Domáce

Zajtra sa Gašparovič naposledy stretne s Obamom

2011_147_2011-05-27T202317Z_01_WRA2705_RTRIDSP_0_POLAND.jpg

Americký prezident ide lobovať za sankcie proti Rusku.

Prezident USA Barack Obama pricestuje v utorok na dvojdňovú návštevu Varšavy, kde sa zúčastní osláv 25. výročia pádu komunizmu v krajine. V parlamentných voľbách, ktoré sa konali v júni 1989, získala Solidarita podiel na moci, čo vydláždilo cestu k zmene režimu.


Hneď v utorok sa Obama stretne s najvyššími poľskými predstaviteľmi a partnermi z krajín strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, informovala poľská tlačová agentúra PAP, a tiež s novozvoleným ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Podľa poradcu poľského prezidenta Romana Kužniara chce prezident Bronislaw Komorowski hovoriť s Obamom o vojenskej, ekonomickej, vedeckej a technologickej spolupráci, nadchádzajúcom summite NATO vo Walese a stratégii Severoatlantickej aliancie vo svetle udalostí na Ukrajine.

V utorok popoludní sa obaja prezidenti stretnú s partnermi zo Slovenska, Česka, Lotyšska, Estónska, Litvy, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Slovinska a Chorvátska. Hovoriť budú o ukrajinskej kríze, ruskej agresii na Ukrajine, regionálnej - aj energetickej - bezpečnosti a tiež prípravách summitu NATO, dodala PAP.

Druhá návšteva Varšavy

Podľa americkej tlačovej agentúry Associated Press požiada Obama európskych partnerov, aby pokračovali v nátlaku na Rusko v súvislosti s Ukrajinou. Súčasne však bude chcieť rozptýliť obavy Poľska a ďalších spojeneckých krajín z NATO, že by sa Západ mohol vrátiť k normálnym obchodným vzťahom s Moskvou.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

V stredu sa uskutoční hlavná časť osláv 25. výročia historického hlasovania z 4. júna 1989. Očakáva sa, že sa Obama i Komorowski prihovoria zhromaždeniu reprezentantov zo 40 krajín.
Americký prezident prichádza na návštevu Poľska po druhý raz, v Poľsku bol Obama už v dňoch 27.-28. mája 2011.

Do Európy prichádza na štvordňovú návštevu Poľska, Belgicka a Francúzska, ktorej predchádzali úspešné voľby na Ukrajine a správy o sťahovaní sa väčšiny ruských vojsk od hraníc s Ukrajinou. Vo východoukrajinských mestách však pokračujú násilnosti a je neisté, či novozvolený ukrajinský prezident dokáže stabilizovať krajinu, pokračovala agentúra Associated Press.

Podľa amerických predstaviteľov, na ktorých sa odvoláva, Rusko ešte stále neurobilo nevyhnutné kroky na uvoľnenie napätia a mohlo by ešte čeliť dodatočným ekonomickým sankciám.

BRATISLAVA, VARŠAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.