Slovensko je ako obrí prietokový ohrievač. "Vtekajú" a "vytekajú" z neho kvantá

Slovensko
Zdroj: shuterstock.com

Sme skrátka otvorení.

Slovenská ekonomika je taká otvorená, že to pripomína obrí prietokový ohrievač. Kvantá výrobkov a surovín dovážame a aj vyvážame. Vyšší podiel k HDP má export a import v Európe len Luxembursko a Írsko, vyplýva z údajov, ktoré sústredila Poštová banka.

Do zahraničia sme v roku 2013 vyviezli tovary a služby, ktorých cena podľa Poštovej banky dosiahla 98 percent HDP (vlaňajšie HDP odhadli vo východiskách verejného rozpočtu na približne 73 miliárd eur).

Hodnota dovozu tvorila 91 percent hrubého domáceho produktu.

Otvorenosť našej ekonomiky tak bola na úrovni 189 percent HDP (98 percent + 91 percent). Výrazne vyšší bol ukazovateľ len v Luxembursku - cez 300 percent HDP.

Naopak Francúzsko a Taliansko majú ekonomiky značne uzavretejšie a rovnako to platí aj o mimoeurópskych gigantoch - Japonsku (35 percent) a USA (30 percent). Aj preto sa často spomína, že najväčší dopad na americkú ekonomiku má tamojšia domáca spotreba.

Slovenská závislosť na exporte spôsobuje, že kým sa darí štátom, kam vyvážame, môže sa zvyšovať aj životná úroveň Slovákov, pripomína Poštová banka. Len čo však svet zasiahnu problémy, veľmi rýchlo sa prenesú aj na Slovensko.

"V roku 2009, kedy boli v Európe najviac badateľné dôsledky hospodárskej krízy, zaznamenal slovenský zahraničný obchod výrazný prepad a naša ekonomika poklesla o - 4,9 %. Otvorenosť slovenského hospodárstva v roku 2009 dosiahla len 142 % HDP a vrátila sa tak na úrovne z roku 2000," napísala analytička banky Dana Špacírová.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.
BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti