Správy z vášho kraja:

Krátke správy 17. 05. 2018

22:54
Vo Francúzsku zadržali dve mladé ženy blízke útočníkovi z Paríža a jeho priateľovi.

Ide o vyšetrovania útoku nožom z minulej soboty, keď 20-ročný muž čečenského pôvodu zabil v Paríži jedného človeka a ďalších piatich zranil. (tasr)

22:22
Bašár Asad navštívil Vladimira Putina v jeho letnom sídle v Soči.

Prezidenti zdôraznili dôležitosť vytvoriť podmienky na politické riešenie konfliktu v Sýrii. (tasr)

22:07
Na diaľnici v New Jersey sa školský autobus zrazil s nákladným autom.

Televízia Sky News napísala, že nešťastie neprežil jeden študent. Podľa odhadov sa v autobuse viezlo zhruba 40-46 ľudí. Podľa stanice ABC sú obete dve. (tasr)

21:51
Súd oslobodil 18 podozrivých z megalúpeže diamantov na letisku.

Lúpež diamantov a drahokamov v hodnote viac ako 40 miliónov eur je považovaná za jednu z vôbec najväčších v uplynulých rokoch. (tasr)

21:24
Princ Harry a Meghan Markleová už prišli do Windsorského zámku.

Dvojica budúcich manželov si podľa očakávania dá vo štvrtok čaj s kráľovnou Alžbetou II. a zrejme sa pripojí k Markleovej matke Dorii Raglandovej. (tasr)

21:13
Dievčatko, narodené matke v Poľsku s poškodeným mozgom, je v poriadku a doma.

Podľa slov lekárky sa bábätko narodilo vo februári a vážilo 850 gramov. Matka bola aj počas tehotenstva v bezvedomí a nereagovala na okolie. Jej graviditu tri mesiace posilňovali a udržiavali, aby dali dieťaťu šancu prežiť. (tasr)

20:48
Európski policajti rozbili bunku pašerákov ľudí z Balkánu do Nemecka.

Policajti v Rumunsku, Srbsku a Británii v rámci spoločnej koordinovanej akcie zadržali na základe informácií od Európskeho strediska pre boj proti pašovaniu migrantov troch podozrivých prevádzačov, uviedla agentúra EÚ so sídlom v Haagu. (tasr)

19:12
Havajská sopka Kilauea vybuchla priamo na vrchole, chrlí stĺp popola.

Výbuch nastal po vzniku vyše desiatich puklín, ktoré sa v poslednom období otvorili východne od krátera a od 3. mája z nich unikala láva do obývaných oblastí. Tieto oblasti úrady evakuovali, pretože láva zničila najmenej 26 domov a desať ďalších stavieb. (ap)

18:03
Ekvádorský parlament vyšle na Slovensko ministerky, aby riešili "únos" dieťaťa.

Ekvádorské médiá označujú Mariellu Reu Fajardovú ako "zúfalú matku", ktorá podstúpila zdĺhavé súdne konania, aby získala naspäť svoju deväťročnú dcéru Izabelu, ktorú na Slovensku niekoľko mesiacov zadržiava jej otec.(tasr)

17:48
Reportéri bez hraníc vyzvali slovenskú políciu, aby vrátila novinárke Holcovej smartfón aj obsah.

Holcovú, ktorá pracuje pre České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, zavolala polícia na stretnutie a žurnalistka dúfala, že poskytne informácie, ktoré možno pomôžu pri vyšetrovaní Kuciakovej vraždy. (tasr)

