Bukovský: Ak vypijete šesť šálok kávy denne, je najvyšší čas dať si pauzu

Adele a Spice Girls
Zdroj: Masson/shutterstock.com

Keď vydržíte abstinenčné syndrómy, po detoxe vám už vystačí iba šálka kávy.

Už naše staré mamy hovorili, a určite im dáte za pravdu aj v dnešnej dobe, že spánok je najlepší lekár. Veď nie je nič horšie, ako keď ste nevyspatí a v práci musíte podať nejaký výkon. Aj keď sa tieto dni poriadne nevyspíte pre horúčavy vedzte, že ak spíte menej ako šesť až osem hodín, má to vážne následky na vaše zdravie.

"Existujú  tzv. miRNA molekuly, ktoré ovplyvňujú zápal a riziko rakoviny. Práve ľudia, ktorí spia menej ako šesť hodín, majú v tele zníženú ich koncentráciu a zvyšuje sa u nich zápal v tele ktorý poškodzuje všetky bunky. Vrátane cievnej výstelky, tzv. endotelu, ktorá spôsobuje zvýšenie krvného tlaku. A tak dnes už vieme zmerať, že vzťah medzi spánkovým deficitom a krvým tlakom je veľmi tesný," vysvetlil Igor Bukovský.

Zdroj: LightField Studios/shutterstock.com

No a keď ste nevyspatí tak väčšina z nás siaha po káve, od ktorej môžeme byť podľa lekára aj závislí. Podľa jeho slov austrálski vedci zistili, že vypitie šiestich šálok tohto moku môže súvisieť s poškodením ciev a kardiovaskulárneho zdravia.

Mýty o káve a jej dennej dávke: Telo si zvykne na akékoľvek množstvo

"Mnohým ľuďom sa stáva, že ak začnú piť kávu, zvýši sa ich tolerancia na kofeín a dávku musia nestále zvyšovať. Ak ste sa dostali na úroveň šiestich káv za deň, mali by ste si urobiť dvoj až štvortýždňový kofeínový reset. Bude vám zle, bude vás bolieť hlava, najhoršie sú prvé dva týždne. Ak to však vydržíte, bude vám ako života budič opäť stačiť iba šálka kávy. Šesť je hranica, dve šálky sa považujú za zdraviu prospešné," dodal.

Vo videu z Telerána nájdete aj odpoveď na to,  prečo by sme mali z jedálnička vynechať priemyselne spracované potraviny.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti