Poznáme najlepšie slovenské pivá: O víťazovi rozhodli minimálne rozdiely

Degustácia piva.
Zdroj: SZVPS

Okrem gigantov ocenenie získal aj pivovar v malej dedinke na východe.


Slovensko už pozná najlepšie pivá, ktoré sa vyrábajú u nás. Do anonymnej súťaže sa prihlásilo 31 pivovarov rekordných 178 pivných vzoriek. Ocenenie zlatá, strieborná a bronzová Slovenská pivná korunka si prevzalo jedenásť pivovarov.

Veľké pivovary

Prvých šesť súťažných kategórií bolo zameraných na filtrované spodne kvasené pivá sú doménou veľkých a malých priemyselných pivovarov.

Obidva naše najväčšie pivovary - Heineken Slovensko z Hurbanova a Plzeňský Prazdroj Slovensko z Veľkého Šariša - získali po sedem ocenení. Malý samostatný pivovar Steiger z Vyhní získal až štyri ocenenia.

Malé pivovary

Posledné štyri súťažné kategórie boli určené pre malé remeselné pivovary, ktoré sa špecializujú hlavne na nefiltrované pivá, ako aj vrchne kvasené pivá typu „ale". Viaceré z nich získavajú ocenenia rok čo rok.

Najúspešnejším minipivovarom sa stal Pivovar Baťák z Partizánskeho, ktorý získal tri pivné korunky. Po dve pivné korunky získali Pivovar Šemrák z Košíc a pivovar Wywar z Holíča.

Medzi ďalšími ocenenými remeselnými pivovarmi boli Breisburg (Bratislava), Hellstork (Senica), Herrenwald (Malá Ida), Panský pivovar (Bojnice) a Sessler (Trnava), informovalo tvnoviny.sk SZVPS..

To, že na Slovensku máme kvalitné pivo potvrdzujú nielen milovníci piva, ale aj 31 odborníkov, ktorí degustovali a hodnotili prihlásené slovenské pivá.

Zdroj: SZVPS

„Tento ročník Slovenskej pivnej korunky bol rekordný nielen najvyšším počtom súťažiacich pív v celej histórii Korunky, ale aj veľmi vysokou kvalitou. Najmä hodnotené pivá od veľkých pivovarov boli tak vyrovnané, že o víťazoch rozhodovali iba minimálne rozdiely. Kategórie minipivovarov priniesli zase veľký počet rozmanitých druhov pív a chutí, ale potešili aj dôrazom na kvalitu produkcie," zhodnotil generálny riaditeľ Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu Martin Mojžiš, ktorý nielen degustoval, ale aj odborne zastrešoval túto anonymnú degustáciu pív.

Prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd sa teší z veľkého nárastu záujmu pivovarov o túto degustačnú súťaž. „Je to veľké zadosťučinenie a najlepšia odmena za našu prácu, ktorú príprava súťaže vyžaduje. Každá korunka, ktorú sme odovzdali, je zaslúžená, lebo oceňuje svedomitú prácu pivovarníckych majstrov a symbolizuje zaslúžený úspech v zdravej konkurencii, ktorá na slovenskom trhu s pivom existuje," povedala po súťaži.


BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pivovar

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.