Správy z vášho kraja:

Krátke správy 26. 04. 2018

22:09
Výbuch rafinérie v USA si vyžiadal jedenásť zranených.

K explózii v ropnej rafinérii Husky Energy v meste Superior došlo okolo 10.00 h miestneho času. Zranených previezli do nemocníc.(ap)

21:12
Ľubica Rošková má pozastavené členstvo v Smere-SD.

Čelí podozreniam v kauze agrodotácií a pozemkov.(tasr)

21:09
Robert Fico chce mať väčšiu zodpovednosť v Národnej rade SR.

Mal by tak naďalej zostať poslancom. Uviedol to po skončení pracovného snemu strany s tým, že chce "dávať dohromady iniciatívy vlády, aby boli dobre skoordinované".(tasr)

20:45
Komika Billa Cosbyho uznali za vinného zo sexuálneho násilia.

Porota uznala Cosbyho za vinného v troch bodoch obžaloby z nemravného útoku s priťažujúcimi okolnosťami.(ap)

19:49
Senát USA schválil nomináciu Mikea Pompea na post šéfa diplomacie.

Očakáva sa, že Pompeo zloží prísahu už čoskoro, aby mohol ujať vedenia rezortu diplomacie. (tasr)

18:57
Pri záplavách v Izraeli zahynulo deväť tínedžerov.

Obete - osem dievčat a jeden chlapec - boli súčasťou zhruba 25-člennej skupiny. K nešťastiu došlo pri riečisku Tzafit neďaleko Mŕtveho mora. Pätnásť členov skupiny sa podarilo zachrániť bez vážnejšej ujmy na zdraví. (tasr)

18:33
Vlaky po celom Slovensku majú aj hodinové meškania.

 Dôvodom je výpadok elektriny v popoludňajších hodinách.

18:28
Termín Trumpovej návštevy v Británii je potvrdený - piatok 13. júla.

Bude to jeho prvá návšteva Británie od volebného víťazstva v roku 2016.(tasr)

17:56
Začal sa pracovný snem Smeru-SD, ktorý sa koná v Častej - Papierničke.

Delegáti ho odštartovali slovenskou hymnou a minútou ticha za nedávno zosnulého bývalého predsedu NRSR Pavla Pašku. (tasr)

17:15
V Južnom Sudáne je nezvestných desať humanitárnych pracovníkov. Desiati pracovníci zmizli v Strednom rovníkovom štáte v južnej časti krajiny. Predpokladá sa, že na nich ktosi zaútočil, alebo sa stali obeťami únosu. Kde sa momentálne nachádzajú, nie je známe. (tasr)
17:06
Po úniku fenolu v Děčíne zomrel v nemocnici jeden z vážne zranených. Obeťou je muž, ktorý bol jedným z dvoch vážne zranených spomedzi - podľa aktualizovaných údajov - celkove 16 osôb, ktoré sa nadýchali toxickej látky, respektíve ktoré fenol poleptal. (tasr)
16:43
Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv sa stal najdlhšie vládnucim panovníkom tejto škandinávskej krajiny. Prekonal tak 700-ročný rekord, na tróne je 44 rokov a 223 dní. Karol XVI. Gustáv prekonal v tejto štatistike stredovekého kráľa Magnusa IV. Švédskeho, ktorý vládol v rokoch 1319-1364 a do roku 1355 bol zároveň i kráľom Nórska. (tasr)
16:34
Záujem o spoluprácu s piešťanským letiskom prejavili spoločnosti zo Spojených arabských emirátov. Delegácia Fly Dubai, Etihad Aviation Group a riaditeľ ekonomickej a politickej sekcie veľvyslanectva emirátov sa dnes stretli ohľadne tejto veci so šéfm Trnavského kraja Jozefom Viskupičom. (tasr)
16:22
Grécko sa stane normálnou krajinou menovej únie. Vyhlásil to predseda EK Jean-Claude Juncker s tým, že sa tak stane po skončení účinnosti tretieho balíka pomoci medzinárodných veriteľov, k čomu dôjde v auguste. (tasr)
16:03
Európska komisia predstavila opatrenia na boj proti dezinformáciám šíreným na internete. Patrí medzi ne celoeurópsky kódex narábania s dezinformáciami, podpora nezávislej siete overovateľov informácií a kroky, ktoré majú stimulovať kvalitnú žurnalistiku a rozširovať mediálnu gramotnosť. (tasr)
15:57
Veľtrh práce v Nitre ponúka 28-tisíc voľných pracovných miest od slovenských i zahraničných vystavovateľov. Ústredie práce zabezpečilo 72 autobusov, ktoré dovezú na veľtrh ľudí z celého Slovenska, ktorí majú záujem o prácu, ale majú problém zabezpečiť si dopravu na veľtrh. Záujemcom o prácu z okolitých krajov, ktorí majú prístup na veľtrh verejnou dopravou, preplatí v plnej výške cestovné. (tasr)
15:47
Európska únia sa rozhodla predĺžiť existujúce zbraňové embargo voči Mjanmarsku. Vytvorila tiež právny rámec potrebný na uvalenie cielených sankcií proti vojenským predstaviteľom a príslušníkom pohraničnej stráže v reakcii na porušovanie ľudských práv. (tasr)
15:41
Prezident SR Andrej Kiska vymenoval vo štvrtok Daniela Zmeka za náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl.

Vo funkcii nahradí Milana Maxima. (tasr)

15:32
Spojené štáty podporujú snahy Ukrajiny stať sa členom Severoatlantickej aliancie. Vyhlásila to americká veľvyslankyňa pri NATO Kay Baileyová-Hutchisonová. Na brífingu v Bruseli zároveň privítala euroatlantické snahy Ukrajincov, ktorí "nechcú byť závislí od Ruska". (tasr)
15:11
Prezident Andrej Kiska spoločne s premiérmi Petrom Pellegrinim a Andrejom Babišom spoločne otvorili výstavu o Československu. Mapuje život Čechov a Slovákov v spoločnom štáte, zobrazuje úspechy a radostné momenty, ale aj krízy a ťažké chvíle vzájomného spolužitia. Na Slovensku si ju návštevníci môžu pozrieť do konca septembra, potom sa premiestni do Historickej budovy Národního muzea v Prahe. (tasr)
15:06
Európska komisia vyzvala na posilnenie spolupráce v boji proti chorobám, ktorým je možné predchádzať. Návrhy EK sa zameriavajú na tri hlavné oblasti: riešenie zdržanlivého prístupu k očkovaniu a zlepšenie zaočkovanosti; udržateľná politika v oblasti očkovania v EÚ a celoeurópska koordinácia a príspevok Únie k celosvetovému zdraviu. (tasr)
15:04
Slovenský pozemkový fond na stretnutí s farmármi v Košiciach konzultoval ich problémy. Dostali odborné informácie a poradenstvo v oblastiach, ktoré spadajú do kompetencie fondu. (tasr)
14:55
Talianska polícia zadržala v Neapole gambijského občana, ktorý plánoval vozidlom vraziť do davu ľudí. Muž sa im priznal, že dostal žiadosť vraziť automobilom do davu ľudí. Medzi dôkazmi voči nemu je i video zverejnené na sociálnej sieti, kde Touray prisahá vernosť vodcovi Islamského štátu. (tasr)
14:39
Testovací komplex KĽDR môže byť po zrútení nepoužiteľný, tvrdia čínski vedci. Testovacie stredisko v Pchunggje sa použilo od roku 2006 pri šiestich jadrových skúškach. Po poslednom teste vlani v septembri zasiahla túto lokalitu séria dotrasov, ktoré podľa presvedčenia seizmológov spôsobilo zrútenie časti vnútrajška hory. (tasr)
14:33
Európska centrálna banka v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky. Rada guvernérov na svojom štvrtkovom zasadnutí ponechala kľúčový úrok na rekordnom minime 0 %. Sadzba pre jednodňové refinančné operácie zostáva na 0,25 % a depozitná sadzba na -0,40 %. (tasr)
14:11
Minister dopravy Arpád Érsek chce obnoviť osobnú dopravu na trati Zvolen – Šahy.

Rozhodnutie urobil po prejazde 74 kilometrov dlhej trate, ktorú posledných 15 rokov udržiavali len pre potreby nákladnej dopravy. Pre jej opätovné spustenie pre verejnosť už vzniklo viacero petícií a aktivít. Začať by mohli od leta 2019. (tasr)

13:28
Noru Kabrheľovú znova rieši košický súd: Hrozí jej až osem rokov.

Je to jej tretí prípad, ktorým sa momentálne zaoberajú košické súdy.

13:14
Asociácia slovenských kúpeľov navrhuje pre zlepšenia zdravotného stavu Slovákov zvýšiť objem výdavkov na kúpeľnú starostlivosť. Ich návrh je, aby to boli dve percentá. Oporou pre tento zámer podľa asociácie je medziročné zvyšovanie výberu zdravotného poistenia za posledných päť rokov až o 11 %. (tasr)
12:59
Útok dodávkou na ľudí pred reštauráciou v nemeckom meste Münster zo začiatku apríla má tretiu obeť. Ťažkým zraneniam podľahol 74-ročný muž. Na mieste útoku 7. apríla prišli o život 51-ročná žena a 65-ročný muž. Zranenia utrpelo najmenej 20 ďalších osôb. Príčinou konania páchateľa, ktorý sa potom zastrelil, boli psychické problémy. (bild)
12:51
Nemecká letecká spoločnosť Eurowings spojí východné Slovensko s regiónom Severné Porýnie – Vestfálsko. Spojenie Košíc s Düsseldorfom spustí v  októbri a lietať na trase sa bude štyrikrát týždenne. (tasr)
12:33
Záujemcovia o dobrovoľnú vojenskú prípravu sa môžu hlásiť do 4. mája. Tohtoročný výcvik je naplánovaný na 2. júla až 14. septembra. (tasr)
12:14
Poslaneckú snemovňu čaká ďalšia personálna zmena. Postaral sa o ňu Jaroslav Ridoško zo SNS, ktorý sa stal štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva a odišiel tak z parlamentu. Nahradí ho Juraj Soboňa. (tasr)
12:06
Sýrske vládne jednotky vtrhli do štvrte obsadenej Islamským štátom na juhu Damasku. Armáda vnikla do štvrte Hadžar Aswad na juhu Damasku z viacerých strán a obsadila budovy i tunely využívané extrémistami. (tasr)
12:02
Na konferencii v Paríži hľadajú spôsoby boja s financovaním terorizmu. Iniciatívu spustil francúzsky prezident Emmanuel Macron s cieľom koordinovať snahy o zníženie teroristickej hrozby v dlhodobom horizonte. Na medzinárodnej konferencii diskutujú
ministri z viac ako 70 krajín. (tasr)
11:42
Denisa Saková ako ministerka vnútra je pre koaličné strany Smer-SD, SNS a Most-Híd podľa Igora Matoviča darom z nebies. "Naďalej môžu beztrestne parazitovať na verejnom majetku s istotou, že ich človek sa bude len nezaujato prizerať a robiť všetko preto, aby ich zločiny zostali nepotrestané," uviedol. (tasr)
11:33
Zamestnancom zostávajú posledné tri dni na darovanie 2 % alebo 3 % zo zaplatených daní. Zamestnanci môžu darovať percentá zo svojich zaplatených daní totiž len do 30. apríla tohto roka. Darovať ich môžu občianskym združeniam, neziskovým organizáciám alebo nadáciám. (tasr)
11:28
Najvyšší iránsky duchovný vodca Alí Chameneí vyzval moslimské krajiny, aby sa zjednotili voči USA. Uviedol to s tým, že Teherán sa nikdy nepodvolí "šikanovaniu" svojho nepriateľa. Slová rešpektovaného duchovného priniesla vo štvrtok tamojšia štátna televízia. (reuters)
11:19
Traja cudzinci dostali za napadnutie čašníka v Prahe podmienku.

Obvodný súd Praha 1 potrestal troch Holanďanov obvinených z výtržníctva za napadnutie čašníka osemmesačnou podmienkou, na päť rokov ich takisto vyhostil z krajiny. Rozhodnutie je právoplatné. Zároveň rozhodujú o väzbe pre ďalších dvoch Holanďanov. (novinky.cz)

11:11
Nemecká vláda neočakáva, že USA predĺži krajinám EÚ výnimku z nových ciel na dovoz ocele a hliníka do krajiny. Podľa nemeckých vládnych kruhov je potrebné počítať s tým, že clá začnú pre štáty Únie platiť 1. mája. (tasr)
11:04
Arménska opozícia rokuje o novom premiérovi. Vodca arménskej opozície Nikol Pašinjan rokuje s parlamentnými frakciami s cieľom zaistiť podporu pre svoju kandidatúru na post premiéra krajiny. Pašinjan stál na čele protestov proti premiérovi Seržovi Sarkisjanovi, ktorý rezignoval. (ap)
10:56
V priemyselnom areáli mesta Děčín unikla na plochu z cisterny jedovatá látka fenol. Na mieste zasahujú zdravotníci a policajti; najmenej 20 ľudí sa zranilo, stav dvoch z nich je vážny až kritický. (novinky.cz)
10:50
Nomináciu Denisy Sakovej zo Smer-SD a koalície považuje jeden z organizátorov protestov Za slušné Slovensko za výsmech ľuďom. "Žiadali zmenu a Smer-SD z toho nič nepochopil, nevyvodil z toho žiadne dôsledky a nominoval Denisu Sakovú za ministerku vnútra," povedal Juraj Šeliga. (tasr)
10:47
Opäť niekto nahlásil bombu na súde, nepovedal na ktorom. Ozbrojené zložky začali prehľadávať všetky súdu na Slovensku.
10:16
V Arizone a Colorade sa začne celoštátny štrajk učiteľov. Učitelia v týchto dvoch štátoch, ktoré sú v rámci celkového financovania vzdelávania v Spojených štátoch trvalo na najnižších priečkach, žiadajú vyššie mzdy a viac finančných prostriedkov pre verejné školstvo. (tasr)
10:08
Verdikt druhej inštancie v procese s bývalým bosnianskosrbským prezidentom Radovanom Karadžičom sa očakáva ku koncu tohto roka. Karadžiča uznali za vinného z genocídy v Srebrenici, z prenasledovania bosnianskych Moslimov a Chorvátov v Bosne a Hercegovine, z terorizovania obyvateľov Sarajeva a z toho, že bral príslušníkov mierových síl OSN za rukojemníkov. (tasr)
10:03
Denisa Saková je oddnes ministerka vnútra, do funkcie ju vymenoval prezident Andrej Kiska. Bývalá štátna tajomníčka rezortu nahradila na poste Tomáša Druckera, ktorý sa funkcie vzdal len pár týždňov po vymenovaní.
09:53
Dnes by sa mali v automobilke PSA Groupe Slovakia začať rokovania za účasti sprostredkovateľa. Ministerstvo práce po tom, ako sa strany nevedeli dohodnúť o znení novej kolektívnej zmluvy a trnavská Základná organizácia OZ Kovo PCAS vyhlásila spor v kolektívnom vyjednávaní. (tasr)
09:27
Agentúra Moody's Investors Service včera potvrdila najvyššie hodnotenie úverovej bonity Spojených štátov na úrovni Aaa. Rozhodnutie agentúry odráža výnimočnú silu ekonomiky USA, vysokú stabilitu inštitúcií a veľmi malé ohrozenie úverovými šokmi vzhľadom na jedinečné postavenie dolára a amerických vládnych dlhopisov vo svetovom finančnom systéme. (tasr)
09:14
Obľúbený filipínsky dovolenkový ostrov Borácay dnes uzavreli pre turistov na šesť mesiacov. Tento čas sa má využiť na odstránenie najzávažnejších nedostatkov a vyčistenie ostrova. Uzavretie ostrova nariadil filipínsky prezident Rodrigo Duterte. Borácay, kde pravidelne trávi dovolenku množstvo zahraničných turistov, označil za "žumpu". (tasr)
08:51
Sýrske vládne sily získali kontrolu nad oblasťou východný Kalamún vrátane miest Dumajr, Džajrúd a Ruhajba.. Toto územie doteraz ovládalo deväť islamistických skupín vrátane frakcie Džajš al-islám. Sýrska vládna armáda a ruská vojenská polícia vstúpili na územie tejto enklávy v stredu. (tass)
08:44
V Iráne zatkli iránsko-britského univerzitného pedagóga a aktivistu. Abbas Edalat, pôsobiaci v Londýne, vycestoval zo svojho bydliska v Anglicku na odborný workshop do Iránu, uviedla ľudskoprávna organizácia Centrum pre ľudské práva v Iráne so sídlom v New Yorku. Dátum jeho cesty do Iránu nie je známy. (tasr)
08:15
Turecký súd odsúdil 14 novinárov a zamestnancov opozičného denníka Cumhuriyet. Usvedčil ich z napomáhania teroristickej skupine a vymeral im väzenské tresty v rozmedzí 2,5 až 8 rokov. (anadolu)
08:06
Soul zverejnil podrobnosti o piatkovom summite Kóreí v Pchanmundžome. Bude pozostávať z viacerých podujatí, zjavne zameraných na vytvorenie väzieb medzi oboma lídrami, ktoré by mohli napomôcť v medzinárodnej snahe o ukončenie jadrového programu KĽDR. (tasr)
07:48
Pri zrážke školského autobusu s vlakom v Indii zahynulo najmenej 12 detí. Polícia oznámila, že o život pri zrážke prišiel aj vodič autobusu. Pri nehode sa zranilo aj ďalších 12 detí, ktoré previezli do neďalekej nemocnice. (ap)
07:20
Vládny Smer-SD čakajú zmeny. Podľa predsedu Roberta Fica by mali zlepšiť fungovanie strany. Ide o zmenu stanov, o ktorej majú rozhodnúť členovia na pracovnom sneme v Častej - Papierničke. (tasr)
07:11
Francúzsky prezident Macron sa domnieva, že Trump od jadrovej dohody odstúpi. "Môj názor - neviem, ako sa váš prezident rozhodne - je, že sa zbaví tejto dohody z domácich dôvodov," povedal Macron v stredu novinárom vo Washingtone. (tasr)
06:07
Trump by sa pred summitom s Kimom mohol stretnúť s juhokórejským prezidentom. Mun Če-in sa s Kim Čong-unom zíde už v piatok na očakávanom summite Kóreí, ktorý sa bude konať v dedine Pchanmundžom, ležiacej v pohraničnej demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami. Trump by sa mal s Kimom stretnúť koncom mája alebo v júni. (tasr)
06:00
Polícia v Kalifornii dolapila muža považovaného za sériového vraha zo 70. a 80. rokov. Joseph James DeAngelo (72) žil v metropolitnej oblasti kalifornského Sacramenta a identifikovať sa ho podarilo vďaka snahe prípad i po rokoch vyriešiť, uviedli vyšetrovatelia. Polícia ho považuje za sériového vraha s prezývkou "zabijak zo zlatého štátu", ktorému pripisuje spáchanie 12 vrážd, 51 znásilnení a viac ako 120 vlámaní. (bbc)
05:59
Zdravotný stav hospitalizovaného Georgea H. W. Busha sa zlepšuje. Exprezidenta premiestnili z oddelenia intenzívnej starostlivosti na bežnú nemocničnú izbu, informoval v stredu Jim McGrath, hovorca rodiny Bushovcov. Hospitalizovali ho pre infekciu, ktorá sa mu rozšírila do krvného obehu. (tasr)