Prehľad miest na kúpanie: Hygienici označili dve nevyhovujúce miesta

 Teplé letné počasie vylákalo ľudí na slniečko a k vode aj na bratislavských Zlatých pieskoch. 31. mája
Zdroj: TASR

ÚVZ bude tento rok monitorovať viac ako 80 prírodných vodných plôch a 213 umelých kúpalísk.

Je poriadne horúco a ľudia sa snažia schladiť, ako sa dá. Napríklad aj návštevou kúpalísk a prírodných jazier. Kúpacia sezóna sa začala oficiálnej pred týždňom, ale úrad verejného zdravotníctva len teraz zverejnil výsledky testov na kvalitu vody. Hygienici aj tento rok budú pravidelne kontrolovať vodu na všetkých typoch kúpalísk i prírodných jazier.

Pozrite si prehľad pripravenosti umelých kúpalísk, prírodných kúpalísk s organizovanou rekreáciou a prírodných vodných plôch s neorganizovanou rekreáciou, ktoré nám poskytla hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.

Prírodné kúpaliská a jazerá

ÚVZ bude tento rok monitorovať viac ako 80 prírodných vodných plôch.

Hygienici schválili ku 12. júnu prevádzku na štyroch prírodných kúpaliskách: Zlaté Piesky, Slnečné Jazerá - Senec (Bratislavský kraj) a Ružiná - pri obci Divín, Teplý vrch - Pláž Ormet (Banskobystrický kraj).

Hygienici dali zelenú aj týmto prírodným vodným plochám s neorganizovanou rekreáciou

Bratislavský kraj - Vajnorské jazero, Rusovce - Candell, Veľký Draždiak, Čunovo, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Ivanka pri Dunaji, Nové Košariská
Nitriansky kraj - APÁLI - mŕtve rameno Váhu Komárno, štrkoviskové jazero Kava
Košický kraj - Pod Bukovcom, Ružín - Hornádske rameno, banské jazero Úhorná

Na schválenie čaká ďalších deväť prírodných kúpalísk:

Bratislavský kraj - Kuchajda
Banskobystrický kraj - Ružiná - pri obci Ružiná, Teplý vrch - Pláž Drieňok, Zelená voda - Kurinec
Košický kraj - Vinianske Jazero, Zemplínska Šírava - Hôrka, Zemplínska Šírava - Medvedia Hora
Prešovský kraj - Veľká Domaša - Tíšava
Žilinský kraj - Liptovská Mara - Liptovský Trnovec

Tento rok nebudú na Zemplínskej šírave prevádzkované strediská Biela hora, Kamenec a Paľkov.

DVE NEVYHOVUJÚCE MIESTA

Podľa Račkovej výsledky predsezónnej kontroly potvrdili nevyhovujúcu mikrobiologickú kvalitu vody na kúpanie na dvoch prírodných vodných plochách v okrese Gelnica: na Ružíne (odberné miesta Hnilecké rameno, areál vodného lyžovania - SKI a chaty Pod skalou - Chaty) a v Turzovskom jazere.

Vzorky zobrali aj z iných jazier a vodných plôch, ale výsledky zatiaľ nie sú k dispozícií. Sú to Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richňavské jazero, Vindšachtské jazero, Banská Bystrica, Plážové kúpalisko - jazero v Banskej Bystrici, VN Duchonka, TONA Šurany, Zelená voda - Nové Mesto nad Váhom

Vo Vodnej nádrži Lipovina - Bátovce zistili zníženú priehľadnosť vody, zvýšená farba a reakcia vody (pH). Znížená priehľadnosť bola zistená aj na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach.

Hygienici vysvetľujú, že nie v každom prípade zistenej nevyhovujúcej kvality vody (napr. znížená priehľadnosť) hrozí akútne poškodenie zdravia verejnosti a je nevyhnutné vydať zákaz kúpania.

„Dôvodom na vydanie zákazu kúpania je predovšetkým opakovane potvrdená nevyhovujúca kvalita vody v zdravotne významných, najmä mikrobiologických a biologických ukazovateľoch," konštatovala Račková.

Umelé kúpaliská

ÚVZ bude sledovať  213 umelých kúpalísk s 658 bazénmi, z toho 197 s termálnou vodou a 461 s netermálnou vodou. Tento rok ÚVZ zaradil do monitorovania zahrnuté aj niektoré plavárne, ktoré v lete prevádzkujú vonkajšie sezónne priestory alebo sú využívané verejnosťou vo významnejšej miere vzhľadom na nedostatok iných možností v regióne.

Z dôvodu nestáleho počasia sa na kúpaliskách v severných regiónoch, tak ako v minulých rokoch začne sezóna až v júli. Príslušné RÚVZ vykonávajú priebežne obhliadky pripravenosti kúpalísk a ukladajú podmienky pre zahájenie prevádzky.

Povolenie na prevádzku dostalo k 12. júnu zatiaľ len 312 bazénov. Kúpaliská, ktoré majú povolenú prevádzku, vykazovali na základe výsledkov analýz v jednotlivých bazénoch vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie.

Mimo prevádzky

Toto leto budú mimo prevádzky kúpaliská TK Katarína v Kremnici, Plážové kúpalisko Tornaľa, Termál Centrum GALANDIA Galanta (závažné technické nedostatky), LK v Čalovci, ktoré rekonštruujú, LK TRITON v Košiciach (viaceré závažné technické nedostatky ako aj majetkoprávne nezrovnalosti) a Mestské kúpalisko v Moldave nad Bodvou (nedostatok finančných prostriedkov na jeho rekonštrukciu).

ÚVZ zverejnil podrobný zoznam vyhovujúcich a nevyhovujúcich miest na kúpanie. Nájdete ho tu

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kúpalisko

Dôležité udalosti