Domáce

Svetská sláva, poľná tráva, alebo ako Samsung "zvalcoval" Nokiu

nok sam.jpg

Netrvalo to dlho.

Len pred niekoľkými rokmi bolo vzorom pre veľkú časť sveta päťmiliónové Fínsko. Fíni výrazne zlepšili vzdelávanie, následne "rozbehli" ekonomiku a symbol severského úspechu - firma Nokia - sa stala svetovým pojmom

Sláva však netrvala dlho. Nokia neudržala krok s konkurenciou (v prvom štvrťroku predala 50,5 milióna mobilov, kým v rovnakom období vlaňajška 61,9 milióna) a čoraz menej sa darí aj celej fínskej ekonomike. 

Aj v prvom kvartáli tohto roka HDP kleslo medziročne o 0,6 percenta a medzikvartálne o 0,4 percenta.

Na vine je do veľkej miery slabší export - medzikvartálne sa znížil o 1,9 percenta.

Made in KoreaZatiaľ čo Fínsku sa nedarí, päťdesiatmiliónovej Južnej Kórei naopak.

V 1. štvrťroku HDP rástlo najrýchlejšie za tri roky - medziročne o 3,9 percenta (na Sôlovensku to bolo 2,4 percenta). Pomohla produkcia technických zariadení a ropných produktov.

Podobne ako Nokia aj kórejský Samsung síce zaznamenal v prvom štvrťroku pokles predaja, ale bol výrazne miernejší a udržuje si pred konkurentmi veľký náskok - firma predala 108,9 milióna mobilov oproti vlaňajším 109,3 milióna.

Dokedy?Vysoká výkonnosť a pracovné tempo, ktorými sa Južná Kórea prepracoval k úspechu, však majú aj svoju daň. Ázijský štát patrí medzi krajiny s najvyšším počtom samovrážd.

Tamojší životný štýl navyše nepraje rodičovstvu, a tak by počet obyvateľov mal podľa prognózy klesnúť do roku 2100 z terajších približne 49 miliónov na necelých 41 miliónov.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.


BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti