Vodičov v Bratislave čakajú ďalšie dopravné obmedzenia, nápor bude najmä na obchvate

Na snímke sprava tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Pavel Hapal  a stredopoliar Patrik Hrošovský.
Zdroj: TASR

Idú rekonštruovať električkovú trať v Dúbravke, ktorá potrvá do decembra 2020.

V hlavnom meste už čoskoro pribudnú ďalšie dopravné obmedzenia. Radnica sa totiž púšťa do dlho odkladanej rekonštrukcie Karlovesko-dúbravskej radiály. Výmena koľajníc potrvá poldruha roka.

Trať od Tunela až do Dúbravky komplet vynovia. Rekonštrukciu rozdelili na niekoľko etáp. S prvými dvoma začína magistrát už v sobotu 22. júna.

Radiála denne prepraví do centra mesta a z neho viac ako 30-tisíc cestujúcich. Mesto preto počíta s tým, že dosah rekonštrukcie na dopravu a aj komfort obyvateľov bude veľký.

Cestovanie z konečnej električiek v Dúbravke k tunelu sa po modernizácii skráti o tri minúty aj vďaka preferencii električiek na všetkých križovatkách. Veľké prestupné uzly, zastávky Molecova a Damborského, budú riešené ako integrované prestupné zastávky.

Zdroj: bratislava.sk

Dôjde k vybudovaniu nových nástupísk zastávok, vybavených osvetlenými prístreškami pre cestujúcich, s automatmi na výdaj cestovných lístkov aj s elektronickým informačným systémom. Prístup k nim bude bezbariérový.

Vjazd električiek do obratiska v Karlovej Vsi bude umožnený aj zo smeru Dúbravka, čo prispeje k uľahčeniu riešenia náhradnej dopravy počas mimoriadnych odstávok električkovej premávky. Veľká časť trate bude zazelenaná.

V prvej fáze rekonštrukcie od 22. júna do konca septembra nebudú premávať električky od Molecovej ulice až po konečnú v Dúbravke. Nahradia ich autobusy - linka X5 a posilnia spoje 29, 83 a 84. Linka X5 bude v plnej miere zabezpečovať dopravu cestujúcich zo zastávky Molecova - dočasnej konečnej zastávky električiek, ďalej do Karlovej Vsi a Dúbravky.

"Najnáročnejšia časť rekonštrukcie bude hlavne počas letných prázdnin, keď je nápor cestujúcich v ranných a popoludňajších špičkách najmenší. Z dôvodu neexistencie obratiska električiek na Molecovej budú do Karlovej Vsi vypravované výlučne obojsmerné električky," priblížil bratislavský primátor Martin Vallo.

Po ukončení prvej etapy sa spustí doprava električiek na koniec Karlovej Vsi a náhradná autobusová doprava bude ďalej zabezpečovať dopravu z karloveského obratiska ďalej do Dúbravky. V tomto režime bude MHD fungovať do 20. decembra.

Dopravné obmedzenia počas modernizácie radiály sa dotknú aj individuálnej automobilovej dopravy, keďže pre manipulačné práce bude jeden zo štyroch jazdných pruhov zatvorený.

Všetka cestná doprava cez Karlovu Ves v smere z Dúbravky bude vedená v dvoch pruhoch a doprava do Dúbravky pôjde len jedným vyhradeným pruhom.

Reportáž spracoval Martin Chlebovec.


BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rekonštrukcia

Dôležité udalosti