Pellegrini ide lobovať za Šefčoviča, aby obsadil jeden z najdôležitejších postov v EÚ

Ruský prezident Vladimir Putin odpovedá na otázky verejnosti počas každoročného televízneho programu.
Zdroj: Julien Warnand, Pool Photo via AP

O kandidátoch budú diskutovať lídri na samite v Bruseli.

Slovensko sa v rámci procesu nominácií na najvyššie posty v štruktúrach EÚ bude snažiť dosadiť eurokomisára a podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča na post vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Ten dnes zastáva Talianka Federica Mogheriniová. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po príchode na dvojdňový summit Únie v Bruseli.

Hlavy vlád a štátov EÚ budú vo štvrtok na pracovnej večeri hovoriť o menách kandidátov na tri dôležité pozície - predsedu Európskej komisie, šéfa Európskej rady a vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

"Chcem povedať, že ideme robiť všetko preto, aby Maroš Šefčovič mohol získať niektorú z týchto pozícií, ale treba priznať, že ten boj bude veľmi intenzívny a náročný. Pretože skĺbiť stranícke záujmy politických skupín, jednotlivých krajín a častí EÚ je nesmierne náročné. Ale Šefčovič by mohol mať veľmi dobrú šancu byť napríklad vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú politiku. To by bola pozícia, ktorú by sme mohli preňho získať. Budeme robiť všetko pre to a stále je v hre ako kvalitný kandidát," povedal Pellegrini.

Šefčovičovi okrem jeho skúseností a kvality hrá do karát aj potreba zemepisnej rovnováhy. "Je dôležité, aby medzi ľuďmi v top pozíciách bol niekto zo strednej a východnej Európy. Šefčovič by mohol byť takýmto kandidátom," dodal premiér.

Pellegrini ďalej uviedol, že výsledok rokovaní o nomináciách na najvyššie posty môže byť nakoniec celkom iný a nemusia tam byť mená, ktoré sú v hre. Pri takýchto rokovaniach sa stáva, že v prvom kole sa zvedie boj so známymi menami a potom v druhom kole sa objavia mená, "s ktorými sme predtým nepočítali", pripomenul.

Pellegrini očakáva, že na summite to bude dlhá pracovná noc, a to nielen kvôli uvedeným nomináciám, ale aj kvôli náročnej agende, kde ako príklad uviedol klimatické ambície EÚ.

"Hlásim sa k tomu, aby sme sa snažili urobiť dohodu ešte na tomto summite, do zajtra. V opačnom prípade je tu riziko, že sa staneme rukojemníkmi Európskeho parlamentu, ktorý si už 2. júla zvolí svojho predsedu, čim zasiahne do deľby pozícií, o ktorých ideme rokovať," uviedol slovenský premiér.


Pellegrini na otázku TASR, ako vníma postoj maďarskej vlády, že krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) si vedia predstaviť podporu pre vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera ako šéfa eurokomisie, odpovedal, že nechce komentovať žiadne mená. Dodal však, že V4 aj napriek svojej rôznorodej politickej príslušnosti sa bude snažiť udržať jednotnú pozíciu aj preto, aby presadila zemepisnú rovnováhu pri nomináciách na najvyššie posty.

Krátko pred jeho príchodom do hlavného mesta EÚ portál pravda.sk vyšiel s informáciou, že Pellegrini údajne prejavil záujem, že v novom volebnom období chce byť šéfom Európskej rady. Túto pozíciu bude až do jesene zastávať Donald Tusk.

Predseda vlády o túto pozíciu prejavil veľmi vážny záujem pred týždňom, čo údajne denníku potvrdili tri od seba nezávislé zdroje z prostredia krajín V4.

O zložení rady sa začína hovoriť po májových eurovoľbách. Denník pozná postoje pár štátov k Pellegriniho snahe, ale oslovení politici si nateraz neželajú ich zverejnenie.

Ak by sa táto informácia potvrdila, musel by Pellegrini podať demisiu a s ním aj členovia jeho kabinetu. Dôvodom je ustanovenie v ústave. Následne by mala prezidentka Zuzana Čaputová poveriť niekoho zostavením novej.

Na samite majú vraj európski lídri ambíciu dohodnúť sa na obsadení troch pozícií - na predsedovi Európskej komisie, predsedovi Európskej rady a vysokom predstaviteľovi EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Chcú tak urobiť ešte pred 2. júlom, keď si poslanci Európskeho parlamentu zvolia nového predsedu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Demisia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.