05. 10. 2020 19:06 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Exfunkcionár NAKA, ktorý mal vynášať vražednému gangu, zrejme do väzenia nepôjde

Štefan Šaróka mal s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste. Údajne má dostať len podmienku. Ešte to musí schváliť súd.

Štefan Šaróka, exfunkcionár NAKA
Štefan Šaróka, exfunkcionár NAKA Foto: TV Markíza

Za úplatky mal z polície vynášať informácie najvraždenejšiemu gangu. No exfunkcionár NAKA Štefan Šaróka do väzenia zrejme nepôjde. Podľa zistení Markízy sa totiž k zločinu priznal a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Tú ešte musí schváliť súd.

Štefana Šaróku zadržali v Komárne ešte pred vyše tromi rokmi. Vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby ho obvinili z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a prečinu zneužívania právomocí. Vypovedajú proti nemu údajne priamo členovia zločineckého gangu.

Prípad vyšetrovateľ uzavrel ešte vlani. „Vyšetrovateľ zároveň spracoval návrh na podanie obžaloby na obvinenú osobu, ktorý predložil príslušnej prokuratúre," povedala pre TV Markíza ešte vtedy hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese.

Dohoda s prokurátorom

Všetko je nakoniec inak. Prokurátor sa totiž so Šarókom dohodol. "Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd návrh na schválenie dohody o vine a treste so Štefanom Š. obvineným z trestného činu prijímania úplatku a iných," uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Znamená to, že sa expolicajt priznal. Jeho obvinenia súvisia s dunajskostredskou mafiou. Úplatky mal dostávať za to, že vynášal citlivé informácie z polície sátorovcom.

Pôvodne expolicajtovi podľa paragrafov a odsekov, ktoré uvádzal vyšetrovateľ v uznesení, hrozil až 12-ročný trest. No podľa našich informácií nakoniec padla úplne iná cifra. S prokurátorom sa totiž mali dohodnúť na troch rokoch s podmienečných odkladom. Znamená to, že Šaróka do väzenia vôbec ísť nemusí.

Úplatky za informácie

Šaróka páchal podľa vyšetrovateľa trestnú činnosť v rokoch 2011 až 2016, keď bol vo vysokej funkcii Národnej kriminálnej agentúry predtým Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Šéfoval Protizločineckej jednotke, expozitúre Západ, teda mal pod palcom nielen Nitriansky, ale aj Trnavský a Trenčiansky kraj a prístup k mnohým informáciám.

Tieto mal za úplatky odovzdávať práve sátorovcom. Tí majú mať, podľa niektorých svedeckých výpovedí jednotlivých členov, na svedomí približne 80 ľudí. Vraždili na objednávku, nepohodlných, vlastných aj biele kone. Roky unikali pred spravodlivosťou.

"Mali kúpených policajtov na tých správnych miestach, nie radových ale tých funkcionárov, ktorí operovali s informáciami," povedal nám prokurátor ÚŠP Bohdan Čeľovský, ktorý väčšinu káuz spájaných so sátorovcami dozoruje. Prípad Šaróku však dozoruje iný prokurátor ÚŠP.

Namiesto vyjadrenia zabuchnuté dvere

Štefanovi Šarókovi sme chceli dať priestor na vyjadrenie. Našli sme ho doma.Povedal nám len toľko, že nemá záujem sa vyjadrovať a zabuchol dvere. Na správu, ktorú sme mu poslali, nereagoval.

Tak či onak, všetko má teraz v rukách senát Špecializovaného trestného súdu. Ten by mal o exfunkcionárovi Národnej kriminálnej agentúry rozhodovať 22.októbra v Pezinku.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín, ktorú spracovali reportéri Marek Šilhavík a Zuzana Ferenčáková.

 


VIAC Z Domáce