Prečo ceny zemiakov lámu rekordy a musíme ich dovážať? Pestovatelia tvrdia, že to tak nemusí byť

Momentálne je Slovensko, čo sa týka zemiakov, sebestačné na 50 percent.

Tak drahé zemiaky ako teraz sme už dávno nekupovali. Ceny sa oproti vlaňajšku niekde aj zdvojnásobili. Za kilo starých, keď nie sú v akcii, zaplatíme aj dve eurá. Záchranou sú nové zemiaky.

Slovák ročne spotrebuje 50 kilogramov zemiakov. Zásoby starých zemiakov v skladoch nie sú a tak kupujeme zahraničné. V rámci krajín V4 sú u nás najdrahšie.

Môže za to najmä vlaňajšie sucho v západnej Európe odkiaľ dovážame staré zemiaky. Aby sme neboli odkázaní na tie zo zahraničia, potrebujeme ich vypestovať 250-tisíc ton. Momentálne je Slovensko, čo sa týka zemiakov, sebestačné na 50 percent.

Na poli v Pustých Uľanoch už niekoľko dní vyorávajú nové zemiaky . Okamžite ich dodávajú obchodníkom.

Úrodu si zatiaľ pochvaľujú. Pár mesiacov vraj nebude treba objednávať zemiaky z Francúzska, Nemecka, či Holandska. Neexistuje tak dôvod, prečo by na pultoch obchodných reťazcov nemohli byť iba slovenské zemiaky.

My sme v obchode zatiaľ našli len zahraničné zemiaky. Koncom týždňa očakávajú aj dodávku od slovenských pestovateľov.

Zemiaky z Grécka tu predávali za euro deväťdesiat. Za takúto sumu si môžete kúpiť napríklad menšie chladené kura. Ľudia hundrú , ale zemiaky potrebujú a kupujú.

Slovenskí pestovatelia tvrdia, že potrebujú peniaze na budovanie závlah, skladových kapacít a investovať treba aj do techniky. Ak im štát vytvorí podmienky, dokázali by vraj zabezpečiť stopercentnú sebestačnosť Slovenska v pestovaní zeleniny.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti