Tehotné ženy majú jedného veľkého nepriateľa

Maskot ZOH 2018 biely tiger Suhorang.
Zdroj: shutterstoc.com/Yulia Prizova

Nemali by si samé ordinovať lieky, aby nepoškodili plod.

Aj keď tehotenstvo je prirodzený stav, odborníci upozorňujú, že v tomto období treba dávať pozor na všetky užívané lieky.

"Niektoré môžu ovplyvniť priebeh tehotenstva a iné poškodiť dieťa. Preto vždy svojmu ošetrujúcemu lekárovi alebo lekárnikovi povedzte, že ste tehotná alebo dojčiaca matka," hovorí farmaceut Peter Gylaník.

"Zvýšená opatrnosť je namieste najmä v prípade užívania antibiotík počas tehotenstva," pripomína prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Prieskum asociácie podľa nej ukázal, že ľudia často siahajú do domácej lekárničky po nespotrebovaných baleniach antibiotík z predchádzajúcich ochorení aj bez toho, že by im ich prepísal lekár.

"Takáto samodiagnóza a samoliečba je v tehotenstve mimoriadne nebezpečná, keďže pri niektorých antibiotikách môže prísť k poškodeniu plodu," varuje.

Ide o antibiotiká kanamycín a streptomycín, ktoré v niektorých prípadoch užívania v tehotenstve spôsobili u detí poškodenie akustického nervu vedúce k poškodeniu sluchu či úplnej hluchote. Tiež o tetracyklíny, ktoré môžu viesť k poškodeniu mliečnych zubov a iným vrodeným chybám.

Zdroj: Yarkovoy/shutterstock.com

Podľa asociácie sú pre plod v tehotenstve bezpečné penicilíny, cefalosporíny, makrolidy, linkomycín a klindamycín. Rovnako sulfónamidy, tieto antibiotiká sa však nesmú užívať v posledných týždňoch tehotenstva.

Opatrnosť je podľa prezidentky asociácie vhodná aj pri užívaní voľnopredajných liekov. "Minimálne si treba prečítať príbalový leták, či neobsahuje varovanie pred užívaním lieku počas tehotenstva," pripomenula Lévyová.

TIP: Päť zvláštnych vecí, ktoré môžu ovplyvniť vaše tehotenstvo

Asociácia tehotným ženám neodporúča brať lieky proti kašľu s výťažkami z brečtanu, prípravky s obsahom jódu a počas prvého trimestra tehotenstva vynechať používanie viacerých antimykotík.

V prípade liečby predpísanej lekárom je však dôležité dodržiavať ju. "Niekedy je aj nežiaduci účinok lieku akceptovateľný, ak sa zamedzí iným zdravotným komplikáciám mamičky a plodu," uviedla Lévyová.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti