Krátke správy 04. 11. 2017

22:39
Vo Varšave opäť demonštrovali odporcovia vládnej reformy justície. Odporcovia plánovanej reformy poľského súdnictva z dielne vlády vyšli do ulíc poľskej metropoly, aby najskôr pred sídlom zákonodarného zboru a následne pred prezidentským palácom dali najavo svoju nespokojnosť. O ďalšej časti reformy rokoval dnes v prvom čítaní poľský Sejm. (tasr)
22:14
Francúzske úrady vyšetrujú bývalého prezidentského kandidáta. Jeana-Luca Mélenchona podozrievajú z neoprávneného prijímania peňazí za fiktívnych asistentov, ktorého sa mal dopustiť v čase, keď bol poslancom Európskeho parlamentu. (tasr)
21:49
Grécka polícia zasahovala pri výtržnostiach v utečeneckom tábore na Lesbose. Skupina asi 100 mladých migrantov z Afriky tu podpálila stany, kontajnery s komunálnym odpadom a najmenej jeden obytný kontajner, pričom výtržníci hádzali kamene na zasahujúcich policajtov a hasičov. (tasr)
21:37
Rusko opäť pohrozilo recipročným vyhostením amerických diplomatov. Moskva opäť dnes varovala Spojené štáty, že by mohla vyhostiť ich diplomatov a zatvoriť niektoré americké objekty v Rusku, ak Washington znovu neotvorí dve ruské rekreačné zariadenia z čias studenej vojny nachádzajúce sa v USA. (ap)
21:25
Viac ako 2-tisíc ľudí evakuovali dnes z centrály OSN v New Yorku. V komplexe budov sa spustil požiarny alarm. K nijakému požiaru však na mieste nedošlo a ľudia sa po necelej polhodine do komplexu mohli vrátiť. (ap)
21:18
Hasiči pokračujú v boji s plameňmi v Chorvátsku i Čiernej Hore. Situácia v okolí chorvátskeho Splitu, ktorý bol dnes v ohrození lesnými požiarmi, sa vo večerných hodinách upokojila. Plamene, ktoré vyčíňali na predmestiach mesta, sa podarilo dostať pod kontrolu. Večer horelo už iba v pohorí Mosor, ležiacom medzi Splitom a ústím rieky Cetina pri Omiši. Tamojší požiar však neohrozuje ani ľudí, ani objekty. (tasr)
20:58
Arbitrážny súd nariadil Rusku zaplatiť päť miliónov eur ako odškodné so zadržaním lode Arctic Sunrise. Posádka plavidla patriaceho ochranárskej organizácii Greenpeace mala v roku 2013 v pláne uskutočniť protest na ropnej plošine v Barentsovom mori. Samotný verdikt o odškodnení padol už v auguste 2015, výšku sumy však určil súd až teraz. (tasr)
19:57
Schulz pohrozil znížením dotácií krajinám s antiimigračnou politikou. Eurofondy by sa mali prideľovať na základe princípu solidarity, uviedol dnes šéf Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, čím chcel podľa agentúry DPA naznačiť, že krajiny strednej a východnej Európy, ktoré odmietajú prijímať migrantov, by z Bruselu mali dostávať menej finančných prostriedkov. (dpa)
19:50
Česká polícia rozbila medzinárodný drogový gang. Obvinili 16 ľudí, medzi ktorými sú aj občania z krajín bývalej Juhoslávie, Srbi a Macedónci. Na všetkých uvalili vyšetrovaciu väzbu. (tasr)
19:38
Sýrčan dostal tri roky väzenia za členstvo v teroristickej organizácii. Vrchný krajinský súd v nemeckom Stuttgarte poslal dnes na tri roky za mreže 25-ročného Sýrčana, ktorý sa deväťkrát zúčastnil na bojových operáciách niekdajšej teroristickej organizácie Front an-Nusra. (tasr)
19:04
Do Talianska prišlo od januára vyše 85-tisíc migrantov. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajšieho roka ide o deväťpercentný nárast. Väčšina z novopríchodzích migrantov (až 96 percent) sa na cestu vydala z Líbye. (tasr)
18:50
Nemecká polícia uskutočnila razie proti Ríšskym občanom. Pozornosť bezpečnostných zložiek sa sústredila na sedem vedúcich predstaviteľov z takzvaných Ríšskych občanov zo zoskupenia Spolkový štát Bavorsko. Hnutie neuznáva existenciu spolkovej republiky, a jeho 24 členov. Polícia prehľadala viac ako dve desiatky objektov, zaistili množstvo dôkazov a zadržali jednu hľadanú osobu, na ktorú bol vydaný zatykač. (br)
18:11
Lietadlo United Airlines do San Francisca muselo prerušiť štartovací manéver. Prevádzkovateľ letiska pre tlačovú agentúru DPA uviedol, že cestujúci sa sťažovali na problémy s krvným obehom. Podľa samotnej leteckej spoločnosti postihla nevoľnosť jedného z pasažierov. (tasr)
17:52
Vyšetrovanie odhalilo zneužívanie 547 členov chlapčenského speváckeho zboru. Jeho pôsobiskom je po stáročia Dóm sv. Petra v nemeckom Regensburgu. (tasr)
17:33
USA uvalili na Irán nové sankcie, s plnením jadrovej dohody nesúvisia. Pre tento krok sa rozhodli deň po tom, čo americké ministerstvo zahraničných vecí informovalo Kongres, že Irán technicky jadrovú dohodu plní a môže aj naďalej požívať výhody, ktoré z nej vyplývajú.(tasr)
17:16
William a Catherine navštívili bývalý nacistický koncentračný tábor Stutthof, ktorý sa nachádza pri Gdaňsku. Kráľovský pár sa počas návštevy tábora stretol s bývalými väzňami. Ešte dnes by mali odcestovať do Nemecka. (tasr)
16:34
Zahraničné investície do Európskej únie vlani prudko klesli. Podľa prvého odhadu Eurostatu dosiahli 280 miliárd eur po 476 miliardách v roku 2015. To znamená pád o 41 %. Najväčší objem investícií prišiel v roku 2016 do únie zo Švajčiarska (55 miliárd eur), ktorá prebehlo USA (54 miliárd eur). (tasr)
16:10
Záplavy spôsobené silnými dažďami vyvolali dnes chaos v tureckom Istanbule.

Pod vodou ocitli mnohé z ciest, podchodov aj liniek metra. Zaplavených bolo aj viacero áut a turecká televízia odvysielala zábery, na ktorých záchranári pomocou gumeného člna pomáhali vyjsť z podchodu uviaznutým účastníkom cestnej premávky. (tasr)

15:33
Zajtra uplynie 15 rokov odvtedy ako súd v Manchestri uznal Harolda Fredericka Shipmana za vinného zo smrti 215 pacientov. Doktor Smrť, ako ho prezývali, pôsobil v Hyde od roku 1977 ako lekár v zariadení Donneybrook Medical Centre a po roku 1980 v ňom vykonával súkromnú lekársku prax. (tasr)
15:09
V Česku spustia bločkovú lotériu ešte pred parlamentnými voľbami, v nedeľu 1. októbra. Prvé losovanie bude o dva týždne - 15. októbra. Ministerstvo financií si od lotérie sľubuje väčšiu motiváciu zákazníkov, aby si brali účtenky.(novinky.cz)
14:52
Na masíve Mount Blancu sa nakoniec zranili traja slovenskí občania, štvrtý bol poľský horolezec. Všetci boli na jednom lane, avšak skala sa odtrhla. Helikoptéra prišla pre nich až ráno, keď bolo vidno a odviezla ich do jednej z nemocníc v regióne Valle d'Aosta. Dvaja slovenskí občania utrpeli ľahšie a jeden ťažšie zranenia. (tasr)
14:36
V súvislosti s udelením amnestií začala polícia prešetrovať expremiéra Vladimíra Mečiara pre zneužitie právomocí. Dopustiť sa ho mal ešte v marci 1998, keď ako zastupujúci prezident vydal amnestie na skutky súvisiace so zavlečením syna bývalého prezidenta Michala Kováča. (sme.sk)

14:08
Poisťovňa Rapid life ide do konkurzu, ktorý navrhla konkurzná správkyňa. Podľa informácie NBS je v platobnej neschopnosti a nemá dostatok finančných prostriedkov nielen na výplatu nárokov klientov, ale ani na úhradu základných prevádzkových nákladov. (nbs)
13:38
Problém dvojakej kvality potravín, či iných výrobkov začína podľa premiéra prerastať do veľkého medzinárodného škandálu. Tvrdí, že pre dvojakú kvalitu môže SR obmedziť prísun európskych výrobkov na trh. O téme bude hovoriť na stretnutí V4 v Budapešti. (tasr)
13:23
Slováci musia okamžite opustiť Sýriu, rezort diplomacie vydal 4. stupeň odporúčania. Upozorňuje na dlhodobo kritickú a nebezpečnú situáciu, keďže v krajine od roku 2011 prebieha vojnový konflikt so zapojením veľkého a neprehľadného počtu ozbrojených zložiek. (tasr)
13:08
Štyria slovenskí kňazi sa zranili pri výstupe na Mont Blanc, dvaja z nich sú v ohrození života. Nehoda sa stala vo výške 3 810 metrov nad morom na talianskej strane masívu. Pod mužmi vo veku 35-50 rokov sa uvoľnila skala a následne padali 50 metrov do priepasti, kde uviazli na snehu. (tasr)
12:54
Čierna Hora požiadala Európsku úniu o pomoc pri boji s viacerými lesnými požiarmi. V susednom Chorvátsku sa medzitým hasičom za pomoci vojakov podarilo zastaviť šírenie požiaru, ktorý ohrozoval Split. (tasr)
12:47
Kontrola muničných skladov stále prebieha, rezort obrany o priebežných záveroch informuje orgány činné v trestnom konaní. Ministerstvo obrany ju nariadilo po tom, čo z vojenského skladu v Trenčíne - Kubrej zmizla munícia. Neskôr sa zistilo, že chýbajú náboje aj v muničnom sklade v Sklenom pri Martine. TV Markíza včera informovala, že náboje mali chýbať aj v muničnom sklade v Novákoch.
