Dva silné výbuchy spôsobili chaos v Košiciach. Do ulíc vyrazili hasiči aj policajti

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

Rezort obrany sa za hluk ospravedlnil, dodal však, že takéto situácie sú pri zabezpečovaní vzdušného priestoru bežné

Dva ohlušujúce výbuchy vystrašili v noci východniarov. Do košických ulíc vyšli hasiči aj policajti. Nad regiónom preleteli dve stíhačky nadzvukovou rýchlosťou, ktoré sme núdzovo vyslali k talianskemu dopravnému lietadlu.

Silné výbuchy bolo počuť v okruhu desiatok kilometrov - od Rožňavy až po Trebišov. Rázová vlna roztriasla okná a ľudia nevedeli, čo sa deje.

Ohlušujúce rany vystrašili Košičanov. Sociálnymi sieťami sa šírili informácie o tom, že v meste vybuchol plyn. V uliciach bolo vidieť hasičov i policajtov.

Do terénu boli vyslané všetky policajné zložky, ktoré boli k dispozícii, aby preverili situáciu. Mimoriada situácia sa však v tomto prípade nepotvrdila.

Za všetkým bol prelet dvoch MIG-ov, ktoré pri prekonaní rýchlosti zvuku spôsobili takzvaný sonický tresk. Núdzovo sme ich vyslali za talianskym lietadlom.

 „Takzvaný ostrý vzlet si vyžiadala situácia, pri ktorej orgány riadenia letovej prevádzky nemali nad naším územím spojenie s talianskym dopravným lietadlom Airbus 320, ktoré letelo na trase Miláno - Charkov," vysvetlila Danka Capáková, hovorkyňa Ministerstva obrany.

Ako sme mohli stratiť kontakt s airbusom, sme sa dnes na leteckom úrade ani letovej prevádzke nedozvedeli.

Podľa leteckého technika zlyhal ľudský faktor, došlo k nepochopeniu a posádka naladila inú frekvenciu ako mala.

Rázová vlna, ktorá vystrašila ľudí, môže dosiahnuť úroveň až 200 decibelov.

Letecký technik uviedol, že je to vyvolané z časti tlakovou energiou, ktorá vzniká za lietadlom. Vzniká tam rázový kužeľ a rozdiel týchto tlakových polí pred a za lietadlom vyvoláva vlnu v podobe zvukového efektu.

Talianske dopravné lietadlo naše MIGy sprevádzali až na hranicu s Ukrajinou.

„Išlo o štandardné operačné postupy, ktoré si vyžiadala táto situácia. My sa samozrejme ospravedlňujeme za situáciu a hluk, ale treba si uvedomiť, že vzdušné sily zabezpečujú priestor 24 hodín denne 7 dní v týždni a takéto ostré vzlety sú toho súčasťou," uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany SR.


KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Stíhačky

Dôležité udalosti