Veriaci sa mu poskladali na novú faru. On však teraz odchádza a dom ponúka na predaj

Fara v Smolníckej Hute.
Zdroj: TV Markíza

Preložili ho do Hnúšte.

Obyvateľov Smolníckej Huty na Spiši rozhádal farár. Miestni sa mu skladali na výstavbu fary, no teraz, keď ho preložili do Hnúšte, farár ponúka cez inzerát dom s piatimi izbami, dvoma kúpeľňami a tromi toaletami ako vlastný. Do sporu už vstúpil aj biskup. Ako sa to napokon skončí nateraz nikto nevie.

„My sme sa skladali, ľudia robili tam zadarmo, peniaze, naši ľudia chodili po dedinách pri Prešove, zbierali peniaze. Pre faru, pre kostol tí ľudia pôvodní by boli dali aj život. Posledné peniaze staré ženy, čo majú 200 eurový dôchodok," posťažoval sa nám miestna obyvateľka Mária Imrichová.

Budova fary, ktorú kňaz ponúkol na predaj, sa stala témou číslo jeden v širokom okolí. Paradoxne nie každý ale na farára hromží. Vraj keby nebolo jeho, dom by nestál a ani to, že sa veriaci na výstavbu sčasti poskladali, mnohých príliš nevyrušuje.

To, že je napokon vlastníkom fary farár, niektorí zobrali ako holý fakt. Časť obce stojí vyslovene na strane kňaza.

Farár s reportérom Jánom Tribulom komunikoval len cez SMS správy. Tvrdí, že nejde o problém, len nedoriešenú vec, chybu v komunikácii a spomína exekúcie Rožňavskej diecézy. V piatok (28. 6.) vraj majú stretnutie s biskupom a tam to doriešia.


„Zdravím vás, nejde o problém. To je len nedoriešená vec, ktorá trvá niekoľko rokov. Chýbala komunikácia ešte s bývalým vedením a exekúcie ešte Rožňavskej diecézy. Zajtra máme stretnutie a všetko bude vyriešené... a podá sa stanovisko. Takže vám dám vedieť. Veď vás poznám. A toto sa malo dávno vyriešiť. Ale zajtra vám podám stanovisko, že všetko sa vysvetlilo. Nechceme riešiť veci cez médiá," napísal v SMS.


Starosta Marián Pohly verí, že Smolnícka Huta o faru nepríde „Dúfajme, že nie, v našom štáte je všetko možné, ale dúfam, že toto neskončí takto," dúfa.

Pekný domček v krásnom prostredí môže záujemcom ulahodiť, ale nie každý v dedine je s tým zmierený „Ja keby som bola pán biskup, poviem - môj zlatý, ty si môj zamestnanec, choď na kataster, daj to prepísať na cirkev a je pokoj," povedala pani Imrichová.

Koľko vlastných peňazí do výstavby vložil farár nevedno, ani to, koľko veriaci, ale právnik hovorí toto.

„Bolo by treba naozaj vidieť všetko, ako sa robila tá zbierka, aký bol úmysel tých ľudí, keď ju podporovali, aká časť sa z toho postavila a tak ďalej, ale ja predpokladám, že obec, že naozaj tí ľudia tvoria súčasť nejakého spoločenstva, majú záujem si ho zveľaďovať, možno bola stará fara, chceli ju mať lepšiu a robili to za týmto účelom. Oni to nerobia kvôli konkrétnej osobe farára, pretože samozrejme ten sa môže zmeniť, oni to robia pre seba ako spoločenstvo veriacich ľudí a tak by sa to asi aj malo vyhodnocovať," ohodnotil prípad právnik Ivan Syrový.

„Ja sa starám o postihnutého syna, môj manžel zomrel a my sme dávali peniaze, nie raz po 5-tisíc korún a nie je mi to ľúto, ale keď to má on mať, tak nech mi to vráti tiež pre môjho syna," dodala pani Imrichová.

Posledné slovo tu bude mať zrejme rožňavský biskup, niektorí miestni sa za ním zajtra chystajú. Tí najviac nahnevaní tvrdia, že faru za žiadnych okolností predať nedovolia, už len preto, že na ňu prispeli aj mnohí starkí, ktorí medzičasom umreli a dali to posledné, čo mali.SMOLNÍCKA HUTA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Biskup

Dôležité udalosti