Progresívci, Spolu a KDH podpísali dohodu o neútočení. Sulík na dohody pred voľbami nevidí dôvod

Manželia Cifrovci
Zdroj: TASR

Strany uviedli, že s Mostom nepočítajú.

Predstavitelia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu-OD a KDH uzatvorili dohodu o predvolebnej spolupráci. Informovali o tom v stredu na tlačovej konferencii, kde ju aj podpísali.

Dohoda obsahuje dva konkrétne záväzky, priblížil líder Spolu-OD Miroslav Beblavý. Strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Rovnako, že ak by niektorá mala taký pocit, okamžite si to medzi sebou vysvetlia. V dohode si zakotvili aj mechanizmus zmierovacieho konania.

Chcú tiež hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády. "Aby sme sa dohodli, čo vo vláde urobiť a hľadať cestu aj v citlivých otázkach, aby nás nerozdelili," povedal Beblavý s tým, že na niektoré veci majú rôzne názory, keďže predstavujú liberálov, konzervatívcov aj stred.


Povolebná spolupráca

Predseda KDH Alojz Hlina avizoval, že strany sa budú neskôr snažiť aj o dohodu o povolebnej spolupráci. Ako skonštatoval, dnes urobili minimum, aby mohla vzniknúť alternatíva k súčasnej vládnej koalícii.

"Ak dosiahneme dostatočný pokrok v programovej zhode, zmluvné strany sa verejne zaviažu, že budú prednostne rokovať medzi sebou aj o dohode o povolebnej spolupráci," píše sa v dokumente.

Líder PS Michal Truban súhlasí, že bude treba veľa práce, aby sa dospelo ku kompromisom. Podľa jeho slov je každá opozičná strana vítaná na diskusiu. "V tejto dohode s Mostom-Híd nepočítame," doplnil.

Sulík: Dohody pred voľbami netreba podpisovať

Na dohodu reagovalo aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a SaS. Líder SaS Richard Sulík hovorí o tom, že koalície vznikajú po voľbách.

Hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky povedal, že jediné, čo hnutie požaduje, je nulová tolerancia korupcie predstaviteľov týchto strán. "Nebudeme nikdy ticho, ak vznikne akékoľvek podozrenie z korupcie," doplnil.

Podľa Sulíka sa koalície tvoria až po voľbách. "Ľudia rozhodnú, kto bude vo vláde a nie politici. SaS je poctivá a pripravená strana, jasne sme definovali, aké máme riešenia a vieme, s kým je možné ich presadiť. Netreba na to podpisovať dohody, treba mať dostatočnú podporu voličov," skonštatoval.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kdh

Dôležité udalosti