Uzavreli vyšetrovanie vraždy Mečiarovho funkcionára. Mafián hovorí o spackanej akcii

Janette (v strede) s bývalými farmárkami Luciou Šindlerovou a Lulou Gachulincovou

Z piatich obvinených kedysi silných mužov podsvetia, zostal len jeden.

Dvadsaťdva rokov po vražde funkcionára HZDS policajti prípad uzavreli. Pôvodne z nej obvinili piatich mafiánov. Nakoniec zostal len Mikuláš Černák. Všetko sa to stalo pre podiely v Tatravagónke. Jeden z pôvodne stíhaných bossov podsvetia ale tvrdí, že to spackali.

Najskôr Bachledu prehovárali

Na Vladimíra Bachledu, prednostu Okresného úradu v Poprade, išli vraj najskôr podobrotky. Mafiáni sa s ním stretli v hoteli. Zavolali tam aj Milana Reichela, kedysi považovaného za šéfa popradského podsvetia.

"Som tam spoznal ľudí z DS, boli to pápayovci, sýkorovci a Mikuláš Černák. Pred hotelom ma dobehol Mikuláš Černák, kde mi hovorí, Milan, máme obchod tuná asi za 20 miliónov korún. Ja som mu povedal, zadrž Miki, mňa to nezaujíma, dodal, treba prepísať akcie a dajú sa ľahko zarobiť veľké peniaze," povedal pre TV Markíza ešte v minulosti Milan Reichel.

Zdroj: TV Markíza

Objednávka za 20 miliónov korún

Vladimír Bachleda podiely ale prepísať odmietol. K slovu teda prišiel násilný variant. Celé to objednal Peter Steinhübel prezývaný Žaluď. Ponúkal za ňu 20 miliónov slovenských korún. Zarobiť chceli viacerí. Bolo to v máji 1997.

"Pán Steinhübel bol ten, ktorý financoval únos, prepis podielov a likvidáciu poškodeného Bachledu. Od Žaluďa si mi doniesol peniaze na pána Bachledu," povedal Mikuláš Černák pri konfrontácii Robertovi Lališovi. Ten zase reagoval, že žiadne peniaze mu nedával a nechce sa k tomu vyjadrovať. 

Bachledu uniesli a držali ho v penzióne v Bystrej, kde vtedy Černák choval tigre. Omámili ho a donútili prepísať podiely v Tatravagónke. Overil to notár.

Obvinený zostal len jeden

Pôvodne boli z tejto vraždy obvinení piati kedysi silní muži podsvetia. Od sýkorovcov - Robert Lališ a Ladislav Bališ. Od černákovcov - Mikuláš Černák, jeho pravá ruka Ján Kán a ekonóm skupiny Miloš Kaštan. Prokurátorka ale štyrom z nich obvinenia zrušila. Vraj nemala dostatok dôkazov.

Napríklad Ladislava Bališa zbavila stíhania hoci sťažnosť sám nepodal. Prípad tak uzavreli len s jedným vinníkom. "Uvedená trestná vec poškodeného bola dňa 17.06.2019 ukončená návrhom na konanie o dohode o vine a treste vo vzťahu k obvinenému Mikulášovi Č.," povedal pre TV Markíza Michal Slivka, hovorca policajného prezídia.

Černák sa k vražde priznal. Podľa tohto rozhodnutia mal teda Bachledu uniesť, omámiť, donútiť k prepisom podielov, vykopať hrob, zabiť ho a zakopať celkom sám. "Narazili sme na problém, na ktorý narážame priebežne a to je to, že organizovanú skupinu tvorí Mikuláš Černák. Vo väčšine trestných vecí, ktoré sa snaží objasniť, je obvinený výlučne sám," skonštatoval Černákova advokát Miloš Maďar.


Mafián naznačil, že objednávateľ vraždu nechcel

Robert Lališ na konfrontácii s Černákom k inej trestnej veci naznačil, že Steinhübel podľa neho spokojný nebol. "Po celej spackanej veci s pánom Bachledom nemal absolútne žiadny záujem sa s vami stretávať, pán Černák, alebo kontaktovať, s nikým z vašej takzvanej skupiny," povedal Lališ. Černák na to len pokrútil hlavou.

Týmto naznačil, že Žaluď nechcel jeho smrť, iba akcie. Černák ale tvrdí, že riskovať nemohli. Vladimír Bachleda bol vysokopostavený funkcionár HZDS, zrejme by ich všetkých udal.

"Z výpovede iného člena organizovanej skupiny sýkorovcov vyplýva, že bolo v tom čase absolútne nepredstaviteľné, že by táto osoba bola ponechaná na slobode..." dodal Černákov advokát.

Dodnes nenašli všetky Bachledove pozostatky. V lesoch pri Bystrej objavili len štyri rebrá. Aj tento zločin je dôkazom toho, ako si mafiáni v 90-tych rokoch robili, čo chceli a neváhali zniesť zo sveta ani človeka blízkeho vláde.

Reportáž do Televíznych novín pripravila redaktorka Zuzana Ferenčáková.


 

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.