Konfrontácia mafiánskych bossov: Černák a Lališ zoči-voči za jedným stolom

Televízia Markíza získala exkluzívne takmer trojhodinový záznam, na ktorom sa rozprávajú o údajnej objednávke vraždy Sylvie Volzovej.

To sa len tak nevidí. Dvaja bývalí bossovia najsilnejších mafiánskych skupín na Slovensku si sadli za jeden stôl. Televízia Markíza získala záznam z konfrontácie Mikuláša Černáka a Roberta Lališa.

Do väzenia v Banskej Bystrici za nimi prišli vyšetrovatelia, ktorí sa ich pýtali na údajnú objednávku vraždy Sylvie Volzovej. Bolo to ešte v marci minulého roka. Obaja už čelia obžalobe na súde.

Delil ich od seba sotva meter. Mikuláš Černák ani Robert Lališ nemali počas konfrontácie žiadne putá. Černák na takmer trojhodinovom zázname opisuje ako mal prebrať objednávku na vraždu Volzovej od Pavla Ruska. Potom ale vraj oslovil na spoluprácu sýkorovcov, keďže Volzová sa pohybovala po Bratislave.

„Robert, klameš! Pri stole si sa rozprával osobne s pánom Ruskom hlavne o tom, to bola tvoja požiadavka, aby zopakoval, čo vlastne žiada,“ povedal Mikuláš Černák, odsúdený na doživotie.

„Miki, to je nelogické!“ hovoril Robert Lališ. „Neklamem. Popieram, že by niekedy k tomuto stretnutiu došlo. Nikdy som s Ruskom túto vec nepreberal, je to nelogické. Mali sme niečo robiť pre pána Ruska a zrazu sme išli proti pánovi Ruskovi?“ pokračoval Lališ.

Údajná objednávka na likvidáciu Sylvie Volzovej mala prísť pol roka predtým ako prepukla kauza Gamatex – násilné prebratie Markízy na čele s Marianom Kočnerom. No a sýkorovci vtedy ťahali za jeden povraz práve s ním. A okrem toho, sa objavili po boku Sylvie Volzovej – robili jej ochranku. Takže zhrnuté – chránili ženu, ktorú mali predtým uniesť a zavraždiť.

„Pána Ruska som nepoznal, nikdy som sa s pánom Ruskom. Ani nevedel, že existujem. Ja sa vás teraz pýtam, ste ochotní ísť so mnou na polygraf? Pretože Miki, ja neklamem. Ja vás ľudsky chápem, prečo to robíte,“ hovoril Lališ.

Lališ alias Kýbel si myslí, že takto Černák vypovedá, lebo mu to môže pomôcť pri podmienečnom prepustení. No a kým Kýbel Černákovi vyká, ten mu zase tyká. Zdôvodnil to tým, že to preto, lebo sa všetko protokoluje. Do konfrontácie musel často vstupovať aj vyšetrovateľ.

„To divadlo, čo teraz hráš pred prítomnými,“povedal Černák. „Ja sa vás pýtam na polygraf,“ hovoril zas Lališ.

„Potom, keď budeš rozprávať ty, aj ti nebudem do toho skákať. Dohodnime si nejaké pravidlá. Toto je spôsob tvojej obrany, ale ty veľmi dobre vieš, ako to bolo a vieš, že hovorím pravdu. Pokiaľ by ma neboli zavreli, tak by sa to nikdy nebolo otočilo. Vedel si, že keď som dal niekomu ruku, tak som nikdy nepodrazil toho človeka. Ty ma poznáš veľmi dobre. Takže, preto ma zaujímalo, prečo si otočil, až potom som sa dozvedel, že si od Kočnera dostal peknú čiastku. To je tá logika, o ktorej ty hovoríš. Bola to oveľa väčšia suma... poprosím, aby si mi neskákal do reči, dobre? Vieš dobre, že tak ako sme urobili pána Bachledu, tak by sme dokončili aj Volzovú,“ dodal Černák.

Prednostu okresného úradu v Poprade – Vladimíra Bachledu - uniesli a zavraždili v máji 1997. Pre podiely v Tatravagónke, chcel ich iný mafián. Stalo sa to pár mesiacov predtým, ako mala prísť objednávka na Sylviu Volzovú. Aj v tejto vražde mali podľa Černáka prsty sýkorovci, nielen jeho ľudia. Lališ sa ale k tejto vražde vyjadrovať nechcel, lebo ešte nie je všetko právoplatne ukončené.

Prípad údajnej objednávky vraždy Volzovej už rieši súd. Vinu odmieta aj Pavol Rusko. Ďalší obvinený - Miloš Kaštan, bývalý černákovec, naopak tvrdí, že objednávku prebrali a Rusko mal vyplatiť aj zálohu 500-tisíc slovenských korún. Na najbližších pojednávaniach plánujú vypočuť Sylviu Volzovú, prokurátor chce dať priviezť aj Mariana Kočnera.

Reportáž nakrúcala Zuzana Ferenčáková

 


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.