12:23
Rezorti diplomacie upozorňuje, že dovolenkári nemajú využívať slovinsko-chorvátsky priechod Zlogonje. Slúži len na účely malého prihraničného styku pre obyvateľov žijúcich v blízkosti hraníc. (tasr)
12:04
Na bukureštskom letisku núdzovo pristáli dva medzinárodné lety. Stroj spoločnosti KLM z Kuvajtu do Amsterdamu požiadal o núdzové pristátie skoro ráno po tom, ako na jednom z motorov zaznamenali zvýšenú spotrebu paliva. Na palube bolo 298 ľudí. Airbus A321 Scandinavian Airlines z Kodane na Rodos ohlásilo núdzové pristátie v dôsledku zhoršenia zdravotného stavu jedného z pasažierov. (tasr)
11:54
Separatisti na východe Ukrajin ohlásili vytvorenie nového štátu - Maloruska. Urobili tak proruskí predstavitelia samozvaných ľudových republík - Doneckej a Luhanskej - a zástupcovia 19 regiónov Ukrajiny.  V "ústavodarnom vyhlásení", ktoré podľa agentúry TASS zverejnili dnes v Donecku, sa uvádza, že Malorusko je nástupníckym štátom Ukrajiny.
11:43
Lekári výpovede voči Dôvere zatiaľ nestiahli, veria v dohodu.

VšZP diskusiu s nimi verejne avizovala, rokovania sú aj s Unionom. (tasr)

11:21
Demonštranti v Hamburgu počas samitu G20 spôsobili škody za 12 miliónov eur. Približne tretinu sumy vyplatia majiteľom poškodených áut. Radikálni demonštranti autá podpaľovali a rozbíjali im svetlá aj okná. Na ďalších približne osem miliónov eur sa odhadujú škody na budovách, obchodoch či kaviarňach. (tasr)
11:07
Lietadlo z Česka v bulharskom Burgase zišlo z dráhy. Podľa serveru 24chasa.bg stalo sa to pri pristávaní. Lietadlo patrí spoločnosti Travel Service. Nehlásia zranených, napriek tomu letisko uzatvorili a lety presmerovali do Varny. Podľa portálu tn.cz palube bolo 178 cestujúcich.
10:57
Hasiči stále pokračujú v pátraní po tínedžerke, ktorá sa včera popoludní nevynorila z vody vo Vodnom Mlyne v Tomašíkove. Na mieste udalosti sú momentálne príslušníci z Galanty a pracovníci Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova.
10:45
V rakúskych Alpách včera zahynula česká turistka (†23), ktorá podľahla vážnym poraneniam hlavy. Mladá žena sa so skupinou ďalších horolezcov vracala z vysokohorského výstupu na horu Hochblaser neďaleko mesta Eisenerz. Približne okolo 19.30 h sa pod ňou uvoľnil chodník. (tasr)
10:28
Vo veľkých pekárňach na Slovensku boli neohlásené razie. Protimonopolný úrad to oznámil až teraz, hoci ich uskutočnili až pred tromi týždňami. O ktoré spoločnosti konkrétne ide ale nešpecifikovali. (sme.sk)
10:18
Od začiatku roka pribudli v daňových rajoch desiatky slovenských firiem. Celkovo je ich 4 832. Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj aktuálne kontrolujú 1,9 % slovenských firiem a v základnom kapitáli týchto spoločností majú investovaných 10,4 miliardy eur. Vyplýva to z aktuálnych údajov poradenskej spoločnosti Bisnode. (tasr)
09:33
Brata iránskeho prezidenta Hasana Rúháního prepustili včera na kauciu. Súd jej výšku najprv stanovil na 500 miliárd rialov (vyše 13 mil. USD), neskôr ju však znížil na sumu ekvivalentnú približne ôsmim miliónom dolárov. Zatkli ho v nedeľu pre podozrenie z finančných machinácií. (ap)
08:53
Po silných dažďoch hrozia záplavy, evakuovali tisícky Japoncov. Nariadenie na evakuáciu sa vzťahuje na zhruba 4300 obyvateľov mesta Tadami v prefektúre Fukušima. V zasiahnutej oblasti sa môžu vylievať zo svojich brehov vodné toky a hrozia tiež zosuvy pôdy. Úrady ďalej rozhodli o evakuácii v neďalekom meste Gosen v prefektúre Niigata, kde pred povodňami odišlo zhruba 1400 civilistov. (tasr)
08:45
Na šiestich ľudskoprávnych aktivistov uvalili v Turecku vyšetrovaciu väzbu. Šéfku tureckej pobočky Amnesty Internationala a päť ďalších aktivistov vrátane dvoch zahraničných lektorov zo Švédska a Nemecka obvinili z podpory teroristickej organizácie.  Vo vyšetrovacej väzbe zostanú až do procesu. (tasr)
08:25
Republikánsky návrh zákona na zrušenie Obamacare v Senáte stroskotal. Plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na zrušenie reformy zdravotníctva jeho predchodcu Baracka Obamu utrpeli včera vážny úder po tom, ako dvaja ďalší republikánski senátori oznámili, že budú hlasovať proti najnovšiemu návrhu zákona predloženého vedením strany. (tasr)
07:45
Trump pohrozil venezuelskému prezidentovi ekonomickými sankciami. "Spojené štáty sa nebudú nečinne prizerať, zatiaľ čo sa Venezuela rozpadá. V prípade, že Madurov režim 30. júla presadí Ústavodarné zhromaždenie, Spojené štáty prijmú dôrazné a rýchle ekonomické opatrenia," citovala agentúra z Trumpovho vyhlásenia zverejneného v pondelok večer. (tasr)
07:01
Ruský Najvyšší súd zamietol odvolanie Jehovových svedkov proti ich zákazu. Jehovovi svedkovia sa teraz mienia obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. "Ešte nie sme na konci," povedal ich právnik Viktor Ženkov podľa agentúry Interfax.      Ministerstvo spravodlivosti v marci pozastavilo činnosť Jehovových svedkov a požiadalo najvyšší súd, aby zastavil ich aktivity. Súd označil náboženskú komunitu za extrémistickú organizáciu, nariadil skonfiškovanie jej majetku a zatvorenie jej 395 lokálnych pobočiek. (ria novosti)
06:51
Senátori požiadali Biely dom o prehodnotenie Kushnerovej previerky. Demokratickí senátori Richard Blumenthal, Al Franken a Mazie Hironová v liste uviedli, že Kushnerova bezpečnostná previerka na stupeň prísne tajné "by mohla predstavovať nebezpečenstvo" pre Spojené štáty. Trumpov poradca a zať sa počas prezidentskej kampane stretol s ruskou právničkou. Cieľom schôdzky malo byť získanie kompromitujúcich informácií na Hillary Clintonovú. (tasr)
06:42
Zemetrasenie zasiahlo juh Peru. Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v pondelok večer miestneho času pobrežie južného Peru. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami úrady nevydali, zem sa však chvela aj na severe Čile. Peru leží na tzv. Ohňovom kruhu, kde sa často vyskytujú zemetrasenia a sopečné erupcie. V tejto oblasti sa odohrá až 90 percent všetkých zemetrasení na svete. (tasr)
06:29
Čierna Hora požiadala Brusel o pomoc v boji s lesnými požiarmi. V pondelok dopoludnia evakuovali asi 300 osôb z obcí Begovici a Veslo, popoludní dramaticky vyostrila situácia v Bigove, odkiaľ časť obyvateľov a turistov evakuovali už v nedeľu. Plamene tam síce poškodili viacero obytných domov, žiadny však nezničili úplne. (tasr)