17:19
Paraguaj svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme otvorí na budúci týždeň. Paraguaj sa tak po Spojených štátoch a Guatemale stane treťou krajinou, ktorá presunie svoje veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema. Rozhodnutie o presune ambasády sa v tejto latinskoamerickej krajine stretlo s kontroverzným prijatím. (tasr)
17:13
EÚ aktivuje mechanizmus brániaci dôsledkom sankcií USA voči Iránu. Európska únia oficiálne znovu aktivuje tzv. blokujúce nariadenie, ktorým chce európske firmy podnikajúce v Iráne ochrániť pred dôsledkami amerických sankcií. Oznámil predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. (tasr)
17:04
Dánsko sťahuje z koalície bojujúcej proti Islamskému štátu svoje špeciálne jednotky. "Teraz sme sa dostali do bodu, keď môžeme začať sťahovať príslušníkov našich špeciálnych jednotiek, ktorí v Iraku pôsobili okrem iného ako poradcovia a inštruktori," vyhlásil dánsky minister zahraničných vecí Anders Samuelsen. (tasr)
16:57
Slovák vymyslel čip, ktorý bude do dvoch rokov schopný simulovať ľudský mozog.

Tím pod vedením Slováka Radoslava Daniláka v Sillicon Valley vytvoril čip, ktorý by mohol byť schopný už v roku 2020 zvládnuť simuláciu kapacity ľudského mozgu v reálnom čase. (tasr)

16:01
EÚ aj tento rok poskytne humanitárnu pomoc pre Palestínčanov v pásme Gazy. Financie vo výške troch miliónov eur budú poskytovať prostredníctvom medzinárodných humanitárnych partnerov a sú určené na zabezpečenie primárnej pomoci, na zdravotné potreby, pitnú vodu a hygienu pre Palestínčanov. (tasr)
15:52
V okolí nemeckého Viersenu sa situácia po stredajšom tornáde normalizuje. Provizórne fólie sa objavovali postupne na asi 40-50 domoch, ktorým prudký vietor strhol strechy. Pozitívom bolo, že žiadny z týchto objektov nebol staticky narušený a všetci poškodení mohli stráviť uplynulú noc doma. (tasr)
15:41
Pri epidémii syfilisu v Trebišove evidujú 89 nových prípadov vrátane detí.

Na elimináciu šírenia nákazy syfilisu Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trebišove denne kontroluje účasť chorých na vyšetreniach a liečbe. (tasr)

15:38
EÚ ukončila konanie voči Slovensku v oblasti paralelného obchodu s liekmi na humánne použitie. Paralelný dovoz a vývoz liekov patrí medzi legálne formy obchodovania na jednotnom trhu EÚ. Členské štáty ho môžu v určitých prípadoch obmedziť, avšak príslušné opatrenia musia adekvátne slúžiť na zabezpečenie legitímneho verejného záujmu. (tasr)
15:29
Európska komisia sa rozhodla postúpiť prípad Slovenska Súdnemu dvoru EÚ. Dôvod je ten, že Slovensko neumožňuje žiadateľom o víza odvolať sa na súde proti rozhodnutiu o zamietnutí, zrušení alebo odvolaní víza. (tasr)
15:17
Policajti zadržali Františka Salingera, považovaného za bossa žilinského podsvetia.

Bol odsúdený za výbuch telefónnej búdky v roku 1998, pri ktorom zahynuli traja okoloidúci.

15:09
Približne 100-tisíc Jemenčanov muselo v uplynulých mesiacoch opustiť svoje domovy. Urobiť tak museli v dôsledku intenzívnych bojov v západnej časti Jemenu. Z oblasti hromadne uteká civilné obyvateľstvo. Už aj tak zlá situácia sa podľa Amnesty International môže ešte zhoršiť. (tasr)
14:57
Britské protipožiarne predpisy pre výškové budovy potrebujú zmenu. Uviedla to šéfka vyšetrovania požiaru v londýnskom paneláku Grenfell Tower Judith Hackittová. V správe napísala, že na sprísnenie systému je potrebná regulácia stavebných postupov, hoci sama prestala požadovať zákaz používania horľavého vonkajšieho obloženia. (tasr)
13:33
Novozvolený predseda katalánskej regionálnej vlády Quim Torra sa ujal úradu. Na slávnostnom akte, ktorý trval iba niekoľko minút, sa nezúčastnil žiadny predstaviteľ centrálnej španielskej vlády z Madridu. (tasr)
13:24
EK zažaluje šesť členských krajín EÚ za priveľké znečistenie ovzdušia. Žalobu na Francúzsko, Maďarsko, Nemecko, Rumunsko, Taliansko a Veľkú Britániu je dôsledkom dlhoročného konania pre porušovanie záväzkov, ktoré vstúpilo do tretej, záverečnej fázy. (tasr)
13:04
Ruskí poslanci schválili v druhom čítaní návrh zákona o odvetných sankciách voči USA a ďalším krajinám. Predpokladá možnosť odvetných opatrení voči Spojeným štátom a ďalším krajinám, ktoré na Moskvu uvalili sankcie. Vláda bude oprávnená zaviesť na základe pokynov prezidenta množstvo protiopatrení. Zrušiť ich bude môcť, hneď ako ich príčina pominie. (tasr)
12:44
Dôchodkový strop 65 rokov je podľa SNS málo ambiciózny, ale koaličná strana návrh Smer-SD nepodporuje.

