Obce v okolí Levíc trápi hrdzavá voda. Vodári tvrdia, že ide iba o estetický problém

Opozícia tvrdí, že obrovský biznis za stovky miliónov eur je ušitý na mieru jednej firme.
Zdroj: TV Markíza

Obyvatelia sa obávajú zdravotných problémov o to viac, že predvlani počas leta skončili mnohí u lekára po tom, čo vypili závadnú vodu.

Ani v najväčších horúčavách sa nemôžu schuti osviežiť vodou z vodovodu. Z kohútikov im totiž tečie buď hrdzavá alebo žltá voda. Ľudia vo viacerých obciach v okolí Levíc sa v týchto dňoch trápia.

Piť či nepiť vodu z kohútikov? Takto sa už viac ako týždeň pýtajú aj obyvatelia Kalnej nad Hronom.

Vodári prostredníctvom obecných úradov obyvateľov obcí informovali, že dôvodom zakalenia vody je jej zvýšený odber.

Ten podľa vodárov spôsobuje najmä napúšťanie bazénov, pričom verejný vodovod vraj nie je kapacitne naprojektovaný pre dodávku vody do bazénov a polievanie záhrad. Nárazový odber vraj môže spôsobiť zakalenie vody a uvoľňovaním sedimentov aj zvýšenú koncentráciu železa a mangánu v pitnej vode.

Vodári tvrdia, že zákal nemá vplyv na kvalitu vody a v podstate tak ide iba o estetický problém. Faktom je, že ľudia si musia kupovať balenú vodu. Obávajú sa zdravotných problémov o to viac, že predvlani počas leta skončili mnohí u lekára po tom, čo vypili závadnú vodu.Laboratórne testy vtedy potvrdili, že zdravotné ťažkosti spôsobila voda kontaminovaná baktériami z fekálneho znečistenia.

Tentokrát však vodári garantujú, že voda je kvalitná a nie je nutné zásobovať obce vodou z cisterien. Ak teda ľudia nechcú piť síce nezávadnú, ale farebnú vodu z kohútika, musia si ju naďalej kupovať.

Západoslovenská vodárenská spoločnosť pracuje na odstránení nečistôt. Celý týždeň intenzívne preplachujú vodovodnú sieť a odoberajú kontrolné vzorky dodávanej vody.


LEVICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Znečistenie

Dôležité udalosti