Černák bol vraj pripravený zabiť Lexu aj Mečiara. Mal to povedať inému mafiánovi

Pred vyšetrovateľmi to povedal Robert Lališ s tým, že takto Černák reagoval na to, keď ho varoval pred zadržaním.

Šéf mafiánskej skupiny sýkorovcov tvrdí, že varoval Mikuláša Černáka pred zadržaním. Ten vraj povedal, že keď bude treba, „dá dole" Lexu aj Mečiara. Vyplýva to zo záznamu z konfrontácie, ktorý získala televízia Markíza.

Dnes stoja bývalí bossovia proti sebe. Minimálne v prípade údajnej objednávky vraždy Sylvie Volzovej totiž každý tvrdí čosi iné. Práve preto ich posadili vyšetrovatelia k jednému stolu. Lališ a Černák pri nej odkryli aj vzájomné vzťahy.

Výčitky pre vykanie

Na takmer trojhodinovom zázname z konfrontácie hovoria väčšinou odsúdení mafiáni o údajne plánovanej likvidácii Sylvii Volzovej. Popri tom však poodhalili aj čosi viac. Mikuláš Černák povedal, že po vražde Miroslava Sýkoru považoval Roberta Lališa alias Kýbla za šéfa skupiny sýkorovcov. Keď niečo potreboval, obrátil sa vraj priamo na neho. Preto sa čudoval, prečo mu Robert Lališ počas konfrontácie vyká.

"Robo, prečo hráš to divadielko, zbytočne tuná s vykaním, keď sám tvrdíš vo svojich výpovediach, že sme boli v dobrom vzťahu, že sme sa stretávali, že sme si tykali," povedal Robertovi Lališovi Mikuláš Černák.

"Súhlasím s pánom Černákom, ja som nikdy nepopieral, že sme si tykali, ale v súčasnosti sme, bohužiaľ, keďže sa takéto veci robia, aj na súde si budeme musieť vykať. Ja nemám problém, môžeme si tykať, keď nám to dovolia páni. Nesúhlasím s jednou vecou, nehrám žiadne divadlo," odpovedal mu Robert Lališ.


Varovanie pred zadržaním

Vyšetrovateľ sa ich pýtal aj na posledné vzájomné stretnutie po tom, ako mala byť zadaná objednávka na vraždu Volzovej. Černák si pamätá na svoju pompéznu oslavu z decembra 1997, Lališ tvrdí, že ešte po oslave sa videli.

"V Trnave na benzínovej pumpe, kde som vám s pánom Bališom prišiel oznámiť informáciu, ktorú som vedel sprostredkovane od pána Eduarda Diniča, že sa na vás chystá zatknutie. Vaše, Kánove a Kaštanove," tvrdí niekdajší boss skupiny sýkorovcov.

Aj toto Lališovo tvrdenie dokazuje, aké boli vzťahy medzi mafiánmi vrtkavé. Eduard Dinič viedol iný gang v Bratislave, bol Lališovým konkurentom. A kým v decembri 1997 mal od neho Černákovi odovzdávať odkaz, o päť mesiacov neskôr Eduarda Diniča zabil výbuch na Zlatých pieskoch. No a paradoxom na tom celom je, že za jeho likvidáciu odsúdili aj Roberta Lališa.

Vraj by zabil Mečiara aj Lexu

"Vy ste sa tomu viac-menej arogantne vysmial, môžem vás dokonca citovať pán Černák, čo ste povedali: „Robko, ja sa nebojím nikoho! Keď bude treba, zabijeme aj Lexu a zabijeme aj Mečiara." To sú presne vaše slová, pán Černák, dáme dole, tak Lexu aj Mečiara. Na to som vám povedal, či ste sa nezbláznil," povedal na konfrontácii Lališ Černákovi.

Ten len krútil hlavou nad Lališovými tvrdeniami. "Nemám čo už povedať. Si tiež myslím, že to nie je k predmetu veci," povedal Černák.

Gesto na záver

Obaja muži sú odsúdení na doživotie za množstvo vrážd a ďalším stíhaniam ešte čelia.

Robert Lališ akúkoľvek účasť na údajnej plánovej vražde Volzovej popiera, Černák naopak detailne opisuje, čo sa malo na jeseň 1997 stať.  Aj napriek tomu, že každý tvrdí o tomto skutku niečo iné, kedysi najsilnejší muži podsvetia sa na záver konfrontácie navzájom povzbudili slovami "Drž sa." a podali si ruky.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej z Televíznych novín, ktorá sa téme dlhodobo venuje.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.