Domáce

Neuveríte, ale Gréci dostanú ďalšie prachy

euro, kriza - 5
Zdroj: Shutterstock.com

Majú pomôcť vrátiť sa na finančné trhy.

Grécko dostane od Medzinárodného menového fondu (MMF) ďalších 4,64 mld. USD. Predstavitelia MMF to potvrdili v piatok. MMF zatiaľ Grécku požičal 15,8 mld. USD počas štvorročného programu, ktorý má krajine pomôcť dostať sa z dlhovej krízy a vrátiť sa na finančné trhy.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu

MMF chváli pokrok Grécka pri znižovaní dlhu a taktiež pokrok pri tvorbe prebytku primárneho rozpočtu. "Grécko zmenilo svoju bilanciu primárneho rozpočtu z najslabšej na najsilnejšiu v rámci eurozóny a stihlo to za štyri roky," povedal Naoyuki Shinohara z MMF s tým, že táto bilancia je upravená o cyklické vplyvy. Bilancia primárneho rozpočtu nezahŕňa úrokové platby a jednorazové položky.

"Verejný dlh Grécka by mal ale ostať vysoký aj počas nasledujúcich desiatich rokov, a to aj napriek vysokému prebytku primárneho rozpočtu Grécka," doplnil. Verejný dlh krajiny sa pohybuje na úrovni okolo 175 % hrubého domáceho produktu (HDP). Takto vysoký dlh sa považuje z dlhodobého hľadiska za neudržateľný. Podľa MMF by ho malo Grécko znížiť na 110 % HDP do roku 2022, aby bol udržateľný.

(1 EUR = 1,3607 USD)

ATÉNY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.