Odborníčky na neverbálnu komunikáciu analyzovali Čaputovej pohľad do diaľky i stláčanie pier

Počas inaugurácie ukázala aj to, že je samostatná a emancipovaná.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas inaugurácie, podľa odborníčok na mimoverbálnu komunikáciu, ukázala akoby dve polohy. Prvú pred, počas a po slávnostnom sľube hlavy štátu, druhú na ulici, keď sa stretla s ľuďmi pri presune na ekumenickú pobožnosť Te Deum v Katedrále sv. Martina. Vtedy bola podľa nich krásna, usmiata a sama sebou.

Podľa Moniky Stehlíkovej, keď vstupovala pani prezidentka do Reduty, mimoverbálne dávala najavo zmiešané pocity a pohybmi naznačovala vážnosť tohto momentu.

"Je to pre ňu nová situácia, pretože všetci sa na ňu pozerajú. Prežívala pocit - nie som v tom celkom ešte doma. Prejavovala to aj vážnosťou v tvári a občasným klopením očí, hoci občas tam bol náznak úsmevu," povedal pre tvnoviny.

Typickým rysom pre Zuzanu Čaputovú je stláčanie pier a toto gesto sa u nej prejavuje veľmi často. Stehlíková to vysvetlila tým, že pre novú prezidentku je to spôsob, ako z tela uvoľňuje napätie a zároveň jej to pomáha sústrediť sa.

Zdroj: TV Markíza

"Počas skladania sľubu sa jej jemne chveli ruky i telo. V neverbálnej komunikácii sa to dá prečítať ako veľmi vypätá situáciu, na ktorú sa musí sústrediť. Počas prejavu to však už bolo prirodzené preklenutie do jej normálnej polohy. Prejav bol stabilný, rečou tela dávala najavo, že si stojí za tým, čo hovorí. Asi na dvoch miestach sa objavil hlbší nádych, čo je prejav jej emocionálnej zaangažovanosti. V pasáži, kde hovorí o dôstojnosti a o tom, že chce byť prezidentkou pre všetkých, sa jej chvel hlas. Je si vedomá, že bude náročná úloha získať si všetkých ľudí," konštatovala Stehlíková.

Zdroj: TV Markíza

"V reči tela to hovorí o tom, ako keby odchádzala z daného priestoru do predstáv. Ona je silne mentálne založená osoba, má silné myslenie. A práve tým pohľadom ako keby si predstavovala, ako to bude. Ale po oficiálnom akte a v sprievode to bola typická, prirodzená Zuzana Čaputová. Jednoducho bola sama sebou, bola naspäť v prítomnosti a podávaním ruky prejavila ľudskosť a emocionálnu zaangažovanosť," dodala Stehlíková.

Zdroj: TASR

To, že prišla Čaputová do Reduty sama vníma Grohoľová ako vyjadrenie samostatnej a nezávislej ženy. "Vyjadrila tým emancipovanosť a prejav toho, že nebude prvá dáma, ale ja som prezidentka a som tu za seba. Nie som tu ako niekoho manželka, dcéra, priateľka, ale ja som ja. A to, že prišla bez kabelky bolo vyjadrenie je samostatnosti," dodala.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inaugurácia

Dôležité udalosti