Správy z vášho kraja:

Krátke správy 26. 03. 2019

22:22
Hasiči bojujú s požiarom v Udmurtsku, evakuovali tisícky ľudí.

Z oblasti preventívne evakuovali tisícky ľudí vrátane personálu a pacientov detského sanatória. Nikto z nich však podľa ubezpečenia miestnych úradov nebol v priamom ohrození. (tasr)

22:09
V nemeckom Essene opäť našli leteckú bombu, tisícky ľudí musia evakuovať.

Bombu objavili pri sondážnych prácach v stredu a ešte v rovnaký deň by ju pyrotechnici mali zneškodniť. V červenej zóne, kde by sa nikto nemal zdržiavať, býva okolo 15-tisíc ľudí a ležia v nej i miestne výstavisko, kongresové centrum či viacúčelová hala. (tasr)

21:48
Egyptský prezident udelil amnestiu stovkám mladých ľudí väznených za protesty.

Egyptský prezident disponuje právom udeliť milosť odsúdeným, ktorí nemajú možnosť sa voči verdiktu odvolať. (tasr)

21:19
Technická porucha na frankfurtskom letisku v Nemecku spôsobila rušenie letov.

Výpadok systému trval od 03.30 do 13.00 h. (tasr)

20:54
Berlusconi bude v Taliansku čeliť ďalšiemu súdnemu procesu za údajné podplácanie.

Ide o v proces okolo neslávne známych večierkov v jeho vile pri Miláne. (tasr)

20:34
Podozrivých z účasti na útokoch v Katalánsku prepustili na slobodu.

Teroristický útok dodávkou na triede La Rambla v centre Barcelony, ako aj o niekoľko hodín neskôr zmarený útok v pobrežnom meste Cambrills si 17. augusta 2017 vyžiadali 16 obetí, vyše 130 ďalších ľudí utrpelo sčasti ťažké zranenia. (tasr)

20:18
Kontroverzný most spájajúci Rusko s Krymom využilo prvý deň 14-tisíc motoristov.

A to iba deň po jeho otvorení ponad Kerčský prieliv, ktorý spája juhoruský Krasnodarský kraj s polostrovom Krym. (tasr)

19:58
Juncker navrhol vymenovať osobitného predstaviteľa OSN pre ochranu novinárov.

Šéf eurokomisie predstavil tento návrh so zreteľom na nedávne vraždy novinárov v krajinách ako Mexiko či Slovensko. (tasr)

19:36
Trump: Nikto nás neinformoval o zrušení summitu USA-KĽDR.

Vyhlásil to v stredu samotný šéf Bieleho domu a dodal, že bude stále trvať na denuklearizácii Severnej Kórey. (tasr)

19:02
Väčšina zabitých Palestínčanov bola z Hamasu; Erdogan volal svetovým lídrom.

Informoval o tom vyššie postavený predstaviteľ tejto organizácie Saláh al-Bardawíl, ktorého citovala agentúra DPA. (tasr)

18:50
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg prijal pozvanie na stretnutie so zástupcami Európskeho parlamentu.

Zurgerberg by mal europoslancom objasniť kauzu s uniknutými osobnými údajmi, ktorá zasiahla aj vyše dvoch miliónov používateľov sociálnej siete Facebook z Európy. Informoval o tom v stredu predseda EP Antonio Tajani. (tasr)

18:26
Sátorovec Csonti vypovedal o gangu, policajtovi platili a viezli mu i prasce.

V stredu niekoľko hodín podrobne vypovedal o vlastnej zločineckej skupine a jej závažnej trestnej činnosti. Niečo hovoril sám po slovensky, ale zväčša prekladala tlmočníčka z maďarského jazyka.

18:05
Most SNP v Bratislave vyhlásil Pamiatkový úrad SR za národnú kultúrnu pamiatku.

Most je podľa neho hodnotným architektonickým a technickým dielom 20. storočia. Úrad o tom informuje vo svojom rozhodnutí. (tasr)

17:31
V každom okrese má fungovať pohotovostná lekáreň do 22.30 h.

