Domáce

Zajtra sa začína tropické peklo

Novootvorené kúpalisko v Košiciach
Zdroj: TASR

A ani hory sa mu nevyhnú.

Dnešný deň ešte bol miestami oblačnejší a lokálne aj slabo spŕchlo, ale ďalšie dni už budú zväčša slnečné a horúce.

Družica

Na záberoch z družice vidíme, že už v ranných hodinách začal počasie na západe Slovenska ovplyvňovať studený front. Pri svojom postupe do vnútrozemia sa však pomaly rozpadával, teda nebol výrazný, ale predsa priniesol popoludní nad Slovensko oblačnosť a tiež aj slabé zrážky, a to najmä na západ a sever územia. Po jeho prechode sa do strednej Európy začne rozširovať výbežok tejto tlakovej výše, ktorá k nám zasahuje od juhozápadu.

Teploty

No a práve po zadnej strane spomínanej tlakovej výše, k nám začne naplno prúdiť teplý, postupne až tropický vzduch zo Stredomoria. Už zajtra sa oproti dnešnému dňu oteplí a Slovensko sa bude nachádzať v teplotnom pásme 25 až 30 stupňov, iba na severe môže byť o pár stupňov chladnejšie

Zrážky

Čo sa týka zrážok, tak ak sa zajtra vyskytnú, tak to bude najmä v horských oblastiach stredného Slovenska a budú vo forme prehánok, prípadne lokálnej búrky z frontálnej oblačnosti, ktorá sa presunie z nášho územia až nad Ukrajinu. Zrážky však budú zajtra naozaj iba ojedinelé.

Vietor

Vietor dnes fúkal iba slabý premenlivý ale na západe sa postupne menil na severozápadný. Zajtra bude vietor fúkať rýchlosťou od 5 do 20 km/h a na celom území zafúka od severu až severozápadu.


Keďže sa postup frontálnej oblačnosti spomalil, tak bolo dnes najviac slnečných lúčov na východe Slovenska, kde sa vzduch zohrial až na letných 26 stupňov. Na západe sa oblačnosť od rána postupne zväčšovala a až popoludní sa z nej tvorili aj zrážky. Teploty to však veľmi neovplyvnilo, pretože aj tu bolo teplo a teplota sa pohybovala od 20 do 25 stupňov.

Doprava

Pred nami je posledný pracovný deň v tomto týždni a víkend sľubuje naozaj ukážkové slnečné a horúce počasie, čo znamená, že kolóny áut smerujúcich na víkend budú zrejme dlhé, takže na cestách buďte trpezliví. No a nezabudnite si okrem opaľovacieho krému do auta pribaliť aj dostatočné množstvo tekutín!

Noc

Dnešná noc bude na Slovensku prevažne polooblačná, ale ojedinele sa ešte môžu vyskytnúť prehánky alebo búrky. Teplota do rána poklesne na 13 až 8, na severe sa ochladí zhruba do 6 stupňov.

Cez deň sa ale bude prudko otepľovať, takže zajtra začneme naozaj horúce obdobie, ktoré bude trvať aj cez nasledujúci týždeň.

Západné Slovensko

Na západe má byť prevažne polooblačno, ale na severe nie je vylúčená lokálna prehánka. Teplota vystúpi na 24 až 28 stupňov.

Stredné Slovensko

Podobne má byť aj na strednom Slovensku, teda zväčša polooblačno. Na severe sa ale oblačnosť zväčší a popoludní je možnosť výskytu prehánok alebo aj búrok. Teplota sa bude pohybovať od 20 do 27 stupňov.

Východné Slovensko

Aj na východe očakávame polooblačné počasie a v popoludňajších hodinách sa môžu tvoriť aj prehánky alebo búrky. Denná teplota vystúpi na 21 až 27 stupňov.

Hory

Na horách bude zajtra polooblačno, popoludní až oblačno s možnosťou výskytu prehánok, prípadne lokálnych búrok. V nadmorskej výške 1 500 nad morom sa oteplí na 14 stupňov.

Biopredpoveď

Biopredpoveď sa zajtra zlepší na 2, a to je slabá až mierna záťaž.

Predpoveď do nedele

V ďalších dňoch nás čakajú tropické teploty, ktoré budú atakovať nielen južné časti Slovenska, ale teplotné rekordy môžu padať aj na severe. Niekto môže znášať tieto horúčavy dobre, ale sú aj ľudia, ktorým môžu robiť takéto teploty zdravotné problémy.

Takže nezabudnite na pitný režim, slnečné okuliare a dobre zvážte aj pobyt na priamom slnku okolo poludnia. Ako vidíte, od soboty nás čakajú teploty nad 30 stupňov.

Na severe bude príjemnejšie a to od 23 do 26 stupňov. Počasie má byť, ako inak slnečné, ale nie sú vylúčené lokálne búrky z tepla, a to najmä v horských oblastiach.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.