Týchto 15 chýb robíme najčastejšie pred odletom na dovolenku

Kika si v Oteckoch zahrala samu seba.
Zdroj: TASR

Okrem platnosti vášho pasu a detí je problém aj priezvisko žien.

Letná dovolenková sezóna je na Letisku M. R. Štefánika už v plnom prúde. Každoročne sa však dovolenka pre mnohých z nás skončí ešte pred samotným odletom. Dôvodom je, že vám neumožnia odlet pre niektorý z nasledujúcich dôvodov.

Neplatný pas

Stáva sa, že ľudia zistia až pri vybavení na check-in pulte, že ich pas už neplatí. V tom prípade cestujúcemu nie je umožnený odlet. Prichádza tak o zaplatenú dovolenku i letenku.

Nedostatočná dĺžka platnosti pasu

Pre vstup do niektorých dovolenkových krajín nestačí mať len platný pas, ale dĺžka platnosti musí byť ešte i niekoľko mesiacov po prílete do krajiny. Ak cestujúci nemá dostatočne dlho platný pas, tak nemôže odletieť.

Podmienky pre vstup do dovolenkových krajín

Albánsko - platnosť pasu aspoň 3 mesiace
Cyprus - pre južný Cyprus platnosť pasu počas pobytu, pre severný Cyprus pri letoch cez Turecko platnosť pasu aspoň 150 dní
Egypt - platnosť pasu aspoň pol roka po prílete do krajiny, víza dostanete po prílete
Izrael - platnosť pasu počas pobytu
Jordánsko - platnosť pasu 6 mesiacov po návrate z krajiny
Kapverdy - platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po prílete do krajiny
Macedónsko - platnosť pasu/ID aspoň 90 dní po prílete
Maroko - platnosť pasu počas pobytu
Turecko - platnosť pasu aspoň 150 dní po návrate (5 mesiacov), netreba víza
Omán - platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po návrate, víza sa získavajú po prílete do krajiny
Spojené arabské emiráty - platnosť pasu aspoň 3 mesiacov po prílete, netreba víza
Tunisko - platnosť pasu počas pobytu, netreba víza.

Neplatná alebo nedostatočne platný pas dieťaťa

Nestačí vám skontrolovať si platnosť a dĺžku platnosti. Zatiaľ čo vy môžete v Únii cestovať na občiansky preukaz, každé dieťa pri ceste do zahraničia musí mať vlastný pas. Deťom mladším ako 6 rokov sa cestovný pas vydáva na dva roky. Aj pre ne pri ceste do vybraných krajín platí, že pas musí byť platný ešte aspoň pol roka po prílete do destinácie.

Stratený a znovu nájdený pas

Nezabudnite, že ak ste pas nevedeli dlho nikde nájsť a nahlásili jeho stratu na polícii a vybavili si nový, no svoj pôvodný ste medzičasom našli, už naň neodletíte. Takýto pas je považovaný za neplatný! Pri odlete preto použite už svoj nový cestovný pas.

Zabudnutý pas v kopírke

Často si dovolenkári zabúdajú cestovné doklady (pas, občiansky preukaz) v kopírovacom stroji, keď si boli dať pred odletom robiť fotokópie týchto dokladov. Na letisko tak prišli bez nich alebo len s fotokópiou. Mali by ste si dávať na to pozor, pretože bez platného originálu cestovného dokladu neodletíte. Fotokópia dokladu nie je pri odlete akceptovaná.

Zbalenie sa do spoločnej batožiny

Každý cestujúci sa musí spravidla pobaliť do vlastnej batožiny. Aj dopravca Smartwings, ktorý doposiaľ povoľoval pri spoločnom cestovaní rodín združovanie hmotností batožín, zmenil tento rok pravidlá prepravy batožín a sčítavanie hmotností kufrov už neumožňuje. Ak sa rodina zbalí do spoločného kufra so sčítanou hmotnosťou dvoch menších batožín, dopravca si bude účtovať dodatočný poplatok.

Rôzne priezviská žien pred a po svadbe

Letné mesiace sú obdobím svadieb a svadobných ciest. Ženy si však musia dať pozor na to, že ich priezvisko musí byť rovnaké na letenke i na cestovnom doklade, teda občianskom preukaze či pase.

Priezvisko cestujúcej nahlásené v cestovnej kancelárii musí byť zhodné s priezviskom na cestovnom doklade. Ak sa priezviská jednej osoby rôznia, strácate nárok na odlet.

Ak teda žena odchádza na dovolenku ihneď po svadbe a nemá ešte vybavený občiansky preukaz či pas na nové priezvisko, treba v cestovnej kancelárii či pri kúpe letenky nahlásiť dievčenské priezvisko.

Chýbajúce potvrdenia o zdraví

Letecké spoločnosti vyžadujú v prípade tehotenstva ženy, a pri zdravotných komplikáciách, potvrdenie od lekára nie staršie ako 6, 7, 10 či 14 dní.

Lekárske potvrdenie o zdravotnom stave cestujúceho musí byť na predpísanom formulári leteckej spoločnosti, ktorou cestujúci letí, tzv. Travel Clearance form, Fit to fly, MEDIF (Medical Information Form).

Obvykle nájdete tento formulár na webovej stránke leteckej spoločnosti v sekcii Prepravné podmienky. V prípade, že cestujúci nemá potvrdenie od lekára na predpísanom formulári požadovanom leteckou spoločnosťou, nemusia ho pustiť na odlet.

Potvrdenie o zdravotnom stave musí mať pasažieri pri sebe pri vybavení na check-in pulte a počas letu.

Napr. spoločnosť SmartWings ho vyžaduje v týchto prípadoch:

· infarkt myokardu (21 dní a menej pred cestou)
· mŕtvica (10 dní a menej pred cestou)
· novonarodené deti (7 dní a menej od pôrodu)
· choroba z dekompresie
· pneumotorax (14 dní a menej od udalosti)
· požiadavka na službu nosítok/pri cestovaní s inkubátorom
· potreba zdravotníckeho kyslíku počas letu
· neschopnosť pri sedení udržať vzpriamenú pozíciu
· poranenia hlavy (14 dní a menej od udalosti)
· zlomeniny (okrem nekomplikovaných zlomenín horných končatín a prstov horných končatín)
· sadra (okrem sadier horných končatín a prstov horných končatín)
· nekomplikované jednoduché tehotenstvo (od 26. do 34. týždňa)
· nekomplikované viacpočetné tehotenstvo (od 20. do 28. týždňa)
· ťažká žilová trombóza
· ťažká duševná choroba (cestujúci musí cestovať so sprievodom, ktorý má zabezpečené vedľajšie sedadlo)
· akákoľvek vážna alebo akútna infekčná choroba (vrátane ovčích kiahní).

Lekárske potvrdenie alebo iný hodnoverný doklad (napr. preukaz pacienta) sa odporúča ukázať na bezpečnostnej kontrole v prípade, že mátei v tele voperovaný kovový predmet, kardiostimulátor, potrebuje inzulínové perá a pod. Potvrdenie by malo byť v slovenskom aj anglickom jazyku, ale nemusí byť úradne overené.

Pomýlenie si linky a čas odletu

Počas dňa je bratislavskom letisku niekoľko odletov do Antalye,Hurghady či Burgasu. Cestujúci tak musí sledovať nie len destináciu, do ktorej letí, ale aj číslo linky, číslo nástupnej brány a presný čas odletu. Zaznamenali už prípady, keď ľudia let zmeškali, pretože stáli v nesprávnom rade na nástup do lietadla.

Nepočúvanie hlásení letiska

Konkrétne mená cestujúcich na dostavenie sa na odlet sa spravidla nevyhlasujú. Nespoliehajte sa preto na to, že vás na nástup na let vyzvú menovite letiskovým rozhlasom.

Je na zodpovednosti cestujúceho, aby na nástup do lietadla prišiel načas.

Sledujte preto na informačných tabuliach stav vášho letu. Zároveň pozorne počúvajte každé hlásenie letiskového rozhlasu týkajúce sa vášho letu. Ak sa vyhlásia tzv. boarding, ihneď sa dostavte k nástupnej bráne.

Neskorý prístup k nástupnej bráne

Nástup na odlet, tzv. boarding, sa začína približne 45 až 50 minút pred odletom, väčšinoou vás vyzvú letiskovým rozhlasom. Nástupná brána sa uzatvára spravidla 30 či 20 minút pred odletom a nie až v čase samotného odletu. Ak sa cestujúci príde na nástup neskoro, stráca nárok na odlet a nemá nárok na vrátenie ceny letenky, ale ani na náhradný let.

Dôležité dve hodiny

Cestujúci by sa mali prísť na letisko dve hodiny pred odletom. Vybavenie na check-in pulte, prechod bezpečnostnou kontrolou, a pri odletoch do krajín neschengenu aj hraničnou resp. pasovou kontrolou, si vyžaduje určitý čas. Ak prídete na letisko neskôr, nemusíte mať dosť času na všetky úkony.

Alkohol pred odletom

Radosť z odletu na dovolenku s kamarátmi neraz cestujúci oslavujú už na letisku alkoholom. Ak zamestnanci letiska spozorujú pasažiera pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, takémuto cestujúcemu neumožnia odlet. Nemá nárok ani na vrátenie ceny letenky či náhradný let.

Zakázané predmety v príručnej batožine a tekutiny

Medzi predmety, ktoré si nemôžete mať v príručnej batožine, patria rôzne napodobeniny zbraní, granátov, nábojov, a to či už v tvare prívesku na krk, alebo príveskov na opasok.

Patria sem i detské hračkárske zbrane - vodné pištole, ale aj tenisové rakety. Práve tieto predmety sú tými, ktorých sa musíte na bezpečnostnej kontrole najčastejšie vzdať, a ktoré si už potom nemožno vyzdvihnúť.

Na dovolenku sa neoplatí pribaliť si do príručnej batožiny fľašu alkoholu či vína. Naďalej platí, že tekutiny, pasty, gély, spreje môžete mať v príručnej batožine len v objeme do 100 ml alebo 100 gramov, uzatvorené v plastovom ZIPP vrecku s max. kapacitou liter. Patria sem aj napr. bryndza, treska, nátierky, paštéty, maslo a iné.

Ak si želáte tieto predmety a potraviny prepraviť, mustíte ich umiestniť do podanej, nie príručnej batožiny.

Netrpezlivosť pri vybavení alebo meškaní letu

Vybavenie cestujúcich na odlet - check-in - je pred odletom nevyhnutný proces, ktorý si vyžaduje časový priestor a zároveň i trpezlivosť. Zbytočne si tak kaziť dovolenku nervozitou.

V letectve sú zároveň bežné, hoci nie je veľmi časté, i dlhšie meškania letov z dôvodu neskorého príchodu lietadla z predchádzajúcej destinácie či z technického dôvodu.

Zdroj: TASR/AP

Počiatočná nepríjemnosť pre pasažierov však pre nich prináša neraz pozitívne dôsledky, a to finančné kompenzácie od leteckej spoločnosti, na ktoré má cestujúci nárok podľa nariadenia europarlamentu a RE 261/2004.

Bratislavské letisko vybaví ročne približne 27-tisíc letov a k meškaniam prichádza len ojedinele. Medializácia a sťažnosti cestujúcich odlet neurýchlia, letecká spoločnosť však robí všetko pre to, aby bol i omeškaný let bezpečný a doviedol dovolenkárov za vytúženým oddychom, informovala tvnoviny.sk hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti