Účet za rušenie rodných čísel ministerka nepozná, no údajne to budú stovky miliónov eur

Požiar lesa pri obci Bystrá.
Zdroj: TV Markíza

Kiskova strana Za ľudí podáva podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby preverili tento tender.

Kiskova strana Za ľudí tvrdí, že plán rušenia rodných čísel nás bude stáť stovky miliónov eur a je pri tom úplne zbytočný. Ministerka vnútra Denisa Saková sa bráni, že sa na ňom pracuje už dlhé roky a zavedením nových identifikačných čísel chráni občanov. Faktom však je, že celkový účet za zmenu nepozná.

Strana podáva podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), aby preveril tender na nový systém identifikátorov fyzických osôb, ktorý má nahradiť rodné čísla.

Rezort vnútra podľa Veroniky Remišovej podpísal zmluvu s dodávateľom systému identifikátorov už v roku 2014, pričom vtedy neexistovala potrebná legislatíva. "Analyzovali sme zmluvy s dodávateľom. Chýbajú súťažné podklady, z neznámeho dôvodu ministerka Saková k tomuto tendru nezverejnila súťažné podklady. Žiadame ministerku, aby okamžite súťažné podklady zverejnila," povedala Remišová. Kritizuje tiež, že kľúčové veci nechalo ministerstvo na dodávateľa. "Napríklad platilo mu aj za návrh a implementáciu legislatívnych zmien. Považujem za neprijateľné, aby súkromné IT firmy navrhovali za ministerstvo vnútra legislatívu, ktorú má prijať parlament," doplnila.

"Hotový informačný systém leží štyri roky niekde v skrini a teraz krátko pred voľbami prichádza pani ministerka s návrhom, aby sa celý systém spustil teraz," uviedla Remišová, ktorá tiež kritizuje, že o zmenách sa diskutuje práve v letných mesiacoch, keď je pozornosť médií, ale aj odbornej verejnosti, oslabená. Dodala, že podľa neoficiálnych odborných odhadov by malo zavedenie nových identifikátorov stáť stovky miliónov eur.

Podľa exprezidenta a lídra strany Andreja Kisku by o takýchto veľkých zmenách mala rozhodovať už nová vláda, ktorá vzíde z budúcoročných parlamentných volieb.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Denisa Saková

Dôležité udalosti