Podľa stanoviska verí, že nájde porozumenie pre svoj návrh u koaličných partnerov aj u časti opozície. (tasr)

12:39
V bangladéšskych táboroch sa denne narodí 60 rohinských detí. "Okolo 60 detí denne sa prvýkrát nadýchne v hrozných podmienkach, preč od domova; matkám, ktoré prežili vysťahovanie, násilie, psychickú traumu či znásilnenie," uvádza vo vyhlásení predstaviteľ UNICEF v Bangladéši Edouard Beigbeder. (tasr)
12:27
Mníchovské noviny Süddeutsche Zeitung prekročili "medze únosnosti" zverejnením karikatúry izraelského premiéra Benjamina Netanja. Povedal nový nemecký komisár pre boj proti antisemitizmu Felix Klein. Izraelského premiéra vyobrazili s nadrozmernými perami, ušami a nosom. (tasr)
11:41
SaS, OĽaNO a Sme rodina vyzbierali dosť podpisov na odvolanie Gabriely Matečnej. Návrh podá opozícia ešte dnes večer, predseda parlamentu musí schôdzu zvolať do siedmich dní. (tasr)
11:35
Vážna nehoda v Hornom Hričove. Sanitka plná ľudí sa zrazila s osobným autom, zranilo sa šesť ľudí. Na miesto smeruje aj vrtuľník.
11:00
Sprísnenie interrupcií nepodporíme, nie je dôvod meniť status quo, tvrdí SaS. S novelou zákona o umelom prerušení tehotenstva prišla ĽSNS. Chce ňou sprísniť potratovú politiku na Slovensku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené interrupcie. (tasr)
10:57
Vyšehradská štvorka musí byť hráčom s európskou silou, povedal Peter Pellegrini. Po stretnutí premiérov V4 v bulharskej Sofii, kde sa vo koná neformálny summit EÚ a západného Balkánu povedal, že nás spájajú viaceré záujmy a chceme z tejto skupiny spraviť rešpektovaného partnera pre veľké európske krajiny. (tasr)
10:46
Tridsaťtri príslušníkov vzdušných síl zadržali v Turecku pre ich údajné napojenie na moslimského duchovného Fethullaha Gülena. Podľa tohto zdroja patria zadržaní k 101 príslušníkom tureckých vzdušných síl čeliacim zatknutiu v súvislosti s vyšetrovaním, ktoré začala prokuratúra v Ankare a rozšírilo sa do ďalších 21 provincií. (tasr)
10:26
Ebola, ktorá prepukla v odľahlých oblastiach Konžskej demokratickej republiky, sa rozšírila už aj do väčších miest. Nové prípady eboly v meste Mbandaka na východe krajiny potvrdil minister zdravotníctva. V meste žije milión obyvateľov a nachádza sa približne 130 kilometrov od oblasti, kde na začiatku mája potvrdili prvé prípady eboly. (tasr)
10:15
V USA zabila muža elektronická cigareta, ide o prvý prípad. Cigareta mužovi vybuchla v ústach a roztrieštila sa, jej úlomky sa mu zabodli do lebky. Pitva ukázala, že príčinou smrti bol ich prienik do mozgu. (bbc)
08:42
Lídri EÚ by na summite mali potvrdiť európsku perspektívu balkánskych krajín. Predseda Európskej rady Donald Tusk pred summitom však upozornil, že schôdzka musí kandidátskym krajinám dať prísľub investícií do infraštruktúrnych a ľudských prepojení s krajinami západného Balkánu a vnútri tohto regiónu, čo je aj v záujme samotnej Únie. (tasr)
08:30
