Krátke správy 20. 03. 2017

22:32
Pápež František sa stretol s 30 utečencami prichýlenými v Ríme. Pápež František sa dnes - v predvečer Svetového dňa utečencov - stretol s 30 utečencami v zastúpení celkove 121 žiadateľov o azyl prichýlených v Ríme rôznymi cirkevnými inštitúciiami. Informoval o tom Vatikánsky rozhlas.
     
21:55
Kuba odmieta avizovanú novú politiku USA. Kuba nikdy nebude rokovať so Spojenými štátmi pod nátlakom, alebo hrozbou, oznámil dnes v rakúskej metropole Viedeň kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez. Rodríguez tak reagoval na piatkový prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyhlásil, že je potrebné s Kubou uzavrieť novú dohodu a tiež zastaviť uvoľnenie vzájomných vzťahov.
21:54
Prezident Macron vymenoval za premiéra opäť Édouarda Philippa. Súčasne ho poveril zostavením nového vládneho kabinetu. Informoval o tom úrad hlavy štátu v Paríži. Keďže Macronova strana Republika v pohybe (LREM) získala v 577-člennom Národnom zhromaždení absolútnu väčšinu, podľa skoršieho vyjadrenia hovorcu vlády Christopha Castanera budú zmeny v kabinete "technické a nie ďalekosiahle".
21:03
Británia naďalej nesúhlasí s účtom za brexit. Británia podľa uvedeného zdroja "spochybňuje, že zaplatenie finančných záväzkov je právne podložené". Londýn doteraz tvrdil, že vyplatenie desiatok miliárd eur je neopodstatnené. V médiách sa objavujú informácie, že konečná suma vyžadovaná Úniou by mohla byť 60 až 100 miliárd eur.
20:32
Rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ sa začali dobre. Vyhlásil to po prvom dni rokovaní s Britániou hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. S britským ministrom pre brexit Davidom Davisom sa dohodli na vytvorení pracovných skupín venovaných právam občanov a finančnému vyrovnaniu.
19:58
V Argentíne zhabali tony kokaínu, zadržali 13 Argentínčanov a štyroch Mexičanov. Zásielku dvoch ton kokaínu odhalila a zhabala argentínska polícia. Pre dôvodné podozrenie z pašovania drog zadržali podľa informácií tamojšej ministerky pre bezpečnosť Patricie Bullrichovej 13 občanov Argentíny a štyroch Mexičanov. (tasr)
19:29
Polícia prehľadáva lesy v okrese Zlín, pátra po lupičoch zo Slovenska. Desiatky policajtov, psovodi a policajné vrtuľníky už od dnešného dopoludnia prečesávajú okolie mesta Slavičín v českom okrese Zlín. (tasr)
17:46
Jednou z obetí útoku v Mali je Portugalčanka. Jednou z obetí nedeľňajšieho útoku na hotel v Mali je Portugalčanka, ktorá bola členkou vyslanej misie EÚ, uviedla dnes vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. (tasr)
17:14
Z Paríža hlásia policajnú operáciu na Champs-Elysées. Francúzska polícia zasahuje na bulvári Champs-Elysées v Paríži. Podľa očitých svedkov tam motorové vozidlo, za ktorého volantom bol neznámy muž, narazilo do automobilu žandárstva. (tasr)
16:42
Rusko po zostrelení sýrskej stíhačky prerušilo v Sýrii súčinnosť s USA. Rusko dnes oznámilo, že v dôsledku zostrelenia sýrskeho lietadla Su-22 zastavuje spoluprácu s USA na základe memoranda, ktoré obe krajiny podpísali v záujme prevencie incidentov a zaručenia bezpečnosti letov lietadiel oboch krajín počas ich operácií nad Sýriou.(tasr)
16:35
Líbya zvyšuje produkciu ropy, ťažba je najvyššia za 4 roky. Dohoda s firmou Wintershall totiž umožnila obnovenie ťažby na prinajmenšom dvoch poliach. Tento faktor komplikuje situáciu pre Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a ďalších producentských štátov, ktoré sa snažia o stabilizáciu cien a zníženie vysokých globálnych zásob komodity. (tasr)
16:12
Chemická skládka v bratislavskej Vrakuni môže ovplyvniť aj ceny nehnuteľností.

Môže sa znížiť ich cena. Tvrdí to Realitná únia SR. Ceny nehnuteľností v zasiahnutých oblastiach môžu podľa jej odhadu klesnúť až o desať percent. (tasr)

15:41
Ani popoludňajšie rokovanie medzi vedením VW Slovakia a Modernými odbormi Volkswagen neviedli k dohode. Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva firmy Ralfa Sachta odborári neprijali navýšenú ponuku tarifných miezd - o 4,5 % v tomto roku a v roku 2018 o ďalších 4,2 %. (tasr)
15:20
Merkelová: Britské predstavy o brexite si Únia pozorne vypočuje. V Bruseli je dnes prvý deň rokovaní o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Rokovania sa začali v momente, keď sa britská premiérka Theresa Mayová snaží získať parlamentnú väčšinu a musí reagovať na viaceré teroristické útoky vo svojej krajine. (tasr)
14:45
Ruský diplomat odsúdil USA za zostrelenie sýrskej stíhačky. Čelný ruský diplomat Sergej Riabkov kritizoval dnes Spojené štáty za zostrelenie sýrskej armádnej stíhačky a označil ho za akt "agresie". (tasr)
14:17
Trojica štátov z EÚ poskytla pomoc Portugalsku pri hasení lesných požiarov. "Poskytli sme sedem hasičských lietadiel z Francúzska, Talianska a Španielska v rámci Európskeho mechanizmu na civilnú ochranu. Francúzske lietadlá pracujú už odvčera," uviedol dnes hovorca Európskej komisie Carlos Martin Ruiz de Gordejuela. Požiare si už vyžiadali 62 obetí. (tasr)
14:03
Mayová označila útok dodávkou za ohavný pokus zničiť britské slobody. Britská premiérka dnes zároveň povedala, že útočník, ktorý dodávkou vrazil do veriacich odchádzajúcich z večerných modlitieb, konal podľa prvotných zistení polície sám. Dodala, že vodiča dodávky, 48-ročného bieleho muža, najprv odvážne zadržali ľudia priamo na mieste a následne ho zatkla polícia. (tasr)
13:36
Talianska polícia zadržala žiadateľa o azyl z Iraku, podozrivého z terorizmu. Muž (29) sa aktívne venoval propagácii radikálneho islamizmu a ďalších žiadateľov o azyl, žijúcich spolu s ním v tábore v juhotalianskom meste Crotone, navádzal, aby podporovali džihádistickú organizáciu Islamský štát a v jej mene páchali násilné trestné činy. (tasr)
13:29
Českí meteorológovia varujú pred nadmernými teplotami. V Českej republike budú v utorok v dôsledku prúdenia teplého južného vzduchu priemerné najvyššie denné teploty prekračovať na väčšine územia hranicu 31 stupňov Celzia. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu, ktorá okrem iného varuje pred nebezpečenstvom vzniku požiarov. (novinky)
13:27
Kedže sa Moderné odbory Volkswagen nedohodli s vedením, zajtra o 06.00 h sa začne ostrý štrajk. "Budeme musieť využiť všetky svoje práva, všetky svoje možnosti, ktoré máme a tou poslednou možnosťou je ostrý štrajk. Ostrý štrajk oficiálne začne o 6. hodine, kedy sa začnú zhromažďovať zamestnanci. Sme určite pripravení štrajkovať viac ako jeden-dva dni," povedal šéf odborárov Zoroslav Smolinský.
13:22
Briti si minútou ticha uctili obete londýnskeho požiaru. Pamiatku obetí si dnes uctili neďaleko 24-poschodovej budovy Grenfell Tower stovky miestnych obyvateľov, požiarnikov či záchranárov. Podľa najnovšej bilancie si požiar vyžiadal až 79 obetí na životoch. (tasr)
13:15
K útoku na hotel v Mali sa zatiaľ nikto neprihlásil. Najmenej dve obete na životoch z radov hotelových hostí si vyžiadal nedeľňajší útok na hotel Le Campement Kangaba. Jeho scenár pripomína útoky, k akým v uplynulom období došlo v malijskom Bamaku, susednej Burkine Faso či Pobreží Slonoviny. K týmto útokom sa prihlásila al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM) alebo jej blízke hnutia. (tasr)
13:09
EÚ predĺžila ekonomické sankcie voči Krymu a Sevastopoľu o ďalší rok. Ide o súbor sankcií, ktoré Únia zaviedla v roku 2014 po tom, ako Rusko pripojilo Krym ku svojmu územiu. (tasr)
12:58
Ministri zahraničných vecí EÚ ľutujú postoj USA stiahnuť sa z parížskej dohody. Podľa európskych diplomatov je dohoda z Paríža "medzníkom" v boji proti globálnemu otepľovaniu a tak, ako bola vyrokovaná, spĺňa svoj stanovený účel a nedá sa opätovne prerokovať. O potrebe prerokovania parížskej dohody hovorí americká strana so zdôvodnením lepšie chrániť domáce záujmy USA. (tasr)
12:55
Jaguar Land Rover vytvorí do roka okolo 5 000 nových pracovných miest, väčšinu na domácom trhu. Informáciu by mala spoločnosť oficiálne oznámiť tento týždeň. Spoločnosť v súčasnosti zamestnáva vo svete viac než 40-tisíc ľudí. Nové pracovné miesta by mali podporiť aktivity firmy v oblasti výroby elektromobilov a autonómnych vozidiel. (tasr)
12:40
O zásahu policajtov pri Novej Bani chcú poslanci hovoriť na výbore.

Chcú zvolať mimoriadne zasadnutie branno-bezpečnostného výboru. Po policajnom zásahu zahynul 17-ročný mladík. Poslanci upozornili, že za posledný rok ide už o tretí prípad streľby na mladých ľudí v aute. (tasr)

12:28
Počet obetí londýnskeho požiaru stúpol na 79. Na najmenej 79 mŕtvych či nezvestných stúpol počet obetí požiaru, ktorý minulý týždeň vypukol v 24-poschodovej londýnskej výškovej budove Grenfell Tower. Oznámil to dnes veliteľ londýnskej Metropolitnej polície Stuart Cundy. (tasr)
12:07
Balík sociálnych opatrení chce premiér Roberf Fico do parlamentu predložiť v septembri. O balíčku opatrení chce rokovať aj so sociálnymi partnermi, aby vedeli opatrenia upraviť, ak k nim budú mať racionálne výhrady. (tasr)
12:06
Na českej diaľnici D35 havaroval autobus, hlásia 25 zranených. Nehoda sa stala na 250. kilometri v smere z Mohelnice na Olomouc. Podľa predbežných informácií autobus zišiel do priekopy. Na mieste záchranári. (tn.cz)
11:59
Dohoda o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Britániou je kľúčová. Vyjadril sa tak britský minister zahraničných vecí Boris Johnson. Brexit podľa neho z dlhodobého hľadiska bude prospešný pre obe strany. Povedal to v Luxemburgu pred začiatkom zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, ktoré má bohatý program. (tasr)
11:51
V maďarskom Veszpréme vypukol požiar v desaťposchodovom obytnom dome. Vďaka rýchlemu zásahu hasičov sa oheň nerozšíril a nikto nebol zranený. (népszava)
11:42
Odstávka výroby pre štrajk vo Volkswagene môže mať vplyv na ekonomiku. Podľa odhadu Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií predstavujú denné tržby automobilky 6,3 milióna eur. Dosahy odstávky výroby môžu byť  približne ako pri trvaní celozávodných dovoleniek. (tasr)
11:35
Najdlhší deň roka nastane v stredu o 06:24 hod.

Bude to okamih letného slnovratu, koniec jari a začiatok astronomického leta. Medzi hviezdami na oblohe sa Slnko nachádza v ten deň na rozhraní troch súhvezdí - Býka, Blížencov a Orióna. (tasr)

11:26
Prezident Andrej Kiska vyjadril úprimnú sústrasť portugalskému prezidentovi.

Sústrastný telegram poslal v súvislosti s tragickými dôsledkami lesného požiaru. "Vážený pán prezident, s hlbokým zármutkom som prijal správu o tragickom lesnom požiari vo Vašej krajine, ktorý si vyžiadal desiatky obetí na ľudských životoch," uvádza sa v telegrame. (tasr)

11:11
Na svete je 65,6 milióna utečencov. Celkový počet ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoj domov alebo vlasť kvôli vojnovým konfliktom, v dôsledku hladu či prírodným katastrofám, dosiahol vlani vo svete rekordných 65,6 milióna. Informoval o tom dnes Úrad OSN pre utečencov. (dpa)
11:07
Premiér odsúdil útok v Londýne a ponúkol pomoc T. Mayovej pri výmene informácií.

Podľa Roberta Fica (Smer-SD) sa vo svete dejú čudné veci. "Sú krajiny, kde požiare zabíjajú ľudí, ale sú aj krajiny, kde ľudí zabíjajú ľudia. Chcel by som sa opäť postaviť veľmi jasne k tomu, čo sa udialo v noci v Londýne." Reagoval dnes na útok, ktorý sa udial v severnej časti Londýna. (tasr)

11:01
Dnes o 11.00 h sa začalo oficiálne prvé kolo rokovaní o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Za rokovacím stolom sa stretli tímy vedené vyjednávačom EÚ Michelom Barnierom a britským ministrom pre brexit Davidom Davisom. Hlavnými témami má byť práva občanov, finančné vyrovnanie a severoírska hranica. (tasr)
10:55
Útok pri mešite má všetky známky teroristického činu, vyhlásila londýnska polícia.

Polícia ďalej vyzvala obyvateľstvo, aby zachovalo pokoj, do ulíc mesta totiž bude nasadené zvýšené množstvo policajných hliadok. Muž (48), ktorý riadil dodávku, bol zatknutý pre podozrenie z pokusu o vraždu, uviedol na dnešnom tlačovom brífingu Neil Basu z veliteľstva londýnskej polície. (tasr)

10:41
Google predstavil nové plány na boj proti extrémistickému obsahu na webe. Google tak pôjde v šľapajach sociálnej siete Facebook a využije umelú inteligenciu na rýchle detekovanie a zhodnotenie extrémistického obsahu. (dpa)
10:24
Portugalsko zápasí s lesnými požiarmi, očakáva pomoc zo zahraničia. Viac ako 1500 hasičov pokračuje naďalej v hasení rozsiahlych lesných požiarov, ktoré zachvátili strednú časť Portugalska. O život už prišlo najmenej 62 ľudí. (tasr)
10:13
Prezident Macron sa chystá urobiť zmeny vo vláde. Jeho nová centristická strana zvíťazila v parlamentných voľbách. Premiér Édouard Philippe podá "v najbližších hodinách" demisiu a k vymenovaniu novej vlády dôjde v nasledujúcich dňoch, uviedol dnes hovorca vlády Christophe Castaner. (tasr)
10:03
Mjanmarská armáda našla čiernu skrinku z havarovaného dopravného lietadla. Čierna skrinka obsahujúca letové záznamy sa našla v nedeľu - 12 dní po tragédii - v zadnej časti vraku lietadla. "Prijímame opatrenia, aby sme vyšetrili príčiny nehody lietadla," píše sa vo vyhlásení kancelárie vrchného veliteľa armády. Prepravné lietadlo mjanmarskej armády so 122 pasažiermi zmizlo z radarov v stredu 7. júna,  na palube lietadla sa na nachádzali najmä rodiny vojakov. (tasr)
09:50
V Bruseli sa dnes uskutočnia prvé oficiálne rokovania o brexite. Za rokovacím stolom sa stretnú tímy vedené vyjednávačom EÚ Michelom Barnierom a britským ministrom pre brexit Davidom Davisom. Hlavnými témami prvého stretnutia by mali byť práva občanov, finančné vyrovnanie a severoírska hranica. (tasr)
09:34
KĽDR obviňuje USA zo zhabania diplomatického balíka na newyorskom letisku. Severokórejská agentúra KCNA uviedla, že delegácia sa v piatok vracala z konferencie OSN o právach postihnutých ľudí, keď bola "doslova prepadnutá". Išlo o skupinu viac ako 20 ľudí, ktorí zaútočili ako "gangstri" a aj keď sa diplomati bránili, násilne im diplomatický balík odňali a ušli, uviedol v nedeľu hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí. (tasr)
08:23
Saudská Arábia zmarila útok na ropné pole pri pobreží. Štátna agentúra Saudi Press Agency dnes uviedla, že k ropnému poľu Mardžán sa približovali tri lode s "červenými a bielymi vlajkami". Námorné sily vypálili varovné výstrely, jednu loď zajali a ostatným dvom sa podarilo pri piatkovom útoku uniknúť. Podľa správy z tamojších armádnych zdrojov bola loď plná zbraní určených na záškodnícku činnosť. (tasr)
08:10
Správa TANAP-u zverejnila zoznam vyhradených miest na šport. Zoznam sa dotýka športov, ako je horolezectvo, skialpinizmus, zjazdové lyžovanie, skalolezectvo, snoubording, bežecké lyžovanie, ale napríklad aj lietanie na padákoch. Návštevník v nich nájde miesta, kde daný šport môže praktizovať, respektíve, v akom čase je povolený, ale i zoznam lokalít, kde to je naopak zakázané. (tasr)
07:14
Americká stíhačka zostrelila bombardér sýrskeho letectva. Americká viacúčelová stíhačka F-18 Super Hornet zostrelila sýrsky stíhací bombardér SU-22, ktorý zhodil bomby neďaleko pozícií lokálnych milícií podporovaných medzinárodnou koalíciou bojujúcou proti IS. Terčom sýrskeho náletu boli takzvané Sýrske demokratické sily (SDF), zložené prevažne z arabských a kurdských bojovníkov. (tasr)
07:01
Útok dodávkou v Londýne si vyžiadal jedného mŕtveho a 10 zranených. K incidentu došlo dnes krátko po polnoci pred mešitou v oblasti Finsbury Park. Podľa správ svedkov dodávka náhle zmenila smer jazdy a vrazila do skupiny asi desiatich veriacich odchádzajúcich z moslimského sociálneho centra nachádzajúceho sa neďaleko mešity. (tasr)
06:57
Spojené štáty potvrdili smrť siedmich námorníkov pri zrážke lodí. Americký torpédoborec USS Fitzgerald sa v sobotu približne 100 kilometrov od brehov Japonska zrazil s omnoho väčšou kontajnerovou loďou. Vyšetrovanie príčin kolízie stále prebieha. Podľa japonských úradov ju mohlo zaviniť profesionálne zlyhanie jednej z posádok. (tasr)
06:46
Džihádisti zaútočili na luxusný hotel v Mali. Nakrátko sa im podarilo zajať rukojemníkov, avšak bezpečnostné zložky útočníkov napokon zlikvidovali. O život prišli minimálne dvaja ľudia, 36 ďalším sa však podarilo z hotela ujsť. Zranenia utrpelo minimálne 14 osôb vrátane cudzincov. Traja páchatelia boli zabití a štvrtý ušiel. (ap)
06:32
Macron získal jasnú parlamentnú väčšinu. Politický tábor francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona obsadí v 577-člennej dolnej komore parlamentu 350 kresiel. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré dnes - po skončení nedeľňajšieho druhého kola parlamentných volieb - zverejnilo francúzske ministerstvo vnútra.
(tasr)
05:58
Dodávka narazila do moslimov odchádzajúcich z londýnskej mešity. Incident sa stal dnes krátko po polnoci pred mešitou v oblasti Finsbury Park. Podľa polície išlo o "závažný incident". Jedna osoba skončila vo väzbe, hlásia viacero zranených. (sky news)