Správy z vášho kraja:

Krátke správy 23. 01. 2019

22:53
Nemecko prijme 8 evakuovaných členov sýrskych Bielych prílb s rodinami.

Príslušníkov organizácie známej ako Biele prilby s ich rodinami sa rozhodol Berlín prijať ako utečencov, pričom nebudú musieť žiadať o azyl. Presný počet osôb, ktoré majú tvoriť celú skupinu, zatiaľ nie je známy, podľa údajov denníka Bild ich však bude zhruba 50. (tasr)

21:34
Španielski záchranári vyzdvihli v Stredozemnom mori ďalších 447 migrantov.

Počty utečencov a iných migrantov, ktorí sa plavia cez Stredozemné more do Španielska sú tento rok vyššie ako v prípade Talianska, ktoré čelilo hlavnému náporu v uplynulých rokoch. (tasr)

21:19
Po zemetraseniach v Iráne hlásia už takmer 150 zranených.

Dve slabšie zemetrasenia s magnitúdami 4,6 a 5,4 zasiahli už skôr v nedeľu juhoiránsku provinciu Hormozgán, odkiaľ však neprichádzajú informácie o prípadných zraneniach. (tasr)

19:47
Útok pri letisku v Kábule si vyžiadal 14 mŕtvych, hlási sa k nemu IS.

Medzi obeťami na životoch sú podľa neho civilisti, ako aj príslušníci ozbrojených síl. (tasr)

19:07
Desaťtisíce ľudí demonštrovali v Mníchove proti politike strachu. Vyjadrili tak odpor voči rastúcemu vplyvu pravice v nemeckej spoločnosti a politike. Zhromaždenie pod heslom "#naštvaní - Spoločne proti politike strachu!" zvolalo približne 130 organizácií vrátane odborov, ale aj cirkevných a kultúrnych spolkov. (dpa)
18:33
Troch Slovákov zadržali v Rakúsku pre podozrenie z viacerých vlámaní a krádeží.

Prichytili ich priamo pri čine. (tasr)

18:08
V Peru rozbili medzinárodnú sieť prívržencov detskej pornografie. Viaceré mestá krajiny - Lima, Arequipa, Puno a Moquegua - boli v piatok dejiskom paralelných policajných akcií, ktoré boli koordinované s Europolom. V juhoamerickej krajine zadržali pri nich celkove 33 podozrivých, informovalo peruánske ministerstvo vnútra. (orf)
17:48
Nárast obchodných napätí predstavuje riziko pre globálnu ekonomiku, zhodli sa ministri financií a šéfovia centrálnych bánky G20. Vyzvali na zintenzívnenie dialógu. Uvádza sa to v návrhu komuniké ministrov a centrálnych bankárov. (reuters)
17:29
Irán zasiahlo viacero miernych a stredne silných zemetrasení. V tejto súvislosti hlásua ľahké zranenia 26 osôb. Magnitúda otrasov bola v rozsahu od 4,6 do 5,9. (ap)
17:16
Horskí záchranári pomáhali chlapcovi, ktorého uštipol had.

Po uštipnutí niesol chlapca jeho otec na ramenách a záchranári im smerovali oproti. V obci Biela ich na dohodnutom mieste čakala posádka RZP, ktorú zobrali horskí záchranári do služobného terénneho vozidla a spoločne smerovali oproti rodine. (tasr)

16:52
Atentát počas vítania viceprezidenta v Afganistane si vyžiadal mŕtvych a zranených.

Najmenej desať ľudí zahynulo alebo utrpelo zranenia pri samovražednom bombovom útoku, ktorý otriasol letiskom v Kábule. (tasr)

15:39
Podnapitý vodič narazil do Hotela Hilton vo Viedni.

Päť ľudí sa ťažko zranilo. (tasr)

15:12
Pápež František vyzval medzinárodné spoločenstvo: Zabráňte tragédiám migrantov.

Súčasne apeloval na inštitúcie, aby garantovali bezpečnosť a rešpektovanie ľudských práv a dôstojnosti všetkých ľudí. (tasr)

14:57
Hasiči v Česku bojujú v chránenej oblasti s lesným požiarom.

Konkrétne v obci Libovice-Nosálov v Stredočeskom kraji. (idnes.cz)

14:44
Za nekosenie pozemkov, na ktorých rastie palina a ambrózia, hrozí vysoká pokuta.

 Pokuty sú až do výšky 9-tisíc eur. (tasr)

14:28
Pri útoku kyselinou v Británii utrpelo vážne zranenia iba trojročné dieťa.

K útoku podľa polície došlo v jednom z obchodov v nákupnom centre vo Worcestri ešte v sobotu popoludní miestneho času. (sky news)

14:14
V Bavorsku pri diaľnici našli skupinu 23 migrantov vrátane 9 detí.

V tom čase ilegálni prisťahovalci, ktorých tam zanechal zatiaľ neznámy kamionista, kráčali peši smerom na Regensburg. (tasr)

13:51
Iránsky prezident varoval Trumpa: "Vojna s Iránom by bola matkou všetkých vojen".

Irán čelí stúpajúcemu nátlaku zo strany USA i hroziacim sankciám po Trumpovom rozhodnutí odstúpiť od kľúčovej jadrovej dohody o iránskom jadrovom programe. (reuters, dpa)

13:22
Provizórny mostík v Malej Studenej doline je už hotový.

Pri povodniach ho tento týždeň strhla masa vody. (tasr)

12:29
Najmenej 11 obetí si vyžiadal útok ozbrojencov na mikrobus s taxikármi v Juhoafrickej republike. Ďalší štyria ľudia utrpeli zranenia a ich stav je kritický. Obete sa vracali z pohrebu svojho kolegu. Napätie medzi skupinami taxikárov v krajine, súperiacich o rovnaké trasy, niekedy vyústi do smrtiaceho násilia. (ap)
12:10
Iránsky prezident Hasan Rúhání varoval Donalda Trumpa pred vedením nepriateľskej politiky voči Teheránu. "Pán Trump, nehrajte sa s levím chvostom, viedlo by to len k ľútosti," povedal Rúhání na schôdzke s iránskymi diplomatmi. "Američania by mali vedieť, že mier s Iránom je matkou všetkých mierov, rovnako ako vojna (s Iránom) by bola matkou všetkých vojen," uviedol. (irna)
11:41
Provizórny mostík v Malej Studenej doline je už hotový. Dočasne tak nahradil lávku ponad Studený potok, ktorú pri povodniach tento týždeň strhla masa vody. (tasr)
11:00
Princ z Cambridge George Alexander Louis oslavuje piate narodeniny. Pozrite si veľkú FOTOGALÉRIU, ktorá zachytáva jeho najrozkošnejšie momenty. (markiza.sk)
10:35
Muž, ktorý strieľal po koscoch v Banskej Bystrici, zostáva vo väzbe. Nepodal totiž sťažnosť voči prvostupňovému súdu. Rozhodnutie je právoplatné od začiatku júla. Streľba na partiu koscov sa ozvala v pondelok (25.6.) pred bytovkou na najväčšom banskobystrickom sídlisku. Pracovníka mestskej organizácie trafila strela zo vzduchovej zbrane do ruky. (tasr)
10:10
Stovky Sýrčanov sa po úspechoch vládnych jednotiek chystajú z Libanonu domov. Plánujú tak urobiť začiatkom budúceho týždňa. Podľa predstaviteľov libanonského rezortu bezpečnosti sa sýrski utečenci rozhodli vrátiť dobrovoľne. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov takisto uviedol, že na Sýrčanov nie je vyvíjaný žiaden nátlak. (dpa)
09:51
Kambodžský autoritársky premiér Hun Sen si je takmer istý víťazstvom v nadchádzajúcich júlových parlamentných voľbách. Jeho režim zablokoval kandidatúru jediného reálneho konkurenta. Hun Sen, pôvodne odpadlík z komunistických Červených Kmérov, ktorý pomohol zvrhnúť genocídny režim v roku 1979, je najdlhšie slúžiacim premiérom na svete. (dpa)
09:38
Amsterdam otvoril novú trať metra pod historickým centrom.

Zavŕšila sa tak 15-ročná realizácia tejto kontroverznej dopravnej stavby spojenej s "veľkými rizikami". (dpa)

09:18
Izraelská armáda evakuovala členov sýrskej organizácie Biele prilby a ich rodiny z bojovej zóny v pohraničnej oblasti Golanských. Izraelské médiá uviedli, že v noci na nedeľu armáda evakuovala zhruba 800 členov sýrskej mimovládnej organizácie Biele prilby a ich rodinných príslušníkov do Jordánska, odkiaľ budú v priebehu nasledujúcich troch mesiacov prevezení do Británie, Nemecka a Kanady. (ap)
08:53
Raši stále verí, že Smer môže presvedčiť Lajčáka, aby kandidoval za prezidenta. Raši tvrdí, že lepšieho kandidáta si nevie predstaviť. Lajčák opakuje, že je spokojný tam, kde je a vidí sa aj naďalej v zahraničnej politike. (tasr)
08:33
Egyptské ministerstvo starožitností sa vyjadrilo k správam špekulujúcim nad nálezom v čiernom granitovom sarkofágu. Podľa vyhlásenia predstaviteľov ministerstva kvapalina, ktorá sa v sarkofágu nachádzala, nie je "ani tekutinou pre múmie, obsahujúcou elixír života ani červenou ortuťou, ale iba odpadovou vodou". Nález nepatril žiadnemu starovekému vládcovi a pozostatky podrobujú analýze. (ap)
08:12
Proti malémmu lietadlu nad Trumpovým golfovým ihriskom zasiahla stíhačka F-16. To letelo príliš blízko nad súkromným golfovým klubom amerického prezidenta. Stíhačka ho donútila pristáť. (ap).
07:48
Pri rukojemníckej dráme v potravinách prišla v USA o život žena. Ozbrojený tínedžer vtrhol do potravín v Los Angeles a začal ohrozovať zbraňou návštevníkov obchodu. Nasledovala niekoľkohodinová rukojemnícka dráma. (ap)
07:20
Donald Trump opäť zaútočil na média za tón, v ktorom informovali o stretnutí s Vladimírom Putinom. Po tom, čo sa Trump vrátil na víkend domov do New Jersey, napísal na Twitteri: "Média šíriace falošné správy ma tvrdo skritizovali za to, že som bol vraj príliš milý na prezidenta Putina. Za starých čias by to nazvali diplomaciou. Keby som však bol hlučný a prudký, tak by ma kritizovali za to, že som príliš tvrdý."