Novinku prináša novela zákona o liekoch, ktorú v stredu 103 hlasmi schválil parlament. Lekárne tak majú byť k dispozícii o pol hodinu dlhšie, ako budú otvorené ambulantné pohotovosti. (tasr)

17:13
Ruské vojnové lode zostanú pri brehoch Sýrie, povedal Putin. Ruské vojenské lode so strelami s plochou dráhou letu zostanú trvalo hliadkovať v Stredozemnom mori s cieľom reagovať na možné hrozby vychádzajúce z občianskej vojny v Sýrii. (tasr)
16:54
Pre požiar v ruskom muničnom sklade nariadili evakuáciu dediny. Približne 3000 obyvateľom obce Pugačovo v strednom Rusku nariadili úrady opustiť svoje príbytky. Plamene v sklade ležiacom približne 1000 kilometrov východne od Moskvy sa snažia zasahujúce zložky uhasiť aj pomocou vrtuľníka a prúdového lietadla. (tasr)
16:39
Nominantku na šéfku CIA Haspelovú podporil výbor Senátu pre tajné služby. Jej nominácia znovu vyvolala debatu o drsnom vypočúvacom programe CIA, ktorý sa uplatňoval voči podozrivým teroristom. Haspelová v Kongrese uviedla, že tajná služba nemala používať takéto drsné metódy, a zaviazala sa, že ich už neobnoví. (tasr)
16:20
Pri nehode autobusu v Portugalsku utrpelo zranenia 15 britských turistov. Podľa polície boli v autobuse pasažieri vo veku od deväť do 77 rokov. Medzi zranenými nie sú žiadne deti. (tasr)
15:50
Francúzski poslanci sprísnili zákon ohľadom znásilnenia neplnoletých osôb. Poslanci však nezadefinovali minimálny vek potrebný na slobodné rozhodovanie sa o sexuálnom styku. Hlasovaniu predchádzala búrlivá päť hodín trvajúca rozprava. (tasr)
15:25
Generálny prokurátor SR sa stretol s ministerkou Matečnou ohľadom farmárov.

Generálny prokurátor a agrorezort budú tiež hľadať systémové riešenia, ako predísť problémom do budúcnosti," uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. (tasr)

15:09
Pokuty za neplatnú či chýbajúcu emisnú a technickú kontrolu klesnú od 20. mája.

Ak majiteľ auta s takouto pokutou absolvuje do 15 dní danú technickú či emisnú kontrolu a zaplatí tretinu z tejto sankcie, bude sa považovať za uhradenú. (tasr)

14:58
Kaliňák dal skartovať dokumenty z takmer 300 verejných obstarávaní, tvrdí Matovič.

Kaliňák si tak podľa neho chcel zabezpečiť beztrestnosť. (tasr)

