Policajti si sami budú kupovať zbrane. A my im na ne prispejeme

Pištoľ Luger
Zdroj: Shutterstock.com

A budú ich používať v službe.

Policajti budú môcť nosiť v službe vlastné pištole a štát im dokonca na ich kúpu prispeje. Televízii Markíza to dnes povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Suma, ktorou štátna kasa zasponzoruje súkromné zbrane, zatiaľ jasná nie je. Odvíjať sa bude od ceny, za ktorú rezort nakúpi pištole pre celý zbor v pripravovanom tendri.

Po masívnom prezbrojovaní polície sa začalo hovoriť po 30. auguste 2010, teda po masakri v Devínskej Novej Vsi. Policajti však pre rôzne problémy s tendrom doteraz nové zbrane nemajú.

Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že nová súťaž je na spadnutie. Ale prichádza s novinkou. Tí, ktorí budú chcieť, v službe budú môcť používať v službe vlastnú pištoľ. A štát na jej kúpu aj prispeje. „Nechceme obmedzovať tých, ktorí radi cvičia a pravidelne strieľajú. Buď so svojimi zbraňami alebo tými, ktoré im lepšie sedia do ruky," vysvetlil pre TV Markíza zámer minister.

Vlastnú zbraň si policajt odpracuje

Tvrdí, že vlastná odskúšaná zbraň - rovná sa profesionálnejší zásah. Pištoľ však nebude môcť byť hocijaká. Všetci musia používať rovnaký typ streliva - 9 mm Luger.

Zdroj: Shutterstock.com
Štát chce policajtom na ich súkromné zbrane aj prispievať. A to presne v takej výške, za ktorú kúpia v tendri zbrane pre celý zbor. Ak pištoľ vyjde napríklad na 400 €, tak ten, čo si kúpi vlastnú dostane rovnakú sumu. „A sumu si bude musieť v zbore aj odpracovať," dodáva Kaliňák. Hovorí sa o 15 rokoch. Ak policajt skončí predtým, časť peňazí vrátiť.

Používanie vlastných zbraní v zbore nie je novinka. Podľa Hospodárskych novín to majú policajti povolené aj dnes. Dôvod je však iný - terajšie pištole sú staré. „Hlavne ich presnosť a slabá účinnosť je nedostatočná na zabezpečenie služby," tvrdí policajný prezident Ľubomír Ábel.

Vedenie polície všetky súkromné zbrane skontrolovalo a schválilo. Ostatní policajti musia čakať na tender. Rezort vnútra by ho mal vyhlásiť začiatkom roka, víťaz bude známy najskôr v apríli 2014.


BRATISLAVA/Michal Hečko

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti