Dotácia na kosenie sa dá dostať a aj na pozemok, ktorý nevlastníte a ani nekosíte

Tenistka Danielle Collinsová v 3. kole Wimbledonu.
Zdroj: TV Markíza

Podvody nie je vôbec jednoduché odhaliť.

Podvody s pozemkami pokračujú. Všetko sa to začalo kauzou dotácií na futbalové ihrisko alebo letisko na východnom Slovensku. Niektorí podnikatelia vo svojej vynaliezavosti zašli ešte ďalej. Lukratívne dotácie si pýtajú aj na cudzie pozemky, ktoré nielen že nevlastnia, ale sa o ne ani len nestarajú. Prípady už rieši polícia.

Viacerí vlastníci pozemkov v obci Lysica pri Žiline zažili poriadny šok. Na mape, ktorá zobrazuje čerpanie agropodpôr si všimli, že na ich pozemky dostávajú peniaze úplne cudzí ľudia.

„Na pozemku, ktorý ja obhospodarujem, berie dotácie pani, o ktorej som ja nikdy nepočul, je to pani z vedľajšej dediny, ale nikdy ma nekontaktovala a naozaj si to kosím sám a dotácie na to berie niekto iný," tvrdí majiteľ pozemku.

Peniaze vypláca Pôdohospodárska platobná agentúre (PPA). Tvrdí, že podvody sa snaží odhaľovať a riešiť. Agentúra podala na špekulantov a pochybných žiadateľov o agropodpory za posledné dva roky 12 trestných oznámení.

„Agentúra bude v podávaní trestných oznámení na žiadateľov pokračovať. Orgány činné v trestnom konaní, s ktorými PPA úzko spolupracuje, budú následne realizovať vyšetrovania vo veci možných subvenčných podvodov," uvádza sa v stanovisku PPA.

Odborníci ale naznačujú, že podvody nie je vôbec jednoduché odhaliť. Peniaze na pôdu sú totiž nárokovateľné. Znamená to, že o ne môže v súčasnosti požiadať ktokoľvek.

Ako je to možné? Pozrite si reportáž TV Markíza, ktorú pripravil Lukáš Zuzelka spolu s regionálnymi štábmi:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Agrodotácie

Dôležité udalosti