Obyvatelia v okolí rieky Morava sa sťažujú na roje komárov. Podľa ekológa ide o hystériu

politickamapa_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Starostovia tvrdia, že ide o kalamitu. Kraj ale chemický postrek odmieta.

Po štvrtej už radšej nevychádzajú z domu. Obyvatelia obcí ležiacich pri rieke Morave bojujú s rojmi komárov.

Starostovia tvrdia, že ide o kalamitu. Kraj ale chemický postrek odmieta. Podľa ekológov ide o prírodný úkaz, s ktorým by ľudia žijúci pri vode mali rátať.

Uštipnutie jedného komára, nič príjemné. Ak vám ich ale okolo hlavy a celého tela začne bzučať stovka, nezostáva nič iné len sa skryť.

Daždivé počasie vystriedali vysoké teploty - čo sú ideálne podmienky pre ich rozmnožovanie

Predstaviteľom samosprávneho kraja starostovia dotknutých obcí v utorok opísali situáciu, ktorú nazvali kalamitnou. V stredu doobeda rokovali zas a výsledkom bola dohoda, že problém s komármi nie je v kompetenciách župy. Vyzerá to tak, že v najbližších dňoch sa postrekovať nebude.

Chemický postrek proti komárom má svojich priaznivcov- doštípaných obyvateľov a na druhej strane odporcov, medzi ktorých patria najmä ekológovia. Samosprávny kraj dnes vyhlásil, že likvidácia komárov je kompetenciou samospráv. Pomôcť chce, avšak biologickou likvidáciou lariev, ktorú dnes začali aplikovať.

Podľa starostu Vysokej pri Morave sa mali granule používať už pred desiatimi až 15 dňami, ako to urobili Rakúšania.

Rakúsko však má inú legislatívu, ktorá im umožňuje aplikovať postrek letecky.

Andrej Kovárik, ekológ a poslanec bratislavského samosprávneho kraja, celú situáciu nazýva absurdnou hystériou. Ľudia žijúci v týchto obciach by si podľa neho mali uvedomiť, že komáre sa masovo a nárazovo v týchto lokalitách vyskytovali vždy, keď na to boli podmienky.

Či sa tu budú v najbližších dňoch komáre chemicky striekať, rozhodnú obce na základe odporučenia úradu verejného zdravotníctva, ktorý už robí monitoring.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Záhorie

Dôležité udalosti