme jasný plán, ktoré krajiny presvedčovať a ako argumentovať, aby Česko nebolo znova prehlasované pri rozhodovaní o rozdeľovaní migrantov, povedal český premiér v demisii (idnes.cz)
11:43
Británia pripísala Rusku zodpovednosť za vlaňajší kybernetický útok,. Škodlivý počítačový vírus pri ňom spôsobil značné ekonomické škody vo viacerých - najmä európskych - krajinách. Útok z júna 2017, známy pod názvom NotPetya, sa začal na Ukrajine a potom sa rozšíril po svete a zastavil prevádzku v rôznych prístavoch, závodoch či úradoch. (reuters)
11:34
Počet poslancov Národnej rady SR sa nezníži. Ústavné zmeny z dielne ĽSNS nezískali potrebnú ústavnú väčšinu. Plénum neodobrilo ani návrh kotlebovcov, aby sa schôdze parlamentu začínali slovenskou štátnou hymnou. (tasr)
11:23
Čína oznámila prvý prípad výskytu kmeňa vtáčej chrípky H7N4 u človeka. Nakazená žena pochádza z provincie na východnom pobreží krajiny. Z ochorenia sa medzičasom zotavila. (reuters)
11:03
Minister Richter v kauze Čistý deň nechránil deti, mal by odstúpiť. Vyhlásila to opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková z hnutia OĽaNO. Celou kauzou Čistý deň je znechutená. "Keby mal minister Richter aspoň štipku guráže, odstúpil by," dodala. Ak to neurobí, OĽaNO nevylučuje ani jeho ďalšie odvolávanie. (tasr)
10:33
Japonský premiér Šinzó Abe a americký prezident Donald Trump sa zhodli, že budú pokračovať v tlaku na Severnú Kóreu. To až dovtedy, kým sa Pchjongjang nevzdá svojho jadrového a raketového programu. Oznámilo to vo štvrtok japonské ministerstvo zahraničných vecí. (reuters)
09:49
V Káhire zatkli politika s väzbami na zakázané Moslimské bratstvo. Abdala Munajma abúl Futúha chytili v stredu večer priamo v jeho dome na predmestí Káhiry tesne po tom, ako sa vrátil z cesty do Londýna. (ap)
08:40
V Tornali havaroval autobus. Nehoda sa stala pri betonárke na sídlisku Juh. Autobus sa po nehode prevrátil, zranilo sa niekoľko ľudí.
07:27
Alžírsko ochromil generálny štrajk zamestnancov verejného sektora. Vedenie odborovej organizácie učiteľov odsúdilo klesajúcu kúpnu silu pracovníkov verejných služieb a spresnilo, že protestmi chcú odbory vládu donútiť, aby začala rozhovory o "naliehavom zvyšovaní platov". (tasr)
06:31
Strelec z floridskej školy zverejňoval znepokojujúce príspevky na internete. Podľa jedného zo študentov, ktorý utiekol pred smrtiacou streľbou, 19-ročný Nikolas Cruz zverejnil na sieti Instagram fotografiu, na ktorej pózoval so strelnou zbraňou. Podľa neho išlo ináč o plachého mladíka. Cruz vraj zdieľal aj príspevok o zabíjaní zvierat a v záhrade svojho domu nacvičoval streľbu zo vzduchovky. (tasr)
06:28
Srbsko musí pred vstupom do EÚ uznať Kosovo. Počas návštevy kosovskej Prištiny to v stredu večer povedal šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel. (reuters)
06:09
Ukrajina zmiernila sporný školský zákon, ktorý pobúril Maďarsko. Konkrétne predĺžila prechodné obdobie, počas ktorého sa budú musieť menšiny prispôsobiť novým podmienkam, informovala ukrajinská agentúra UNIAN.
00:55
Streľba na floridskej škole si vyžiadala 17 mŕtvych. V okolitých nemocniciach podľa CNN hospitalizovali 14 ľudí.
00:44
Lekári bez hraníc zaznamenali vlani 24 prípadov sexuálneho obťažovania, vlani prijali celkovo 146 sťažností. V dôsledku toho organizácia prepustila 19 svojich pracovníkov a ďalším zamestnancom udelila disciplinárne tresty. Podľa organizácie môže byť počet prípadov ešte vyšší, pretože niektoré mohli byť nahlásené tímom pracujúcim v teréne a parížske ústredie o nich nebolo informované. (tasr)
00:12
Exprezident Michail Saakašvili podal na kyjevskom súde žalobu proti tamojším úradom v súvislosti s pondelňajšou deportáciou do P. Zažaloval Štátnu migračnú službu, Štátnu pohraničnú službu a ministerstvo vnútra. (ukrinform)