Bratislava bude od štvrtka do soboty hostiť medzinárodné bezpečnostné fórum GLOBSEC 2018. Vo štvrtok ho oficiálne otvoria minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a prezident Andrej Kiska. Organizátori tohtoročného fóra očakávajú účasť približne 140 vystupujúcich z rôznych sektorov, čo je najviac v jeho doterajšej histórii. (tasr)
08:21
Deviataci dnes absolvujú druhý termín prijímacích pohovorov na stredné školy. Na väčšine škôl sú prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky. "Bez skúšok môžu školy prijať iba tých žiakov, ktorí v Testovaní 9 dosiahli v každom predmete samostatne úspešnosť najmenej 90 percent, o čom rozhoduje riaditeľ strednej školy," uviedol rezort školstva. (tasr)
07:58
Pamiatkari žiadne práce na bratislavskom Moste SNP neodsúhlasili. Doposiaľ ani neevidujú od hlavného mesta či stavebníka, spoločnosti Zemegula, žiadosť o rozhodnutie v tejto veci. Uviedol to Ján Mackovič poverený vedením Krajského pamiatkového úradu Bratislava. Reagoval tak na ostro kritizovanú výstavbu pod Mostom SNP, kde firma Zemegula zrejme buduje cyklistické a turistické centrum. (tasr)
07:57
Izraelské drony útočili na ciele Hamasu v pásme Gazy. "Útoky boli vedené proti štyrom rozličným cieľom vrátane budov teroristov a ich infraštruktúry nachádzajúcej sa vo vojenskom komplexe," uvádza sa vo vyhlásení izraelských ozbrojených síl. Okrem toho izraelské drony zaútočili aj na tri ciele v areáli miestnej zbrojovky. (tasr)
07:32
Americkú demokraciu ohrozujú lži, tvrdí bývalý americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. "Ak sa naši lídri pokúšajú zatajovať pravdu, alebo my ako národ začneme prijímať alternatívnu realitu, ktorá nie je založená na skutočnostiach, tak sa ako americkí občania ocitneme na ceste k zrieknutiu sa našej slobody," povedal Tillerson. (tasr)
06:20
Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom. Americkému prezidentovi vyjadril plnú podporu stratégii pre oblasť južnej Ázie. Trump uviedol, že s Mirzijojevom v minulosti úzko spolupracoval napríklad na nákupe vojenskej techniky, ktorú USA dodali Uzbekistanu, pričom svojho uzbeckého partnera nazval "vysoko váženým človekom". (dpa)
06:18
V Texase popravili 36-ročného muža odsúdeného na smrť za lúpežnú vraždu. Juan Castillo bol v USA v poradí jedenástym a v Texase šiestym odsúdeným na smrť, ktorého od začiatku tohto roka popravili. (tasr)
06:10
Európa je spoluzodpovedná za násilie páchané na migrantoch v Líbyi. Uviedla to v stredu medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International. Podľa nej bolo v uplynulých dvoch mesiacoch najmenej 2600 migrantov preradených do takýchto centier, kde podľa výpovedí čelia mučeniu a týraniu. (ap)
06:08
Sýrska vláda získala opäť kontrolu nad dôležitým územím v strede krajiny, kde sa nachádza okrem iného aj elektráreň, rafinéria č. Výsledkom najnovšieho víťazstva vládnych síl nad protivníkmi je to, že armáda prvýkrát od vypuknutia občianskej vojny v roku 2011 chráni cesty medzi všetkými tromi najdôležitejšími mestami Sýrie - Damaskom, Aleppom a Homsom. (ap)