Domáce

Sieť stúpa, ale SDKÚ-DS, SaS a NOVA mimo parlamentu

Radoslav Procházka
Zdroj: TASR

Staronovou stranou by bolo SMK.

Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, s prehľadom by ich vyhrala strana Smer-SD s 36,4 percenta, ako druhá by sa do parlamentu dostala aj vznikajúca strana Sieť so ziskom 15,4 percenta. Jej preferencie stúpajú, v apríli by získala 11,4 percenta hlasov.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý urobila pre agentúru SITA. Smer-SD si však v porovnaní s aprílom pohoršil, vtedy by získal 38,3 percenta hlasov. Ako tretie by sa do parlamentu dostalo KDH so ziskom 8,1 percenta, nasleduje Most-Híd so 7,6 percenta. Miesta v parlamente by získalo aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), podporili by ho 6,2 percenta opýtaných. Posledná strana, ktorá by sa dostala do parlamentu, je SMK, tú by podporilo 5,7 percenta respondentov. Smer-SD by v NR SR obsadil 69 mandátov, vznikajúca strana Sieť 29, KDH 15, Most-Híd 14, OĽaNO 12 a SMK 11.

Pred bránami NR SR by podľa prieskumu zostali strany SDKÚ-DS so ziskom 4,7 percenta, Sloboda a Solidarita (SaS) so 4,3 percenta, SNS s 3,9 percenta, NOVA, ktorú by podporilo 3,4 percenta opýtaných, Ľudová strana - Naše Slovensko so ziskom dve percentá a Komunistická strana Slovenska s jedným percentom hlasov.

Telefonický prieskum urobila Agentúra Polis Slovakia pre agentúru SITA od 26. mája do 2. júna na vzorke 1 603 respondentov starších ako 18 rokov v celej SR. Respondentom položili otázku: Ak by boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Na voľbách by sa zúčastnilo 58 percent opýtaných, nerozhodnutých bolo 16 percent a voliť by nešlo 26 percent. Agentúra Polis Slovakia neuvádza preferencie strán pred ich registráciou na ministerstve vnútra. Vzhľadom na vysoké preferencie vznikajúcej strany Sieť urobila výnimku. 

Konštrukcia nasledujúcej tabuľky je z otázok: "Ktorú stranu alebo hnutie ste volili v posledných parlamentných voľbách v roku 2012?" a "Ak by boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?"
 
Štruktúra voličov plánovanej strany Sieť podľa parlamentných volieb 2012 v %
Nevoliči z roku 201227
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti24,6
Smer-SD13,9
KDH10
SDKÚ-DS9,1
Sloboda a Solidarita8,2
Most-Híd1,8
SNS1,7
Iná strana3,7
 
BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.