ÚVO pozastavil tender na nákup vozidiel vozidiel, ktorý vyhlásilo ministerstvo obrany

Katke, ktorá trpí cystickou fibrózou, sa narodilo zdravé dieťa.
Zdroj: TV Markíza

Úrad danú zákazku kontroluje.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pozastavil tender na nákup vozidiel, ktorý vyhlásilo Ministerstvo obrany (MO) SR. Ministerstvo tvrdí, že sa jedná o štandardný postup a že požiadali o kontrolu sami.

"Úrad danú zákazku kontroluje. Zároveň vydal predbežne opatrenie, čo zjednodušene povedané znamená, že ministerstvo obrany nesmie robiť žiadne úkony, okrem zrušenia súťaže, do právoplatného ukončenia kontroly," potvrdila hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Ministerstvo argumentuje, že ide o štandardný postup. "Vyplynul z kontroly, o ktorú v záujme zabezpečenia maximálnej transparentnosti a vyvrátenia akýchkoľvek pochybností pri procese obstarávania vozidiel 4x4, požiadalo samotné Ministerstvo obrany SR," uviedla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Podľa nej berie rezort obrany rozhodnutie ÚVO na vedomie a akceptuje skutočnosť, že počas kontroly neplynú lehoty. Kontrolou sa chce rezort obrany dištancovať "od politicky motivovaných, neopodstatnených tvrdení a útokov, ktoré smerujú k podozreniu, že podmienky medzinárodného tendra spĺňa iba jediný uchádzač".

Jaroslav Naď z OĽaNO tvrdí, že tender je z pohľadu ich hnutia od začiatku netransparentný, neférový a šitý na mieru pre jediný typ vozidla. "Veríme, že ÚVO tento ďalší podozrivý tender z dielne nominantov SNS dôkladne prešetrí a záverom bude jeho definitívne zrušenie," skonštatoval.

Ministerstvo obrany SR vyhlásilo v júni tender na nákup viacúčelových taktických vozidiel 4x4 pre Ozbrojené sily SR. Ide o nákup 424 vozidiel za maximálnu sumu 321 miliónov eur bez DPH.

V počte 424 vozidiel je započítaná aj opcia 20 kusov pre Ministerstvo vnútra SR. Súčasťou tendra je aj rámcová dohoda na obdobie desiatich rokov. Tá bude zahŕňať dodávky náhradných dielcov, mobilné maskovanie na leto a zimu a aj dodatočné plnenie potrieb spôsobených krízou.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úvo

Dôležité udalosti