Angličanka má na každú príležitosť iný nos. O ten svoj prišla pre zákernú chorobu

Ilustračná snímka.

Okrem „opitého nosa", ako ho sama majiteľka nazýva, má aj ďalší s hnedou farbou, ktorý si nasadí po opaľovaní.

Angličanka má kolekciu umelých nosov, z ktorých sa každý hodí na inú príležitosť. Jayne Hardmanová (49) urobila zo svojho hendikepu prednosť. O nos prišla v roku 2017, keď jej ho museli chirurgicky odstrániť pre šíriacu sa chorobu. Postihlo ju ochorenie ciev známe ako granulomatóza s polyangitídou (predtým wegenerova granulomatóza). Ide o druh vaskulitídy, ktorá zasahuje steny ciev, a spôsobuje odumieranie tkaniva.

Ochorenie spustila nešťastná kolízia so psom, keď Jayne hlavou udrel jej 80-kilový taliansky mastiff. Nos jej vtedy opuchol a začali sa zdravotné ťažkosti, ktoré vyústili až do jeho amputácie. Píše o tom portál pretty52.com.

„Pamätám sa, ako som lekárov varovala, že keď mi zoberú nos, tak by mi radšej mali dať taký, aký sa mi bude páčiť," spomína s humorom na ťažké chvíle matka dvoch detí.


Po operácii jej v tvári zostala diera, v takomto stave žila niekoľko mesiacov, až jej konečne vyrobili prostetický nos s magnetickým pripínaním.

„Bolo to ťažké obdobie. Ľudia na mňa pozerali s otvorenými ústami. Keď som prešla po chodníku, okoloidúce autá spomaľovali. Teraz, keď vyzerám normálne, už nevzbudzujem v dave pozornosť. Najhoršie bolo, keď som jedla. Musela som si zakrývať ústa, ktorými som zároveň aj dýchala. Som za umelý nos nesmierne vďačná," tvrdí pani Hardmanová.

Pri jednom nose, to však nezostalo. Jayne si postupne zadovážila celú kolekciu pre rôzne príležitosti. Má aj špeciálny nos, ktorý sa od toho bežného líši sfarbením - je viac do červena. Nasadí si ho po pár pohárikoch alkoholu, keď aj jej tvár mierne zmení farbu.

Okrem „opitého nosa", ako ho sama majiteľka nazýva, má aj ďalší s hnedou farbou, ktorý si nasadí po opaľovaní. Jayne prezradila, že za protetické pomôcky doteraz zaplatila 3-tisíc libier (3 300 eur).

REDDITCH/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.