Prieskum: Koalícia sa prepadá, do parlamentu by sa dostalo až 10 strán

Jennifer Aniston
Zdroj: TASR

Poslanci vznikajúcej strany exprezidenta by si sadli do deviatich kresiel.

Aj podľa najnovšieho prieskumu by sa víťazom parlamentných volieb stal vládny Smer-SD. Získal by 18,3 percenta hlasov, čo by znamenalo pätinu mandátov v parlamente, teda 30 kresiel.

Druhá by skončila koalícia PS/Spolu, ktorú by volilo 15 percent ľudí a získali by 25 mandátov. Tretia priečka by patrila kotlebovcom, ktorých by volilo 11,4 percenta ľudí a získali by 19 mandátov.

Do parlamentu by si zasadli aj poslanci SaS a KDH, ktorí by mali zhodne po 14 poslancov. Liberálov by pritom volilo 8,5 a kresťanských demokratov 8,2 percenta ľudí.

V snemovni by sedeli aj národniari, ktorí by so 7,6 percentami mali 13 poslancov. O troch poslancov menej by malo hnutie OĽaNO-NOVA, ktorému by dalo hlas 6,3 percenta ľudí.

V prieskume agentúry POLIS, ktorý urobila pre agentúru SITA od 11. do 18. júna na vzorke 1 165 ľudí starších ako 18 rokov, figuruje aj vznikajúca strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorá by s 5,2 percentami mala deväť poslancov.

O jedného menej by získal vládny Most-Híd (5,1) a hnutie Sme rodina Borisa Kollára, ktoré by tesne prekročilo brány parlamentu s rovnými piatimi percentami.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Pod hranicou zvoliteľnosti by zostalo päť strán. Preferencie vypočítali v agentúre POLIS z 55 percentnej účasti. Z nich by 28 percent respondentov nebolo nerozhodnutých a 17 percent by voliť určite nešlo.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Prieskum realizoval POLIS predtým, ako Andrej Kiska oznámil meno svojej strany a predtým, ako piati poslanci klubu OĽaNO oznámili, že v budúcich parlamentných voľbách nebudú za hnutie kandidovať. Podľa Jána Baránka, ktorý prieskum realizoval, je pravdepodobné, že toto rozhodnutie poslancov OĽaNO má vplyv na preferencie hnutia.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Polis

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.