Domáce

Železnice vysvetľovali, prečo berú za bicykel toľko, koľko berú

vlak-bicykel-vagon0.jpg

Teda 1,5 eura.

Občianske združenie Cyklokoalícia kritizuje, že osobný dopravca - Železničná spoločnosť Slovensko - žiada neraz vyššie cestovné za bicykel než za samotného pasažiera. Ide najmä o cesty na kratšie vzdialenosti.

"Kým dospelý človek zaplatí za jednosmerný lístok napríklad zo železničnej stanice v bratislavskom Lamači na Hlavnú stanicu 0,44 eura, za bicykel zaplatí viac ako trojnásobok, teda 1,5 eura. Podobne absurdne vysoké sú ceny v rámci ostatných mestských častí a priľahlých obcí," porovnáva Peter Netri z Cyklokoalície.

 "Zavedenie cenovej politiky, ktorá by viedla k masovému nárastu skokovým spôsobom, nemôžeme realizovať, pretože odviesť také počty bicyklov nie je v možnostiach nášho vozového parku," zhrnula riaditeľka Odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Morháčová.

Aj český model, keď cestovné za bicykel závisí od precestovanej vzdialenosti, by priniesol negatíva, vyplýva z Morháčovej vyjadrenia.

"Idú až k cene desať eur za bicykel," napísala o českom cestovnom. Ak by ceny ZSSK stupňovala podľa kilometrov, okrem zlacnenia na krátku vzdialenosť by zmena priniesla aj zdraženie na tú dlhšiu, pripomína Morháčová.

Železničiari podľa nej chystajú novinky týždenný aj mesačný lístok. Mesačný lístok na bicykel bude stáť osem eur. "Pre porovnanie, pri 20 cestách za mesiac oboma smermi by stála preprava bicykla 60 eur," dodala Morháčová.

Za prvé štyri mesiace tohto roka slovenské vlaky prepravili vyše 12-tisíc bicyklov, čo je oproti rovnakému obdobiu v minulom roku nárast o 40 percent (8741 bicyklov). 

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.