Domáce

Nízki tínedžeri potrebujú autosedačku

Matka s dieťaťom s autosedačkou.
Zdroj: shuterstock.com

A je jedno, či má 12 alebo 17 rokov. Dôležitá je výška.

Vozíte v aute deti v súlade s predpismi? Možno vás teraz vyvedieme z omylu. Ministerstvo dopravy totiž tvrdí, že ak máte doma napríklad stredoškoláka, no príroda mu nenadelila dostatočnú telesnú výšku, musíte ho vždy voziť v autosedačke alebo podsedáku. A to aj v prípade, ak má povedzme len deň pred 18-tymi narodeninami.

Zdroj: shuterstock.com
Povinné používanie autosedačiek u nás zaviedla prvá vláda Roberta Fica v roku 2006. Podľa tohto nariadenia musí každé dieťa do výšky 150 centimetrov sedieť v takzvanom zadržiavacom zariadení. Problémom je, že vláda v tomto predpise presne nedefinuje pojem dieťa. Napríklad podľa dohovoru OSN o právach dieťaťa je ním každá bytosť mladšia ako 18 rokov.

Aj 17-ročný stredoškolák musí teda sedieť v zadržiavacom zariadení? „Podľa nariadenia vlády z roku 2006 by každé dieťa do výšky 150 centimetrov, malo použiť takzvané detské zadržiavacie zariadenie, teda sedačku alebo podsedák," tvrdí hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Čiže, ak aj je vaša ratolesť už takmer dospelá, no nevyrástla nad 150 centimetrov, musíte ju v aute povinne posadiť do sedačky alebo na takýto podsedák. Ministerstvo argumentuje bezpečnosťou. Ak by totiž takáto nízka osoba sedela len na bežnom sedadle, bezpečnostný pás by ju pri náraze mohol uškrtiť. Z bezpečnostného hľadiska nie je dôležitý vek dieťaťa, ale výška.

Váha je tiež dôležitá

Predajca takýchto autosedačiek ale tvrdí, že príliš veľa stredoškolákov medzi zákazníkmi nemajú. Okrem trápneho pocitu či výsmechu od rovesníkov však môžu mladí naraziť aj na iný problém. Ak by aj do predajne s autosedačkami zašli, je možné, že vhodné zariadenie pre seba vôbec nenájdu.

Vyrábajú sa vôbec autosedačky, alebo podsedáky ktoré sú pre ťažšie deti, povedzme 50 kíl? „Maximálne do 36 kíl sú všetky."

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Ak by ste tieto prinajmenšom úsmevné predpisy chceli brať na ľahkú váhu, pri policajnej kontrole by sa vaša peňaženka určite nezasmiala. Hovorkyňa prezídia PZ Denisa Baloghová nám povedala, že za jazdu bez zadržiavacieho zariadenia hrozí v blokovom konaní pokuta vo výške 50, v správnom konaní do 100 €.

No a zákonná čerešnička na záver. V momente keď nízky človek dosiahne 18 rokov, v autosedačke už zrazu sedieť nemusí. Ak dokonca sedí na sedadle, ktoré nie je vybavené airbagom, nemusí si ani len zapínať bezpečnostný pás.BRATISLAVA/Viktor Vincze

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.