Inšpekcia už oficiálne vyšetruje údajný nátlak policajtov na Alenu Zsuzsovú

Hasiči nesú nájdenú bombu.
Zdroj: TASR

Podľa informácií televízie Markíza začal vyšetrovateľ trestné stíhanie pre zneužitie právomocí verejného činiteľa a marenie spravodlivosti.

Inšpekcia už oficiálne vyšetruje údajný nátlak na Alenu Zsuzsovú. Žena, obvinená z dvoch vrážd, sa sťažuje na prístup elitných príslušníkov z protizločineckej jednotky NAKA. Okrem iného jej mali povedať napríklad aj to, že ju Marian Kočner dá odstrániť.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby MV SR už vypočul Zsuzsovú aj jej advokáta Štefana Neszméryho.

Námietky a sťažnosti
Na Alenu Zsuzsovú mali tlačiť policajti z NAKA ešte v apríli, keď ju prevážali a posadili do ich budovy v Nitre. Bola tam na výsluchu k vražde Jána Kuciaka. Videli to a počuli aj advokáti.

"Ona hovorí, že keď ju presúvajú z väznice na úkon, tak vždy niektorí z policajtov jej rozpráva, že dostane doživotie, že ju môže niekto zabiť, nech si dáva pozor na svoju rodinu, že pán Kočner ju nechá odstrániť, to uviedla všetko do zápisnice. Potom jej hovoria, že bolo by na čase, aby začala vypovedať a tak," povedal ešte v apríli 2019 advokát Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry.

Advokáti podali námietku zaujatosti na šéfa vyšetrovacieho tímu Petra Juhása. Vraj o tomto správaní policajtov vedel a nezakročil. On už o sebe rozhodol, že sa necíti byť zaujatý. No a potvrdil to aj jeho šéf. „V prípade vznesenej námietky zaujatosti bolo rozhodnuté a bola zamietnutá,"napísali nám z Komunikačného oddelenia policajného prezídia.


Prekáža im správanie aj iného vyšetrovateľa

To isté sa malo diať aj pri vyšetrovaní vraždy exprimátora Hurbanova, ktoré riadi iný vyšetrovateľ. Alena Zsuzsová a aj ďalší stíhaní muži v tejto veci odmietli vypovedať, kým sa nerozhodne o námietkach a sťažnostiach voči jeho postupu.

Odpovede už dostali - podľa prokurátora vyšetrovateľ nič neporušil a tak výsluchy môžu pokračovať. Minimálne Zsuzsová hovoriť bude, potvrdil nám to jej obhajca.

"Po dohode s mojou klientkou som oznámil vyšetrovateľovi, že sme ochotní ďalej vypovedať." potvrdil pre TV Markíza Neszméry.

Trestné oznámenie na policajtov NAKAPočas tohto všetkého, čo sa malo diať v oboch vyšetrovaniach vrážd, podal obhajca Zsuzsovej aj trestné oznámenie na úrad inšpekčnej služby. No a v tejto veci hlásia novinky.

"V tejto veci už bola vypočutá aj moja klientka a aj ja, tak ako to už bolo prezentované v médiách," potvrdil advokát.

Podľa Petry Friese, hovorkyne ministerstva vnútra, vo veci oznámenia obvinenej z nátlaku, ktorý mal byť počas výsluchu na ňu vyvíjaný, už vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby MV SR začal trestné stíhanie vo veci .

Televízia Markíza zistila, že vyšetrovateľ preveruje, či policajti nezneužili svoju právomoc a či nemarili svojim správaním spravodlivosť. Zatiaľ ale nikoho konkrétneho neobvinili.

Reportáž do Televíznych novín pripravila Zuzana Ferenčáková.


 

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti