NAKA urobila razie u Miroslava Kriaka a v rodičovskom dome Juraja Škrípa

dv 38_19 loj_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Policajti zaistili vysielačky, počítače i fotoaparáty.

Domové prehliadky u mužov podozrivých zo sledovania novinárov a politikov. Policajti z protizločineckej jednotky NAKA u nich zaistili vysielačky, počítače i fotoaparáty. Bývalý eštebák Miroslav Kriak, Juraj Škríp, ktorý bol štátnym funkcionárom a ani vyšetrovateľ Štefan Mlynarčík zatiaľ z ničoho obvinení nie sú.

V dome bývalého príslušníka ŠTB a SIS Miroslava Kriaka sú policajti z NAKA už niekoľko hodín. Býva neďaleko Bratislavy. Policajti sem prišli robiť domovú prehliadku aj na civilných autách.

Práve Miroslava Kriaka mal požiadať o sledovanie novinárov Peter Tóth. Robili to vraj za peniaze. Pôvodne údajne pre Mariana Kočnera, ktorý chcel získanými materiálmi poukazovať na možné poklesky žurnalistov. Miroslav Kriak si ale podľa vlastných slov myslel, že to robí pre štát. Zo sledovania robil fotografie aj záznamy.

„Účelom predmetných úkonov je zaistenie počítačovej techniky a iných nosičov informácií ktoré budú následne predložené na znalecké skúmanie,“ povedal hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.

Podľa našich informácií majú už niekoľko týždňov k dispozícii dokonca aj akési faktúry. V nich majú byť uvedené sumy, napríklad za kúpu parochní či iných vecí, ktoré použili pri sledovaní novinárov.

S Miroslavom Kriakom sme chceli hovoriť. Keď policajti odišli, zvonili sme u neho, ale dvere nik neotváral. Poslali sme mu správu, na ktorú nereagoval.

Policajti boli aj na ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny. Práve tam pôsobil ako riaditeľ odboru hmotnej núdze Juraj Škríp. On mal byť totiž ten, ktorý poslal sociálneho pracovníka na námatkovú kontrolu k novinárke Monike Tódovej.

„Myslím si, že to bolo zneužívanie právomocí verejného činiteľa,“ reagovala redaktorka Denníka N Monika Tódová ešte v máji.

Policajti boli aj rodičovskom dome Juraja Škrípa v Prievidzi. Exfunkcionár a ani jeho rodičia dvere neotvárali, no s jeho mamou sme sa zhovárali pred necelým mesiacom.
Po tom, čo televízia Markíza upozornila na možný prehrešok Juraja Škrípa, ústredie práce na neho podalo trestné oznámenie. Minister Ján Richter nám potvrdil, že vyslal na ústredie po prevalení tejto informácie vlastnú kontrolu.

„Je to veľmi nepríjemné.  Ja mám záujem vedieť, ako sa tento bývalý kolega pohyboval v tej práci, koľkokrát odchádzal v priebehu pracovnej doby, na základe akých povolení. Akonáhle bude táto otázka došetrená si opätovne sadneme s ľuďmi, ktorí sú zodpovední, ktorí ho aj prijímali do pracovného pomeru a budeme sa baviť aj o záveroch, ktoré z toho vyplývajú,“ hovoril minister práce Ján Richter.

No a razie boli podľa našich informácií aj u vyšetrovateľa a bývalého colníka Štefana Mlynarčíka. Toho mal zverbovať na spoluprácu Miroslav Kriak. Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky z nebezpečného prenasledovania či porušenia dôvernosti ústneho prejavu zatiaľ nikoho neobvinil.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sledovanie novinárov

Dôležité udalosti