Z reformy nemocníc zrejme nič nebude. Koalícia sa na nej nezhodla

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Zdroj: TASR

Pellegrini tvrdil, že reforma by mala ľahko prejsť. Narazila však na nezhodu v koalíci.

Ešte na jar premiér Peter Pellegrini hovoril, že dlhoočakávaná reforma zdravotníctva je na stole. Pôvodne mala o nej vláda rokovať pred letom, nakoniec ju stiahli. Ministerka Andrea Kalavská dnes hovorí, že koalícia sa na reforme nezhodla.

Reforma nemocníc, tzv. stratifikácia, má zmeniť najmä to, že po novom by sa už nerobili všetky výkony vo všetkých nemocniciach, ale každá by sa "špecializovala". Cieľ je ten, aby v nemocniciach robili lekári len také medicínske zákroky a vyšetrenia, v ktorých majú dlhodobú prax.

Pacienti by sa tak vďaka reforme dostali do rúk skúsenejších lekárov. Nevýhodou by však bolo to, že by za niektorými zákrokmi či vyšetreniami museli chodiť napríklad do nemocnice vo vedľajšom meste.

Koalícia nie je jednotná

V apríli pri prezentovaní reformy Pellegrini povedal, že návrh má plnú podporu vlády. Dnes to zrejme neplatí.

„Úplne jednoznačná politická dohoda tam nie je," povedala pre Denník N ministerka Kalavská. Sľubuje, že urobí všetko, aby reformu poslanci schválili. „Nie som všemocná," dodala.

Ak by návrh prešiel vládou ešte v auguste, parlament by o ňom hlasoval na jeseň, teda polroka pred voľbami.

Zvýšila by sa dostupnosť urgentov

Nemocnice by podľa novej reformy boli rozdelené do troch kategórií. Lokálna nemocnica by mala byť dostupná pacientovi do 30 minút. Regionálna nemocnica do 60 minút. Dostupnosť národnej nemocnice bude do 120 minút dopravným prostriedkom.

Stratifikácia definuje aj to, aké typy zdravotných výkonov sa v nich budú vykonávať. Zároveň sa zvýši tzv. minimálna sieť nemocníc zo súčasných 13 všeobecných na 46, a to v optimálnom rozložení po celom Slovensku. Dostupnosť urgentných príjmov do pol hodiny od bydliska pacientov sa vďaka tomu zvýši z 87 percent na 91 percent územia.

BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrea kalavská

Dôležité udalosti