Trestné oznámenie Zsuzsovej zmietli zo stola. Týkalo sa vyšetrovania vraždy exprimátora

Hasiči nesú nájdenú bombu.
Zdroj: TASR

Oznámenie preveroval vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby.

Trestné oznámenie, ktoré podával advokát Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry, sa týkalo vyšetrovania vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Vychádzali v ňom z tvrdenia údajného objednávateľa likvidácie komunálneho politika. Policajti ho vraj mali nahovárať, aby vypovedal proti Zsuzsovej. No a medzi týmito príslušníkmi mal byť aj vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry, ktorého nedávno zadržali pre inú vec.

Vražda exprimátora Hurbanova

Alena Zsuzsová má na krku dve úkladné vraždy. V oboch mala mať úlohu sprostredkovateľky. Obvinenia odmieta. Keď zadržali aj údajného objednávateľa likvidácie Lászlóa Basternáka a zároveň jeho protikandidáta v komunálnych volieb Romana Ostružlíka, vypovedal proti nej. O tri mesiace ale nastal zvrat.

"Obvinený Ostružlík uviedol do zápisnice, že je na neho vyvíjaný nátlak, poprel svoju výpoveď tým, že bol na ňu navedený zo strany polície, že má vypovedať proti Zsuzsovej," povedal nám ešte pred pár mesiacmi Zsuzsovej advokát Štefan Neszméry.

No a práve toto bolo dôvodom pre trestné oznámenie, ktoré podal Zsuzsovej advokát. "My sme vychádzali z toho, čo uviedol pán Ostružlík, že bolo mu sľúbené, že pokiaľ bude vypovedať voči Alene Zsuzsovej, tak bude prepustený na slobodu, vtedy, keď sa rozhodovalo o väzbe, uviedol Neszméry.

"Tlačiť" mal aj vyšetrovateľ NAKA

Ostružlíka neprepustili a potom otočil. Mal sa údajne vyjadriť, že jedným z tých, ktorý na neho vraj takto tlačili, bol vtedajší vyšetrovateľ protizločineckej jednotky NAKA. Toho zadržali koncom mája a obvinili zo spolupráce so zločineckou skupinou, ktorá kšeftovala s drogami v okolí Serede.

Mário Šrank mal tejto skupine podľa uznesenia o vzatí do väzby poskytovať informácie z policajného systému takzvaného NAKA-toku a brať za to tisíce eur. Obvinenia odmieta.


Trestné oznámenie odmietli

Trestné oznámenie a informácie v ňom preveroval vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ako podozrenia zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Vypočuli advokáta aj Zsuzsovú.

"Po vykonaní potrebných úkonov a zadovážení dôkazov vyšetrovateľ predmetné trestné oznámenie v zmysle trestného poriadku odmietol," povedala pre TV Markíza hovorkyňa MV SR Petra Friese.

Na nátlaky sa sťažuje aj Zsuzsová

Obhajca Aleny Zsuzsovej však tvrdí, že voči tomuto rozhodnutiu sťažnosť nepodá. Čakajú na závery vyšetrovania ostatých trestných oznámení. Zsuzsová sa totiž sťažovala aj na nátlak, ktorý mala zažiť od policajtov osobne ona sama.

Takto na ňu mali tlačiť príslušníci NAKA počas prestávok medzi výsluchmi k vražde Jána Kuciaka: "Aby vypovedala voči hocikomu, to znamená, hlavne voči pánovi Kočnerovi," dodal Zsuzsovej advokát.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby MV SR vo veci oznámenia obvinenej z nátlaku stále vykonáva procesné úkony. Vo veci začal trestné stíhanie, zataiľ obvinený nie je nikto.

Reportáž do Televíznych novín pripravila redaktorka Zuzana Ferenčáková, ktorá sa tejto téme venuje dlhodobo:


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti