Nový grafikon: Z Košíc pôjdu vlaky denne do Mukačeva, ďalší spoj obnovili po šiestich rokoch

Nástupište na železničnej stanici Poprad-Tatry.
Zdroj: TASR

Zmeny sa najvýraznejšie dotkli východného Slovenska.

Od nedele (9. 6.) začína na Slovenku platiť tzv. letný grafikon. Začnú premávať nové vlaky na východe, ktoré spoja Košice s Ukrajinou aj rýchle spojenia počas letných prázdnin z Popradu - Tatier do poľskej Muszyny, odkiaľ budú nadväzovať prípoje až do Krakova.

Rezort dopravy po šiestich rokoch obnovil osobné vlaky na trati Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany. Počas pracovných dní budú jazdiť štyri páry vlakov, ktoré budú nadväzovať na ďalšie regionálne vlaky do a z Košíc a tiež Humenného.

Nové spoje na Ukrajinu

Na trati Košice - Mukačevo budú od júna denne premávať dva páry vlakov. Cestujúcim zároveň umožnia prestúpiť na diaľkové spoje smerom na západ, resp. východ. Vlaky budú mať zabezpečené prípoje na ukrajinskej strane smerom na Odesu, Kyjev, Charkov a Ľvov, na slovenskej bude možné prestúpiť na Prešov, Bratislavu a Prahu.

Podľa rezortu spoje prinesú veľký potenciál rovnako pre pracujúcich na západe Európy, ako aj pre turistov. Upozorňuje však, cestujúcim musia počítať s aj s hraničnými kontrolami v Čiernej nad Tisou a v ukrajinskom Čope.

,,Som rád, že sa nám relatívne rýchlo podarilo nasadiť nové vlaky, ktoré určite pomôžu celému regiónu. Nové železničné spojenie medzi Mukačevom a Košicami pomôže zlepšiť dopravu a zatraktívni tento región pre turistov. To, samozrejme prinesie aj viac lepších pracovných miest," povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Zmeny na západe a pod Tatrami

Viac vlakov bude k dispozícii obyvateľom Svätého Jura a bratislavskej mestskej časti Rača. Pribudnú tri nové vlaky a vďaka nim bude popoludňajšia frekvencia zastavovania na týchto zastávkach každých 20 minút.

Rezort dopravy ako objednávateľ dopravných výkonov na železnici vyšiel v ústrety aj obyvateľom Bzovskej Lehôtky, aby mohli využívať železničnú dopravu.

Po januárovom obnovení dopravy na trati Zvolen - Šahy bude od letnej zmeny cestovného poriadku zastavovať päť vybraných osobákov aj na tejto zástavke.

Pod Tatrami v letnej sezóne pribudnú cez víkendy rýchle spojenia z Popradu cez Kežmarok a Starú Ľubovňu do poľskej Muszyny a späť. Nadväzovať budú zároveň aj na prípoje smerom na Krynicu a Nowy Sacz, čo cestujúcim umožní dostať sa až do alebo z Krakova.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín, v ktorej sme vás informovali o kontrolách na cestnom hraničom priechode vo Vyšnom Nemeckom.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Grafikon

Dôležité udalosti