14:49
Český prezident Miloš Zeman šíril nepravdivé informácie o výrobe novičku na území Českej republiky. Zhodol sa na tom výbor českého Senátu pre zahraničné veci obranu a bezpečnosť. Zverejnením údajov tajných služieb navyše Zeman podľa senátorov ohrozil bezpečnostné záujmy svojej vlasti. (tasr)
14:37
Belgicko nevydá Španielsku troch katalánskych politikov, rozhodol súd. Traja katalánski politici boli prítomní na pojednávaní na súde v Bruseli. Ich vydanie spolu s Puigdnemontom žiada Španielsko v súvislosti s obvineniami zo vzbury a zneužitia verejných prostriedkov pri minuloročnom referende o nezávislosti Katalánska. (tasr)
14:26
Palestínčania povolali na konzultácie svojich veľvyslancov zo štyroch krajín EÚ. Palestínčania, ktorí žiadajú, aby bol Izraelom anektovaný východný Jeruzalem ich hlavným mestom, ostro nesúhlasili s presťahovaním amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema. (ap)
13:57
Do Bosny prichádzajú po novej trase tisíce migrantov. Od začiatku roka 2018 prišlo do Bosny už približne 4000 ľudí zo Sýrie, Iraku, Turecka, Alžírska a Afganistanu. Ide o výrazný nárast oproti roku 2017, keď bosnianske úrady zaznamenali len 755 utečencov. (tasr)
13:45
Gruzínsky prezident Giorgi Margvelašvili vyhlásil, že je pripravený stretnúť sa s Vladimirom Putinom. "Vždy som tvrdil a teraz opakujem, že som pripravený na racionálny dialóg s ruským prezidentom. Myslím si, že prostredníctvom tohto dialógu je možné diskutovať o riešeniach zásadných problémov," uviedol Margvelašvili. (tasr)
13:32
Izrael protestoval voči poníženiu svojho veľvyslanca v Turecku. Izraelský veľvyslanec Ejtan Naeh sa totiž na letisku v Istanbule musel podrobiť prísnej bezpečnostnej prehliadke, pričom si musel vyzuť aj topánky. Nemenovaný zdroj uviedol, že sa musel podrobiť aj kontrole rúk, aby sa zistilo, či na nich nemá stopy po výbušnine. (tasr)
12:59
Čína vyzvala Severnú Kóreu, aby uskutočnila plánovaný summit s Trumpom. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lu Kchang uviedol, že obe strany by mali zaistiť, aby summit prebehol podľa plánov a priniesol reálne výsledky. Kim Čong-un by sa mal s Trumpom stretnúť 12. júna v Singapure. (tasr)
12:49
Víťaz irackých volieb, duchovný as-Sadr, prisľúbil technokratickú vládu. "Smerujeme k vytvoreniu technokratickej vlády, ktorá bude vytvárať podmienky pre živobytie ľudu a nie pre stranícke zlodejiny," napísal v stredu as-Sadr na sociálnej sieti Twitter. (tasr)
12:39
Pápež František vyjadril znepokojenie z násilností a napätia vo Svätej zemi a na Blízkom východe. Pápež v reakcii na vlnu násilností uviedol, že pociťuje veľkú bolesť kvôli mŕtvym a raneným. Ubezpečil, že sa modlí a súcíti s tými, ktorí trpia. Súčasne pripomenul, že použitie sily nikdy nevedie k mieru, lebo "vojna plodí vojnu, násilie plodí násilie". (tasr)
12:17
Nemecká kancelárka Angela Merkelová si myslí, že by nebolo správne zrušiť jadrovú dohodu s Iránom. Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od dohody označila za jednu zo série "znepokojivých správ" z posledného obdobia. (tasr)
12:07
Savčenková napísala list Putinovi ohľadne výmeny väzňov. Savčenková podľa vlastných slov pochybuje o tom, že by bola zaradená na zoznam výmeny väzňov. Privítala však zaradenie bývalého vyjednávača pri výmene väzňov Volodymyra Rubana na tento zoznam. Verí, že práve táto okolnosť odblokuje celý proces. (tasr)
11:56
V sýrskom meste Sarákib bol pravdepodobne použitý chlór. Potvrdila to Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Neuviedla však, ktorá zo strán konfliktu v Sýrií tento jedovatý plyn použila. (tasr)
11:55
Bratislava rieši problém, kde na jeseň umiestni tisíce ton odpadu. Spaľovňa vo Vlčom hrdle bude mať totiž pre kompletnú opravu turbogenerátora v tom čase niekoľkotýždňovú odstávku. Šéf OLO navrhuje, aby sa vyzbieraný odpad z hlavného mesta "zabalíkoval", na istý čas uskladnil a po spustení spaľovne energeticky zhodnotil. (tasr)
11:45
Vláda vyčlenila štvrť milióna eur na záchranné práce v štyroch okresoch. Ide o kresy Žilina, Rimavská Sobota, Sabinov a Banská Štiavnica. (tasr)
11:41
Slovensko vyšle vojakov do Lotyšska. Slovenskí vojaci budú pod velením Kanady s možnosťou nasadenia aj na území Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky na základe spolupráce s ich ozbrojenými silami a ozbrojenými silami iných členských krajín NATO. Vyslanie v stredu 116 hlasmi odobrili poslanci. (tasr)
11:31
V Kemerove zastavili búranie požiarom zničeného nákupno-zábavného centra. Urobili tak po zásahu Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie, podľa ktorého je tento požiarom zničený objekt stále dôležitým dôkazom pri vyšetrovaní. (tasr)
10:34
Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyhlásil, že politickí väzni v Arménsku by mali byť prepustení na slobodu. Pašinjan vo svojom vyhlásil uviedol, že v Arménsku sú dve skupiny politických väzňov - tí, ktorých konanie neviedlo k obetiam na životoch, a tí, ktorí majú na svedomí ľudské životy. (tasr)
10:26
V Singapure vstúpil do platnosti nový protiteroristický zákon rozširujúci právomoci polície. Nová právna úprava umožňuje polícii zakázať novinárom i bežným ľuďom podávať informácie z miesta útoku. Polícia dostala právomoc zablokovať zverejnenie fotografií, videozáznamov, textových a zvukových správ. (tasr)
10:18
Guatemala slávnostne otvorila svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme, ktoré tam presťahovali z Tel Avivu. Na svojom webovej stránke o tom informoval denník The Times of Israel.
09:17
Španielsky premiér Mariano Rajoy je pripravený stretnúť sa s novým predsedom katalánskej vlády Quimom Torrom. Rajoy povedal, že nikdy neodmietal rokovať s predsedom katalánskej vlády či akejkoľvek inej autonómnej oblasti v rámci Španielska, pretože "by to nemalo zmysel". Poznamenal však, že viesť dialóg s Puigdemontom "nebolo ľahké". (tasr)
09:07
Indonézski policajti zastrelili štyroch mužoch ozbrojených šabľami, ktorí zaútočili na policajnú stanicu na Sumatre. Skupina mužov najskôr vrazila dodávkou do budovy policajného riaditeľstva v provincii Riau. Následne vyskočili z auta a zaútočili šabľami na policajtov.Pri útoku zahynul jeden príslušník bezpečnostných síl a dvaja utrpeli zranenia. (tasr)
08:55
Bavorský parlament prijal kontroverzný policajný zákon. Ten posilňuje právomoci polície. Kritici v tejto súvislosti varujú pred rizikom obmedzenia občianskych slobôd. (dpa)
08:40
Podnikateľské prostredie má zlepšiť druhý vládny balík opatrení. Ten má pomôcť zlepšiť rodinné podnikanie či odbúrať niektoré administratívne úkony pre zamestnávateľov, po čom najčastejšie podnikatelia volajú. V stredu by o ňom mala rokovať vláda. (tasr)
08:24
Václav Mika je blízko rozhodnutia, či pôjdem kandidovať za primátora Bratislavy. "V dohľadnom čase sa rozhodnem a poviem aj termín, kedy to oznámim," povedal bývalý generálny riaditeľ RTVS.
07:40
Izraelská armáda vypravila do Gazy osem kamiónov s humanitárnou pomocou. Nákladné autá dorazili na územie pásma Gazy v utorok, keď sa palestínske zdravotné zariadenia snažili zvládať nápor ľudí zranených v pondelok pri nepokojoch na hraniciach pásma Gazy s Izraelom. (tasr)
07:25
Južná Kórea oznámila, že spoločné vojenské cvičenie s USA bude pokračovať. A to aj napriek nahnevanej reakcii Pchjongjangu, ktorý zrušil plánované stredajšie medzikórejské rozhovory na vysokej úrovni. (tasr)
06:29
Afganské jednotky vytlačili Taliban z mesta Faráh. V bojoch o mesto zahynulo vyše 300 militantov Talibanu a 25 príslušníkov vládnych síl. (ap)
06:19
KĽDR nemá záujem o summit, ak budú USA klásť jednostranné podmienky. Severná Kórea ešte možno znovu zváži, či sa zúčastní na summite s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ak budú USA trvať na tom, aby sa vzdala nukleárnych zbraní, dodal diplomat Kim Kje-kwan. (ap)
06:17
Južná Kórea vyjadrila ľútosť nad jednostranným rozhodnutím Severnej Kórey zrušiť medzikórejské rozhovory plánované na stredu. Severokórejská tlačová agentúra KCNA ešte v utorok napísala, že Pchjongjang zrušil rokovania na vysokej úrovni so Soulom a ako dôvod uviedol prebiehajúce spoločné vojenské cvičenie juhokórejských a amerických vzdušných síl. (tasr)
06:02
Diplomati Európy a Iránu majú plán na záchranu jadrovej dohody. "Uvedomujeme si naliehavosť situácie," povedala šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová po stretnutí v Bruseli. "Ak môžem použiť metaforu, ktorú spomenuli niektorí prítomní za rokovacím stolom, tak my všetci máme príbuzného či príbuznú na jednotke intenzívnej starostlivosti a všetci chceme, aby sa odtiaľ čo najskôr dostal alebo dostala," vyhlásila. (ap)
05:59
USA odsúdili výstavbu mosta spájajúceho Rusko s Krymom. Most v utorok osobne slávnostne otvoril ruský prezident Vladimir Putin. USA kritizovali, že 19 kilometrov dlhý most určený pre vozidlá a železničnú dopravu bol postavený bez povolenia ukrajinskej vlády. (dpa)
05:58
Schôdzka Bezpečnostnej rady OSN o vývoji na hraniciach Gazy a Izraela sa skončila bez vyhlásenia. Počas schôdzky veľvyslancov Izraela a Palestínčanov obviňovala jedna strana druhú z porušenia medzinárodného práva počas nepokojov na hraniciach pásma Gazy a Izraela, ktoré si v pondelok vyžiadali 59 obetí na životoch. (ap)